Gündem Akademili nereye hoca oraya

Akademili nereye hoca oraya

Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi’nin kapatılmasının ardından, öğrenciler YÖK tarafından çeşitli üniversitelere yerleştirildi. Bin 300 öğrenciden büyük bir bölümü, paralel yapının hüküm sürdüğü üniversitelere geçti. Akademilerde ders veren öğretim üyelerinden paralel yapıya yakın olanlar da, bu üniversitelere atandı.

Abone Ol Google News
Aybike Eroğlu Yeni Şafak
Akademili nereye hoca oraya
Emniyet teşkilatına amir yetiştiren Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi kapatılınca polis akademilerinde okuyan bin 300 öğrenci, başka üniversitelere kayıt yaptırdı. Yerleştirmeler sırasında öğrencilere 31'i zorunlu olmak üzere 33 tercih hakkı tanınan öğrenciler, 33 devlet üniversitesine kayıt yaptırdı. Güvenlik Bilimleri Fakültesi'nde paralel yapıya yakınlıkları tespit edilen öğrencilerin, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi altındaki Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler bölümleriyle Hukuk Fakülteleri'ni tercih ettikleri belirtildi. Akademili öğrencilerin, yönetimi paralel yapıya yakın kadrolardan oluşan üniversiteleri tercih ettiği iddia ediliyor.

ÖNCE ÖĞRENCİ, SONRA HOCA

Öğrencilerin kayıt yaptırmasının ardından polis akademisindeki akademisyenlerin atamaları yapılmaya başlandı. Ancak bu atamalarda 'naklen atama' hakkı tanınan akademisyenlerin, paralel yapıya yakın kadroların güçlü olduğu üniversitelere geçtiği iddia edildi.Akademisyenlerin, paralel yapı mensubu mensubu öğrencileri 'kollayabilecekleri' tercihler yaptığı ve bu pozisyonlarda görevlendirildiği de iddialar arasında. Paralel yapıya yakınlığı nedeniyle akademiden gönderilen öğretim üyelerinin, kitabına uydurulan bu yöntele, güvenlik teşkilatıyla ilişkisi kesilen kadrolarla paralel yapı bağlantısını devam ettirdiği öne sürüldü.

TRAKYA'YA 40 ÖĞRENCİ GÖNDERİLDİ

Fakülteden ayrılan öğrencilerin, paralel yönetim nedeniyle seçtiği okullardan biri de Trakya Üniversitesi. Bu üniversiteye, 40 öğrenci kayıt yaptırdı. Polis Akademisi Güvenlik Fakültesi'nden Trakya Üniversitesi'ne kayıt olan öğrencilerin listesi şöyle: “M. A., O. S., B. G., E. Ç., A. A., F. K., B. B., H. Y., S..E., Ö. Ö., E. S. K., Y. İ. Y., A. B. B., U. A., E. B. K., H. V., Y. S. U., F. K., Ö. B., A. Ö., M. E. Ş., M. B., D. O., F. A., M. G., M. Ç., E. G., A. E., A. K., A. G., A. C., A. B., O. Ö., S. M., A. A., A. F. T., R. Y., Ö. F. K., A. R. T., F.D."
Trakya Üniversitesi'ne kayıt yaptıran 40 öğrenciden sonra paralele yakınlığıyla bilinen Prof. Aytekin Geleri atandı. Geleri'nin Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne atama yazısı seçimden önce üniversiteye ulaşırken, atama yazısını üniversite de doğruladı.

Aytekin Geleri
Aytekin Geleri


Rektör bizden koruyun!

Sayıştay raporları sonucunda açılan zimmet davasıyla tanınan Trakya Üniversitesi'nin şu an mevcut rektörü Prof. Yener Yörük de paralel yapıya yakın isimlerden biri. Göreve geldiği günden bu yana akademik camiada 'pek çok öğretim üyesinin üniversiteden ayrılmasına neden oldu' iddialarıyla anılan Yörük, geçtiğimiz yıl paralel yapı tarafından fişlenen 2 bin 250 kişiden biri olarak gündeme geldi. Yörük için fişleme listesinde “Cemaate yakın. Tayyip'e karşı kollanmalı" ibaresi yer aldı. Paralel yapıya yakın öğrenci ve öğretim üyelerinin tercih ettiği bir diğer üniversitenin ise Kırklareli Üniversitesi olduğu öne sürülüyor. Bu üniversite neredeyse kuruluşundan bu yana paralel yapılanmanın Batıdaki kalesi olarak nitelendiriliyor.

 Yener Yörük
Yener Yörük


Kritik bölümlere yerleştiler

Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilerin bundan sonra eğitim göreceği İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi altındaki Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler bölümleriyle Hukuk Fakülteleri, devlete sızma olanağının yüksek olması açısından önem taşıyor. Polis akademisinde okuyan bin 300 öğrenci YÖK tarafından İktisadi ve idari bilimler fakültesi olan 33 devlet üniversitesine yerleştirildi. Yerleştirmeler sırasında öğrencilere 31'i zorunlu olmak üzere 33 tercih hakkı tanındı.

YABANCIYA KOLAYLIK

İstanbul ve Ankara'ya, okul ve öğrenci yükü fazla olması nedeniyle tercih yaptırılmazken, yalnızca 60 yabancı uyruklu öğrenci zorluk yaşamamaları için Ankara'daki Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'ne yerleştirildi. Öğrencilerin atamaları YÖK tarafından bilgisayar üzerinden gerçekleştirildi.

ALTERNATİF SUNULDU

Öte yandan Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi'nde kayıtlı bulunan öğrenciler eğitim hayatlarına açık öğretim fakültesinden de devam edebiliyor. İzmir 9 Eylül Üniversitesi'ne 30 öğrenci, Kırklareli Üniversitesi'ne ise 45 öğrenci yerleştirildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.