Gündem Ankara İl Jandarma Komutanlığından 2,5 milyon liralık tarihi eser operasyonu

Ankara İl Jandarma Komutanlığından '2,5 milyon liralık' tarihi eser operasyonu

Ankara İl Jandarma Komutanlığı, ellerindeki tarihi eserleri 2,5 milyon lira karşılığında piyasaya sürmeyi planlayan 3 kişiye gerçekleştirdiği operasyonda bahse konu tarihi eserleri ele geçirerek, şahısları yakaladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Antalya haberleri: Ankara İl Jandarma Komutanlığından 2,5 milyon liralık tarihi eser operasyonu
Ele geçirilen tarihi eserler.

Ankara İl Jandarma Komutanlığınca kültür ve tabiat varlıklarının korunması ile kaçakçılığın önlenmesine yönelik sürdürülen çalışmalar çerçevesinde 30 Eylül’de Mamak ve Etimesgut ilçelerinde Ö.H., M.A. ve H.Ö. adlı şahısların ellerindeki tarihi eserleri toplam 2,5 milyon lira karşılığında piyasaya sürerek haksız kazanç elde edeceği bilgisine ulaşıldı.

İzmir’de 8 binin üzerinde tarihi eser ele geçirildi
GÜNDEM
İzmir’de 8 binin üzerinde tarihi eser ele geçirildi

İHA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen operasyonda Mamak’ta Ö.H. ve M.A., Etimesgut’ta ise H.Ö. adlı şahıs yakalandı. Yapılan arama sonunca Ö.H. ve M.A. adlı şahısların üzerinden bir milyon lira değerle satmaya çalıştıkları 61 çeşitli ülkelere ait, tarih ve renkte madeni para, 24 çeşitli ebat ve figürlerde obje ve bir heykel çıktı.

Etimesgut’ta yakalanan H.Ö. adlı şahsın üzerinden ise 1,5 milyon lira karşılığında satmaya çalıştığı 73 sikke ve madeni para, 1 obje ve 11 kağıt para ele geçirildi.

Bahse konu iki olayda ele geçirilen tarihi eserlere Anadolu Medeniyetleri Müzesine teslim edilmek üzere el konuldu.
Yakalanan Ö.H. ve M.A. adlı şahıslar çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak Sincan Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna teslim edildi. Öte yandan, H.Ö. hakkındaki adli işlemlerin ise devam ettiği bildirildi.

'Miras' operasyonu ile Anadolu eserleri kurtarıldı
FOTOĞRAF 9
Title
İçişleri Bakanlığı koordinesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı ekipleri, kaçak kazılarla buldukları tarihi eserleri yurt dışındaki müzayede evlerine gönderip, satılmasını sağlayarak haksız kazanç elde eden suç grubuna yönelik çalışma başlattı.
Title
Konya Seydişehir Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması kapsamında yapılan çalışmada suç grubu, 1 yıl boyunca takip edildi.
Title
MÜZAYEDE EVLERİNE SATMIŞLARSuç grubunun, Türkiyenin hemen hemen her bölgesinde köylerde, sit alanlarında, höyüklerde tarihi eser bulmak amacıyla yasa dışı kazı yapan kaçak kazıcı olarak adlandırılan kişileri yasa dışı kazı yapmaya teşvik ettiği belirlendi.
Title
Belirli aralıklarla bölge bölge gezerek kaçak kazıcıların çıkardığı tarihi eserlerin suç grubu adına toplayıcı olarak nitelendirilen şüpheliler tarafından toplandığı tespit edildi. Tarihi eserlerin, suç grubunun lideri konumunda olan pazarlamacı olarak tabir edilen şüpheli tarafından yurt dışındaki müzayede evlerinde kuryeler aracılığıyla gönderilerek satıldığı saptandı. Satılan bu tarihi eserlerden elde edilen suç gelirlerinin de bu sisteme fayda sağlayan şüpheliler arasında paylaştırıldığı belirlendi.
Title
38 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYONTeknik ve fiziki takip sonucu elde edilen bulgular ışığında, KOM ekiplerince bu sabah Konya merkezli 38 ilde 143 şüpheliye yönelik Miras operasyonu başlatıldı.
Title
Operasyon düzenlenen adreslerde yapılan aramalarda, çok sayıda tarihi esere el koyuldu. Operasyon kapsamında kurye konumunda bulunan TIR şoförü, bin 736 tarihi eseri Avusturya üzerinden İngilteredeki müzayede evine kargo yoluyla göndermek isterken yakalandı.
Title
Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanları tarafından yapılan incelemede, ele geçirilen tarihi eserlerin büyük kısmının Anadolu kökenli Türkiyeye ait eserler olduğu belirlendi.
Title
İMPARATORLUK MÜHRÜNÜN SATIŞI DURDURULDUOperasyon kapsamında ayrıca Türkiyeden kaçırılan ve İsviçrede faaliyet gösteren müzayede evinde 28 bin İsviçre frangı (430 bin TL) ile açık artırmada satışa sunulan, Bizans dönemine ait imparatorluk mührünün satışı da devreye girilerek durduruldu.
Title
Öte yandan tespit edilen şüphelilerin banka hesap hareketlerinin incelenmesi sonucunda, Avrupa ve ABDde faaliyet gösteren 6 farklı müzayede evi ve bazı kişiler tarafından suç grubunun liderine yüklü miktarda döviz cinsinden para gönderildiği ve bu paranın suç grubu üyeleri ve bu gruba menfaat sağlayan şüpheliler arasında paylaştırıldığı belirlendi.
'Miras' operasyonu ile Anadolu eserleri kurtarıldı
İçişleri Bakanlığı, kaçak kazılarda buldukları tarihi eserleri yurt dışındaki müzayede evlerine gönderip, satılmasını sağlayarak haksız kazanç elde eden suç grubu içindeki 143 şüpheliye yönelik 38 ilde 'Miras' operasyonu başlatıldığını duyurdu. Operasyonda bin 736 tarihi eser, Avusturya üzerinden İngiltere'ye gönderilmek istenirken ele geçirilirken, İsviçre'de müzayede evinde Bizans dönemine ait imparatorluk mührünün satışı da durduruldu.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.