Gündem Askeri casuslukta beraat

Askeri casuslukta beraat

Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” yönünde verdiği kararın ardından yeniden görülen İstanbul’daki “askeri casusluk” davasında tüm sanıklar oybirliği ile beraat etti. Mahkeme Başkanı Selçuk Kaya, “Bu dava askeri casusluk davası değil, dijital terör davası olmalıydı” dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Askeri casuslukta beraat
Anayasa Mahkemesi'nin “hak ihlali” yönünde verdiği kararın ardından yeniden görülen İstanbul'daki “askeri casusluk” davası karara bağlandı. Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, emekli Albay İbrahim Sezer'in de aralarında bulunduğu tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı. Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan savcı, dosya kapsamına ve alınan bilirkişi raporuna göre sanıkların üzerlerine atılı suçları işlemediklerini belirterek, tüm sanıklar hakkında beraat kararı verilmesini talep etti.

PARALELLERE SUÇ DUYURUSU

Mütalaaya ilişkin beyanı sorulan sanıklardan Emekli Yarbay Tamer Karslıoğlu, “TSK içerisindeki paralel devlet yapılanmasındaki insanlar hakkında suç duyurusunda bulunuyorum” dedi. Sanık Binbaşı Hakan Çetinkaya da, “Genelkurmay içerisinde bulunan vatan hainlerinin temizlenmesini istiyorum. Bunlar hakkında suç duyurusunda bulunmak istiyorum” diye konuştu. Beyanlarının ardından son sözleri sorulan sanıklar, beraatlerini talep etti.

İbrahim Sezer
İbrahim Sezer


DİJİTAL TERÖR DAVASI


Duruşmada Mahkeme Heyeti Başkanı Selçuk Kaya, kararı açıkladı. Kaya, kararı açıklamadan önce “Bu davanın sonuna geldik. Bana göre, yani kişisel fikrim, bu dava askeri casusluk davası değil, dijital terör davası olmalıydı” dedi. Bunun üzerine sanıklar, Başkan Kaya'yı alkışladı. Kaya daha sonra, tüm sanıkların oy birliği ile beraatine karar verildiğini açıkladı. Mahkeme heyetinin kararını açıklamasının ardından sanıklar ve avukatları, mahkeme heyetini alkışladı. Mahkeme, sanıklara hazine aleyhine maddi manevi tazminat davası açma haklarının olduğunu da hatırlattı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.