Gündem 6 çocuğun öldüğü yangının sebebi belli oldu

6 çocuğun öldüğü yangının sebebi belli oldu

Diyarbakır'ın Kulp ilçesi Karaağaç Mahallesi'nde, Kulp Müftülüğü'ne ait Kuran Kursu'nda önceki gece 6 çocuğun ölümüyle sonuçlanan faciaya, elektrikli ısıtıcının halının altından geçirilen kablosunun aşını ısınıp alev almasının neden olduğu ortaya çıktı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
6 çocuğun öldüğü yangının sebebi belli oldu
Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde daha önce köy olan ve büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüştürülen Karaağaç Mahallesi'nde müftülüğe ait Kur'an Kursu'nda öncesi gece çıkan yangında yaşları 15 ile 16 arasında değişen S. S., S. Ç., Ş. K., M. B., S. A., M. B. yaşamını yitirdi, 6 çocuk da yaralı kurtuldu.

KADROLU GÖREVLİ YOK
Olayın ardından başlatılan soruşturmada Kulp Müftülüğü'ne ait olmasına rağmen Kuran Kursu'nda kadrolu görevlinin bulunmadığı ve kursta fahri imamların ders verdiği ortaya çıktı. Kursa başta Karaağaç Mahallesi olmak üzere çevre ilçe ve köylerden gelen yaklaşık 60 öğrencinin eğitim aldığı ve bunlardan 20 öğrencinin yatılı olarak Kuran Kursu binasında kaldığı belirlendi. Kurs binasının alt katının taziye evi olarak kullanıldığı ortaya çıktı.
Kuran Kursu öğrencilerinden ilkokula gidenlerin eğitimlerine Karaağaç Mahallesi İlkokulu'nda, orta ve lise öğrencilerinin bazılarının taşımalı eğitimle ilçe merkezindeki okullarda okudukları, bazı öğrencilerin de açık liseye devam ettiği, bazılarının da okulu bıraktığı belirtildi.

HALININ ALTINDAKİ KABLO TUTUŞTU
Karaağaç Kur'an Kursu'nda çıkan yangınla ilgili savcılık ve jandarma tarafından geniş çaplı soruşturma başlatıldı. İki hafta önce de kursta küçük bir yangın çıktığı ve yurttakilerin söndürdüğü, itfaiye ya da ilgili kurumlara bildirilmediği kaydedildi.
Yapılan incelemede yangına, çocukların kaloriferlerin yetersiz kalması nedeniyle zaman zaman geceleri yaktıkları elektrikli ısıtıcının kablosunun neden olduğu belirlendi. Isıtıcının halı altından geçirilen yıpranmış kablosunun aşırı ısınarak kısa devre yapıp halıyı tutuşturması sonucu çıktığı saptandı.
Çocukların uykuda olduğu sırada tutuşan halı ve alevlerin biranda odayı sarması üzerine çocukların büyük panik yaşadığı ve ölen 5 çocuğun balkondan çıkmak isterken alev alıp eriyen balkon kapısını geçemeyince burada üst üste öldükleri belirlendi. Çocukların kaldığı odanın kapısının kilitli olmadığı ancak, o bölümü de saran alevler nedeniyle çocukların kapı yerine balkona yöneldikleri anlaşıldı.
Kuran Kursu'nda hayatını kaybeden 6 çocuğun cenazeleri otopsi ve kimlik tespitlerinin yapılabilmesi için Malatya Adli Tıp Kurumu'na gönderildi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.