Gündem Bakan Çavuşoğludan ABDye tepki Yaptırım olursa İncirlik ve Kürecik gündeme gelir

Bakan Çavuşoğlu'dan ABD'ye tepki: Yaptırım olursa İncirlik ve Kürecik gündeme gelir

Bakan Çavuşoğlu'dan ABD'ye tepki: Yaptırım olursa İncirlik ve Kürecik gündeme gelir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Kıta sahanlığımız içinde bizden izinsiz kimse çalışma yapamaz, olursa engelleriz" dedi. Çavuşoğlu, ABD'de Türkiye aleyhine yaptırım kararı durumunda İncirlik ve Kürecik'in de gündeme gelebileceğini söyledi.

Haber Merkezi AA
Mevlüt Çavuşoğlu
Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye ve Libya'nın imzaladığı mutabakat muhtırasına dair soruya Çavuşoğlu, "Yunanistan'ın ve bazılarının iddiasına göre, şu anda Libya'daki 'Suheyrat Anlaşması' ile yetkilendirilen hükümet böyle bir anlaşma imzalayamaz. Bu anlaşmaya göre, şu anda uluslararası sistemde meşru olan Serrac Yönetimi, hükümetler arası anlaşma imzalayamayabilir ama mutabakat zaptı imzalar. Dolayısıyla Yunanistan'ın ve bazı ülkelerin bu konudaki iddiaları doğru değildir" yanıtını verdi.

Türk kıta sahanlığı haritası

Libya'ya asker göndeririz
GÜNDEM
Libya'ya asker göndeririz

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Libya ile imzaladığı mutabakat zaptının deniz yetki alanlarının belirlenmesine yönelik olduğunu hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:

  • "Her zaman şunu söylüyoruz: 'Akdeniz'de Yunanistan dahil, Rum kesimi hariç, Rum kesimini tanımadığımız için 'hariç' diyoruz, tüm ülkelerle buna benzer anlaşmalar, mutabakat zabıtlarını imzalayabiliriz. Herkesle iş birliği yaparız. İmzaladığımız anlaşma, uluslararası hukuka uygundur ve Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının korunmasına yöneliktir.
  • Son zamanlarda Yunanistan ve bazı bölge ülkeleri, bu anlamda Türkiye'yi yalnız bırakmaya çalışıyorlardı. Bu mutabakat zaptıyla biz de karşı hamlemizi tabii ki yaptık ve kıta sahanlığımızın içindeki haklarımızı kesinlikle koruruz. Kıta sahanlığımızın batı sınırlarını bu şekilde belirlemiş olduk. Kiminle belirlemiş olduk? Libya ile. Libya eğer bizimle iş birliği yapmak isterse, onların şu anda belirlediği kıta sahanlığı içinde de ortak çalışmalar yapabiliriz. Sismik araştırma, sondaj çalışmaları yapabiliriz."

Dışişleri Bakanlığı Libya ile varılan tarihi mutabakatın arından Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığı ve MEB sınırlarını paylaştı
GÜNDEM
Dışişleri Bakanlığı Libya ile varılan tarihi mutabakatın arından Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığı ve MEB sınırlarını paylaştı

"Kıta sahanlığımızın içinde bizden izinsiz kimse çalışma yapamaz"

Libya ile imzalanan mutabakat zaptının uluslararası hukuka uygun olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, Yunanistan veya AB'nin uluslararası hukuku ilgilendiren bu konularda bir mahkeme gibi davranmasının uygun olmadığını söyledi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin kendi kıta sahanlığında istediği çalışmayı yapacağını, önceliğin egemenlik haklarının ve ulusal çıkarların korunması olduğunu vurgulayarak, Karadeniz'de de benzer araştırmaların yapılmasının öngörüldüğünü anlattı.

Bakan Çavuşoğlu, "Öncelikle, kıta sahanlığımızın içinde bizden izinsiz kimse bu tür çalışma yapamaz. Olursa engelleriz tabii ki" dedi.

"Dayatmayla bir yere varılamayacağını ABD Kongre üyelerinin anlaması gerekiyor"

ABD Kongresindeki olumsuz havanın farkında olduklarını söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin F-35'lerin ortağı olduğunu ve F-35'lerin S-400'lerle bağlantısının bulunmadığını da vurguladı.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin ilişkilerde egemenlik haklarına müdahaleye izin vermediğini belirterek, "Türkiye'yi baskı altında tutmaya çalıştıklarını görüyoruz. Barış Pınarı Harekatımızdan dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını da görüyoruz. Çünkü kendi emellerine ulaşamadılar" diye konuştu.

