Gündem Altılı masanın seçimi kazanır mıyız anketi muhalefeti üzecek

Altılı masanın 'seçimi kazanır mıyız' anketi muhalefeti üzecek

2023 seçimlerine geri sayım başlasa da muhalefet hâlâ cumhurbaşkanı adayını belirleyemedi. Altılı ittifakın yaptırdığı ankette "Bu ittifak seçimi kazanamaz" diyenlerin oranı yüksek çıkarken, katılımcıların çoğunluğu masanın Türkiye'ye umut olacağını düşünmüyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Altılı masanın seçimi kazanır mıyız anketi muhalefeti üzecek
6'lı masa

AK Parti ve MHP'nin kurduğu Cumhur İttifakı'na karşı CHP, İyi Parti ve Saadet Partisi'nin kurdukları Millet İttifakı; Demokrat, DEVA, ve Gelecek Partisi ile birlikte hareket etme kararı almıştı. Ancak masadaki en büyük sorun, mevcut bir Cumhurbaşkanı adayı belirlenememesi. Konuyla ilgili ise masa liderleri, kamuoyu yoklaması için anket yaptırma kararı aldı.

YİNE TOPLANACAKLAR

Son olarak ise 21 Ağustos’ta Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek 6'lı masa toplantısında liderlere sunulacak ilk anketin sonuçları yayınlandı. Gazeteci Mahmut Aydın'ın haberine göre ADAMOR tarafından temmuz ayında tamamlanan ankete göre, gelen sonuçlar masa liderlerine güvensizliği ortaya koydu.

İŞ BİRLİĞİ KALICI OLMAZ

Araştırmaya göre, halkın yüzde 50,2’si 6’lı masanın iş birliğinin kalıcı olacağını düşünmüyor. AK Parti'ye alternatif olunmayacağını düşünenler fazla Halkın yüzde 50'sinden fazlası 6’lı masanın AK Parti karşısında bir alternatif olabileceğine inanmıyor.

6’lı masadan eşkâl çıkabilir: Ortada henüz aday yok
GÜNDEM
6’lı masadan eşkâl çıkabilir: Ortada henüz aday yok

MASA UMUT OLMADI

Masanın Türkiye’nin daha demokratik bir ülke olmasını sağlayacağına inanmayanların oranı ise yüzde 51,5. Araştırmaya göre halkın yüzde 55,5’i 6’lı masanın topluma umut olduğunu düşünmüyor.

SEÇİMİ KAZANAMAZLAR

2023 seçimlerinde 6’lı masayı oluşturan ittifakın kazanacağını düşünmeyenlerin oranı da yüzde 52,2.

Halkın yüzde 47,8’i ise altılı masanın kendisini topluma yeterince anlatamadığı görüşünde. Bu eleştiriyi getirenlerin HDP seçmeni ile Millet İttifakı'na oy verenlerden oluşması dikkati çekti.

6’lı masada mülteci sorunu: Göç konusunda fikir ayrılığı
GÜNDEM
6’lı masada mülteci sorunu: Göç konusunda fikir ayrılığı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.