GündemAK Parti 16 yaşında

AK Parti 16 yaşında

Kurulduğu yıldan bu yana girdiği 12 seçimin hepsinden de zaferle ayrılan AK Parti, bugün yeni yaşını kutluyor.

Fazlı ŞahanYeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

16. yılına giren AK Parti, bugün Ankara Sincan’da Harikalar Diyarı’nda sade bir kutlama yapacak. Burada AK Parti’nin 16 yıllık hikayesini anlatan fotoğraflardan oluşan bir Zaman Tüneli ve partiyle ilgili yazılmış kitapların bulunacağı mini kütüphane kurulucak. 6 bin kişinin davet edildiği kutlama töreni öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan MYK’yı toplayacak. Erdoğan toplantının ardından MYK üyeleri ile birlikte kutlamaların yapılacağı alana geçecek. Türk siyasetine 14 Ağustos 2001’de giren AK Parti, ilk seçim zaferini 3 Kasım 2002’de yapılan genel seçimlerde kazandı. O tarihte yüzde 34.6’lık orana ulaşan AK Parti, tek başına iktidar olmuştu.

KİMSE YENEMEDİ

İkinci sandık zaferini 2004’teki yerel seçimlerde yüzde 40.2’yle elde eden AK Parti, en yakın rakibi CHP’ye 20 puan fark attı. Üçüncü sandık başarısı ise 2007’de geldi. E-muhtıra, Cumhuriyet mitingleri ve Meclis’teki 367 kaosunun gölgesinde yapılan seçimlerde AK Parti, yüzde 46.7 oy almayı başardı. Dördüncü sandık zaferi, referandumla geldi. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi kararını millet yüzde 69 ile kabul etti. 2009’daki yerel seçimlerde alınan yüzde 38.6’lık oran, AK Parti’nin beşinci zaferi olurken, 2010’daki anayasa değişikliği referandumu altıncı galibiyet oldu. Halk, değişikliklere yüzde 57.88’lik oranla ‘Evet’ dedi.

DESTAN YAZDI

2011 genel seçimlerinde yüzde 49.8’lik oran yedinci zafer olurken, 2014 yerel seçimlerinde yüzde 45.5’lik sonuç sekizinci zafer oldu. Dokuzuncu yarış, 10 Ağustos 2014’teki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gerçekleşti. Erdoğan yüzde 51.79’luk oranla ilk turda Cumhurbaşkanı seçildi. 7 Haziran 2015’te Ahmet Davutoğlu başkanlığında seçime giren AK Parti yüzde 40.9’la onuncu zafere imza atarken, Erdoğan’ın ‘seçimlerin yenilenmesi’ kararının ertesinde 1 Kasım seçimlerinde yüzde 49.5 oya ulaşarak onbirinci destanı yazdı. AK Parti son zaferini Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni içeren referandumla kazandı. AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu ‘Evet cephesi’ referandumdan başarıyla çıkarak halkın yüzde 51.4 oranında ‘Evet’ oyunu aldı. AK Parti, 15 yıllık iktidarı süresince bünyesinden 2 Cumhurbaşkanı, 6 Meclis Başkanı ve 3 Başbakan çıkardı.

AK Parti'den çok özel video
OYNAT01:20
AK Parti'den çok özel video
AK Parti 16'ncı kuruluş yıl dönümü için hazırlıklarını sürdürürken AK Parti resmi twitter hesabından 'AK Sevda 16 Yaşında' cümlesiyle bir video paylaşıldı.


ÖNERİLEN VİDEOLAR
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Bunu Gördünüz Mü? Rüzgara karşı paslaşan çılgın genç
Kayserispor'un hocası Sumudica, rüzgarla paslaşan çılgın genç ve çok daha fazlası Tuğçe'nin sunumuyla Bunu Gördünüz Mü?'de...
Oğlunun katilini affeden anne herkesi ağlattı
Suliman Abdu'l Mutakallim isimli genç, sadece 60 dolar için öldürüldü. ABD'de yaşanan olay sonrası Suliman'ın annesi, katili affettiğini açıkladı. Yüreği yanan bir annenin duygulandıran konuşmasında söyledikleri, mahkemedekileri de ağlattı…
Venezuela zor durumda
Ekonomik krizden dolayı halkın temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığı Venezuela'da yağma olayları başladı.
Dünyaca ünlü isimlerden İsrail'e boykot!
2004 yılında başlatılan İsrail'e karşı kültür boykotuna dünyaca ünlü birçok isim destek verdi. İsrail'in Filistin işgali ünlü sanatçılar tarafından bu hareketle boykot ediliyor.
Erdoğan’ın Türkiye tarifi: Türkiye demek…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında dinleyenleri coşkulandıran ve duygulandıran bir Türkiye tarifi yaptı. Erdoğan'ın konuşması alkışlarla karşılık buldu.