F-35 ve S-400'lerle ilgili ABD ile devam eden süreçte Türkiye'nin yapıcı yaklaşımlarda bulunduğuna işaret eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

  • "Biz her türlü yapıcı yaklaşımda bulunuyoruz. Ama bir konu var ki, o da kırmızı çizgimiz. Biz egemenlik haklarımıza müdahale etmelerine izin vermiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, Washington ziyaretinde gerek senatörlere gerekse diğer görüşmelerde Türkiye'nin egemenlik haklarına müdahale etmelerine izin vermeyeceğini net bir şekilde söylemiştir. Biz herkesle çalışmak istiyoruz ama bu tür dayatmayla bir yere varılamayacağını Kongre üyelerinin de anlaması gerekiyor."

"(ABD'den yaptırım kararı gelirse) Gündeme İncirlik de Kürecik de gelir"

Bakan Çavuşoğlu, "ABD ile kriz neticesinde ABD Kongresinden yaptırım kararı çıkarsa, Türkiye'nin adımları ne olabilir? İncirlik'in statüsü gündeme gelebilir mi?" şeklindeki soru üzerine şu ifadeleri kullandı:

  • "İncirlik de gelir Kürecik de gelir, her şey gelir. Kötü senaryoyu varsayımlar üzerine konuşmak istemiyoruz. Kongrenin karar alması yetmez. Yönetimin alacağı karar önemlidir. CAATSA içinde 12 madde var. Yönetim hangisini seçecek? Türkiye aleyhine bir karar çıkarsa bu konuda Trump yönetiminin bunu uygulama konusunda yetkisi nedir? Bunlara bakmak lazım. Sonuçta en kötü senaryoyu düşünürsek milletimizin taleplerini de değerlendiririz, o zaman karar veririz. Tüm alternatifler değerlendirilir."
FETÖye peş peşe şafak baskını

FETÖ'ye peş peşe şafak baskını

2 ayrı operasyonda 47 kişi hakkında gözaltı kararı.
CHP, Koç’un iş takipçisi olmuş

CHP, Koç’un iş takipçisi olmuş

​CHP'li mason ismin Vehbi Koç için rüşvet pazarlığı yaptığı ortaya çıktı.
İstanbuldakar yağışı başladı

İstanbul'da
kar yağışı başladı

​Meteoroloji'den İstanbullulara saatli uyarı.
Kozinoğlu felaket olur

Kozinoğlu felaket olur

​Enver Altaylı'nın teröristbaşı Gülen'e gönderdiği raporlara ulaşıldı.
Uymazlarsa<br>gereğini yapacağız

Uymazlarsa
gereğini yapacağız

Erdoğan ateşkesin yol haritasını anlattı.
Kuloğlu<br>ya da “yeni Türk"

Kuloğlu
ya da “yeni Türk"

Libya'da ​1,5 milyona yakın Türk yaşıyor.

Sisi’yi tutuklayın

Sisi’yi tutuklayın

​Londra polisinden Mursi'nin ölümünün araştırılması istendi.
Belediyelerin tercihi<br>milli üretimler oldu

Belediyelerin tercihi
milli üretimler oldu

2020 yılında hedef pazar payının yüzde 50'si olacak.
2020 ince ayar yılı

2020 ince ayar yılı

​Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak 2019 yılını değerlendirdi.
İşte İyidil'in<br>MİT belgesi

İşte İyidil'in
MİT belgesi

​Skandal tahliye kararı sonrası tekrar tutuklanmıştı.
Oğlumun montu<br>bu binadan çıktı

Oğlumun montu
bu binadan çıktı

Evlat nöbetindeki aileler: HDP zulmünün sonunu getireceğiz.
Bağdat'ta roket saldırısı

Bağdat'ta roket saldırısı

Yeşil Bölge'ye üç adet roket atıldı. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.
Toplam ödül 3 milyon avro

Toplam ödül 3 milyon avro

​Teknofest 2020 için son başvuru 28 Şubat.
Savunması ortaya çıktı

Savunması ortaya çıktı

Trump'ın ​110 sayfalık savunma özetini açıkladılar.
Kanal İstanbul <br>çevresindeki arsaları kapattılar

Kanal İstanbul
çevresindeki arsaları kapattılar

CHP, İYİ Parti ve HDP'li başkanlar projenin emlakçılığını yapıyor.
CHP Ankara'dan<br> bakmayı öğrenmeli

CHP Ankara'dan
bakmayı öğrenmeli

AK Parti'den CHP'nin Libya tutumuna eleştiri.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.