GündemAdil Öksüzün serbest bırakılmasıyla ilgili davada ara karar açıklandı

Adil Öksüz davasında çarpıcı detay

Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasıyla ilgili davada ara karar açıklandı

FETÖ'nün "Hava Kuvvetleri Komutanlığı imamı", darbe girişiminin kilit isimlerinden firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasıyla ilgili 13 asker, 14 Emniyet Genel Müdürlüğü personeli, biri eski Başbakanlık müşaviri 28 kişinin yargılandığı davanın beşinci celsesi tamamlandı.Adil Öksüz'ün gözaltındayken serbest bırakılmasıyla ilgili süren davada mahkeme ara kararlarını açıkladı. Duruşma 10 Nisan 2018'e ertelendi.

Haber MerkeziYeni Şafak
Son Dakika
Son Dakika

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Hava Kuvvetleri Komutanlığı imamı" firari Adil Öksüz'ün serbest bırakılmasıyla ilgili 13'ü asker, 14'ü Emniyet Genel Müdürlüğü personeli ve biri eski Başbakanlık müşaviri 28 sanığın yargılandığı davanın beşinci celsesi tamamlandı.

Tüm sanıkların tutuksuz yargılandığı Ankara 23'üncü Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanıklar ve avukatları katıldı.

Tanıkların dinlenmesine devam edilen duruşmada bazı sanık avukatları, dünkü duruşmada tanık olarak dinlenen, Adil Öksüz'ün tutulduğu Kışla Jandarma Karakolunda görevli Doğan Can Nergiz'e, tekrar soru sorulmasını istedi.

REKLAM

Avukatların talebi üzerine tekrar huzura alınan Nergiz'e, "Karakola gelerek kontrolü ele alan emniyet istihbarat polisleri, kışlanın kamera odasına geçerek ne yaptılar?" sorusu yöneltildi.

Kışlaya gelen emniyet istibarat görevlisi sivil polislerin kamera odasını sorduklarını, kendisinin de odayı gösterdiğini belirten Nergiz, "Eşlik ettim, kamera açılarına baktılar, diğer işlemleri sordular. Benden bir talepleri olmadı, açıların nereyi çekip çekmediğine baktılar. Sonrasında ne yaptılar, bilmiyorum. Dışarıda görevliydim, odaya bir daha girmedim. Zaman içerisinde de odaya girip çıktılar. Kameralara bir işlem yapılıp yapılmadığını bilmiyorum." diye konuştu.

REKLAM

Avukatların, "Kameranın görüş açısına giren yerlerin incelenmesinin ardından bahçede darbecilerin yerleri değiştirildi mi?" sorusu üzerine de tanık Nergiz, yakalanan darbecilerin, istihbaratçılar tarafından sorgulama işlemlerinin kameranın kör noktalarında yapıldığını ileri sürdü.

"Kamera kayıtlarını silmek istediler"

Bu sırada, sanıklardan, darbe girişimi sırasında Kazan ilçesinde, Kışla Jandarma Karakol Komutanı olarak görev yapan Jandarma Başçavuş Osman Gök söz istedi.

Sanık Gök, sivil polislerden birisinin "Kamera kayıtlarını silelim." dediğini ancak hangisinin söylediğini hatırlamadığını iddia etti.

REKLAM

Kameraların nöbetçi astsubay odasında bulunduğunu, polislerin soruları üzerine kameraların bir şey kaydetmediğini söylediğini savunan Gök, "Ekranların olduğu yeri gösterdim, kayıt yapılmadığını belirttim. 'Tamam.' diyerek dışarı çıktılar. Kayıt yapılan yeri göstermedim. Dayak falan vardı, başka muameleler de vardı, galiba onlar görünmesin diye soruyorlar diye düşündüm. Başka düşünceleri var mıydı, bilmiyorum." şeklinde konuştu.

Tanık beyanlarının ardından duruşma savcısına, sanık savunmaları ve tanık beyanlarına karşı görüşü soruldu.

Duruşma savcısı, tutuksuz yargılanan bazı sanıklar hakkındaki yurt dışına çıkış yasağına ilişkin adli kontrol tedbirinin devamına karar verilmesini, bazı sanıklar hakkındaki adli kontrolün kaldırılmasını istedi.

REKLAM

Sanık Ali ihsan Sarıkoca'nın ise üzerine atılı suçun vasfı, mevcut delil durumu göz önünde bulundurularak tutuklanmasına karar verilmesini isteyen savcı, sanık Sarıkoca'nın, firari Adil Öksüz'ün gözaltında bulunduğu kışla karakoluna herhangi bir görevi bulunmamasına rağmen gelerek Öksüz ile görüşmesi, istihbaratta görevli sanıklardan Serter Koçak ve Bilge Kaan Aksoy ile olay günü kurduğu telefon irtibatı, Bank Asya hesap kayıtları gibi nedenlerle adli kontrol tedbirinin yetersiz kalacağı görüşünü dile getirdi.

"O hainlere söylediğim her şeyden memnunum"

Savcılık mütalaasına karşı diyeceği sorulan sanıklardan eski Başbakanlık Müşaviri Ali İhsan Sarıkoca, mütalaayı kabul etmediğini belirterek beraatini istedi.

REKLAM

Firari Adil Öksüz ile nerede görüştüğü sorulan Sarıkoca, Kışla Jandarma Karakolu bahçesindeki duvarın dibinde sıralı halde oturan darbeciler arasında bulunan Öksüz ile burada bir kez görüştüğünü, başka temasının olmadığını söyledi.

