Gündem AKOMu işgal eden darbecilere istenen ceza

AKOM'u işgal eden darbecilere istenen ceza

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde AKOM'u işgal eden askerlere ilişkin yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, 5'i tutuklu 17 şüpheli hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Haber Merkezi AA
FETÖ'nün darbe girişimi gecesinde bir grup cuntacı askerde AKOM'u işgal etmişti.
FETÖ'nün darbe girişimi gecesinde bir grup cuntacı askerde AKOM'u işgal etmişti.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde AKOM'u işgal eden askerlere ilişkin yürütülen soruşturmayı tamamladı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, 5'i tutuklu 9'u da rütbeli olmak üzere 17 şüpheli asker hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan onbeşer yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Gökhan Yolasığmaz tarafından hazırlanan 214 sayfalık iddianamede, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde AKOM'u işgal eden 5'i tutuklu 9'u da rütbeli olmak üzere 17 asker "şüpheli", olayda yaralanan 7 kişinin de aralarında bulunduğu 17 kişi "müşteki" sıfatıyla yer aldı.

İddianamede, tüm şüphelilerin "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan da 7 yıl altışar aydan onbeşer yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Darbe gecesi AKOM'da yaşananlar kamerada
OYNAT 01:31
Darbe gecesi AKOM'da yaşananlar kamerada
FETÖ'nün asker kılığındaki hainleri, darbeye kalkıştıkları 15 Temmuz gecesi İstanbul'da bulanan Afet Koordinasyon Merkezi'ni basmış, 2 kişiyi şehit etmişti. Kabus gecenin yeni görüntüleri ortaya çıktı. İşte ihanetin saniye saniye görüntüsü.

İddianamede, ayrıca 4 tutuklu askerin, işgal sırasında 7 kişiyi yaraladıkları gerekçesiyle "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 63 yıldan 105'er yıla kadar hapis, 11 şüpheli askerin ise işgal sırasında "kamu malına zarar verdikleri" iddiasıyla 1 yıldan dörder yıla kadar hapis cezasına mahkum edilmesi talep edildi.

FETÖ ve 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin bilgilere yer verilen ve AKOM'u işgal eden şüphelilerin eylemlerinin anlatıldığı iddianame, Başsavcıvekili İsmail Uçar'ın onaylamasının ardından İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Mahkeme heyetinin 15 gün içinde iddianamenin kabulü veya reddi yönünde karar vermesi bekleniyor. İddianamenin kabulü halinde şüpheliler, ilerleyen günlerde hakim karşısına çıkacak.
15 Temmuz gecesi AKOM'da yaşananlar güvenlik kamerasında
OYNAT 01:11
15 Temmuz gecesi AKOM'da yaşananlar güvenlik kamerasında
15 Temmuz'da yaşanan darbe girişiminin yeni görüntüleri ortaya çıkmaya devam ediyor. O gece darbeci askerlerin baskın yaptığı yerlerden birisi de AKOM binasıydı. AKOM binasında yaşananlar güvenlik kameralarınca görüntülendi. İşte darbecilerin AKOM binasına girişleri ve içeride yaptıklarına dair görüntüler.


FETÖ’den ilk mahkumiyet
GÜNDEM
FETÖ’den ilk mahkumiyet

Polise 'direnmeyin' talimatı veren amirlere istenen ceza
GÜNDEM
Polise 'direnmeyin' talimatı veren amirlere istenen ceza

FETÖ'nün polis okulları yapılanmasına büyük operasyon
GÜNDEM
FETÖ'nün polis okulları yapılanmasına büyük operasyon

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.