Sarıkoca, yakalanan SAT'çılarla neden görüştüğünün sorulması üzerine, "Beni orada tahrik eden şey, 'SAT'çılar vatandaşlarımızı taradılar.' sözleridir. 'SAT'çı mısınız, TÜRKSAT'çı mısınız?' diye başladı diyalog. O hainlere söylediğim her şeyden memnunum. Adil Öksüz ile yaptığım görüşmeden dolayı da memnunum. Bir ilahiyatçı olarak ona yapılabilecek en büyük psikolojik işkenceyi yapmış olmaktan da memnunum. O diyaloğun haricinde Adil Öksüz ile hiçbir temasım olmadı." ifadelerini kullandı.

REKLAM

Sanık Sarıkoca, Bank Asya hesabına ilişkin soru üzerine, hesabın kardeşi tarafından kullanıldığını savunarak, "Kardeşim o hesaba 50 bin lira yatırdı. Devamında dükkanın borçlarında kullandı. 19 bin lira kaldı." dedi.

Mahkeme başkanının, "Neden başka bankaya gidip hesap açmıyorsun da bu bankayı kullanıyorsun?" sorusu üzerine Sarıkoca, "Kardeşim İstanbul'da dükkan açmıştı. İşlerimiz iyi gitmedi. O dönem 20 yıllık birikimimiz gitti. Tüm banka hesaplarım doluydu. Çok borçlanmıştım. O dönemde ne kardeşimin ne de benim bankalardan kredi kullanma durumum yoktu." şeklinde savunma yaptı.

REKLAM
  • Ara karar
  • Sanıkların ve avukatlarının beyanlarının ardından duruşmaya ara verildi.
  • Ara kararları açıklayan Mahkeme Başkanı Abdullah Köksal, olay tarihinde Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesinde görev yapan ve duruşmada FETÖ ile bağlantısı olduğunu kabul ederek, "ByLock" kullandığını, örgütün sohbetlerine katıldığını anlatan eski polis Murat Bayrak hakkında FETÖ üyeliğinden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdiklerini belirtti.
  • Köksal, sanıklardan Osman Gök, Kenan Gülbay, Zeki Çınkır, Serter Koçak, Erhan Cihangir ve Ömer Doğan hakkında uygulanan yurt dışına çıkış yasağının devamına, diğer sanıklar hakkında uygulanan adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına karar verdiklerini açıkladı.

Ali İhsan Sarıkoca'nın tutuklanma istemi reddedildi

Duruşma savcısının, sanıklardan eski Başbakanlık Müşaviri Ali İhsan Sarıkoca'nın tutuklanması talebinin reddine karar verildiğini belirten Başkan Köksal, Sarıkoca hakkında, Bank Asya'daki hesabı nedeniyle, Ankara'yı terk etmeme ve haftada iki kez imza verme şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanmasını kararlaştırdıklarını söyledi.

Sarıkoca'nın, kışla karakolunda firari Adil Öksüz ile görüşmesine ilişkin kamera kayıtlarıyla ilgili bilirkişi incelemesi yaptırılmasına da karar verildi.

Duruşma, 10 Nisan 2018'e ertelendi.

REKLAM

Yeni Şafak yazdı Türkiye Almanya'ya "Adil Öksüz" notası verdi
GÜNDEM
Yeni Şafak yazdı Türkiye Almanya'ya "Adil Öksüz" notası verdi

MHP: Milli mutabakatın oyu yüzde 65
Gündem

MHP: Milli mutabakatın oyu yüzde 65

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan, "Milli mutabakatın bugün Türkiye'deki oyu yüzde 65'tir. Dolayısıyla bugün, milletimizin birliğine kast edenlerle omuz omuza olanların seçimlerde hüsrana uğrayacağını görmüş bulunmaktayız" dedi.
PKK mevzileri havadan ve karadan bombalandı
Dünya

PKK mevzileri havadan ve karadan bombalandı

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçaklar ile Çok Namlulu Roketatarlar (ÇNR) ve obüsler Darmık Dağı çevresindeki ve Bülbül Beldesi kırsalındaki PKK/PYD/YPG terör örgütüne ait mevzilere bomba yağdırdı.
Mersin İdmanyurdu küme düştü
Spor

Mersin İdmanyurdu küme düştü

Mersin İdmanyurdu, Tokatspor karşısında aldığı mağlubiyetin ardından 2. Lig'de bitime 11 hafta kala kümeden düşmeyi garantiledi.
'Memati' ünlü dizinin kadrosunda yer alacak
Hayat

'Memati' ünlü dizinin kadrosunda yer alacak

Kurtlar Vadisi'nde canlandırdığı "Memati" karakteriyle tanıtan Gürkan Uygun, Mehmed Bir Cihan Fatihi dizisinin kadrosuna katıldı. Dizi için imajını değiştiren Gürkan Uygun'u görenler şaşırdı.
Küçük kıza cinsel istismar olayında aileyi çıldırtan haber!
Gündem

Küçük kıza cinsel istismar olayında aileyi çıldırtan haber!

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı cinsel istismara uğrayan 4.5 yaşındaki kız çocuğunun öldüğüne dair çıkan haberlerin asılsız olduğunu, küçük kızın hayati tehlikesinin bulunmadığını ve Hatay’da ailesi ile birlikte yaşamına devam ettiğini açıkladı. Ailenin yakınları, çıkan asılsız haberlerin küçük kızın ailesini de çıldırttığını ve kimseyle görüşmek istemediklerini ifade ettiler.