Gündem Bakan Güllüce Artık Türkiye bize yetmiyor

Bakan Güllüce: Artık Türkiye bize yetmiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, tabu ve kadastroda dünyada çok önde olduklarını belirterek, “Artık Türkiye bize yetmiyor. Dünyaya açılmak zorundayız” dedi.

Haber Merkezi AA
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Sultanahmet'te bulunan İstanbul Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü'nde bir basın açıklaması düzenledi. Güllüce basın açıklamasında 20-25 Nisan tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek “Dünya Kadastro Zirvesi” ile ilgili bilgi verdi.

“85 FARKLI ÜLKEDEN 3 BİNE YAKIN KATILIMCIYI İSTANBUL'DA BULUŞTURACAĞIZ”

Dünya Kadastro Zirvesi'yle ilgili bilgi veren Bakan Güllüce, “En büyük organizasyon ile dünya nüfusunun henüz yüzde 75'inin sahip olamadığı ve bilgisi yetişemediği arazilerin kayıt altına alınmasını sağlayacak çözümler nelerdir? Bunlar konuşulacak. Günümüzde bilgi teknolojileri ile bütünleşmiş harita kadastro alt yapılarında oldukça büyük ihtiyaç var. Bu elektronik teknolojisinin gelişmesi böyle bir ihtiyacı doğurdu. Bu manada Türkiye'nin ev sahipliğinde kadastro olgusunu her yönüyle ele alacak bir etkinlik olacak. Bu zirveyle dünyadaki son gelişmeler ve sorunları bilimsel bir platformda ele alınacaktır. Yine bu zirveyle 85 farklı ülkeden 3 bine yakın katılımcıyı İstanbul'da bir araya getirmiş olacak. 30 farklı teknik oturumda 150 bilimsel tebliğ sunulacak. Yine etkinlik kapsamında 3 ayrı özel sergi yer alacak. Çok önemli tarihi arşivlerini, belgelerini arşiv binasında tutacağımız bina yapmayı düşünüyoruz. Fatih Sulatan Mehmet'in Ayasofya ile ilgili tapu kayıtlarından tutunuz ta 1300,1400'lü yıllara kadar uzanan tapu kayıtları mevcut elimizde. Diğeri Tapu Kadastronun kendi sergisi var. Bir de Çanakkale şehitleri ve 'Sektörler buluşuyor' sergisi var” dedi.

İdris Güllüce, “Zirve neticesinde İstanbul Kadastro Deklarasyonu yayınlanarak ülkelere küresel bir çağrı yapılacak. Türkiye'nin ilçesinin bile dünyada duyulması, bilinmesi ve 'biz varız arkadaş', yeni Türkiye her alanda 'var'ı dedirtmenin çabasındayız. O yüzden de bu İstanbul Kadastro Deklarasyonu çok büyük bir keyif ile algılıyorum. Büyük bir zevk duyuyorum. Türkiye milliyetçisi olan, Türkiye'de yaşayan 78 milyonunun bundan mutluluk duyması lazım. Ayrıca Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tecrübesini haritacılığımız ile birleştirerek yurt dışına açılacak ve yeni pazarlar edinme fırsatları edinecektir” diye konuştu.

“DÜNYAYA AÇILMAK ZORUNDAYIZ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, tapu kadastroda dünyada çok önce olduklarını belirterek, “Dünya devletleri içersinde çok çok önlerdeyiz. Çok gerilerde olan ülkeler var. Çok ihtiyacı olan ülkeler var. Özellikle Afrika'yı kast ediyorum. Başka ülkeler de var ama Afrika çok talepkar. Bizim mühendisliğimizi, bilgimizi pazarlamak istiyoruz. Ve bakanlık olarak bu konuda yardımcı olmak istiyoruz. Çok yetişmiş, gelişmiş harita firmalarımız, harita mühendislerimiz var. Onların önlerini açmamız lazım. Artık Türkiye bize yetmiyor. Dünyaya açılmak zorundayız” şeklinde konuştu.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü yayalara açılmadı
Gündem

15 Temmuz Şehitler Köprüsü yayalara açılmadı

FETÖ'cü hainlerin 15 Temmuz'daki hain darbe girişiminin ikinci yıl dönümüne Türkiye'nin dört bir yanında anma programları düzenlendi. İstanbul'daki törenlerin merkezinde yer alan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne yüz binlerce vatandaş akın etti. Programın ardından köprüden yaya olarak geçmek isteyenlere Emniyet güçleri izin vermedi. Emniyet kaynaklarından konuyla ilgili edinilen bilgide 'köprünün statiği' vurgusu yapıldı.
Hilal ile ay gökyüzünde Türk bayrağını simgeledi
Gündem

Hilal ile ay gökyüzünde Türk bayrağını simgeledi

Gökyüzünde hilal ile yıldızın buluşması tüyleri diken diken eden bir görüntü oluşturdu. Türk bayrağını simgeleyen kareler, objektiflere böyle yansıdı.
A101’den bu hafta çifte telefon kampanyası
Teknoloji

A101’den bu hafta çifte telefon kampanyası

A101, 19 Temmuz aktüel ürünler listesinde müşterilerine çifte telefon kampanyası sunacak. Nokia 2 cep telefonu ve Samsung Galaxy J7 Duo cep telefonlarını 19 Temmuzda satışa sunacak A101, bu ürünlerin yanında A4TECH kablosuz fare ve SEG marka LED TV’de piyasa fiyatının çok altında bir fiyat etiketi ile satışa sunacak. Lakin A101'in 19 Temmuz'da yapacağı kampanya, telefon sahibi olmak isteyen veya yenilemek isteyenlere büyük bir fırsat olacak. Çifte telefon kampanyası ile bu hafta seçeneklerini arttıran A101, cep telefonu satışlarına önümüzdeki haftalarda da devam edecek gibi görünüyor. İşte A101 19 Temmuz aktüel ürünler listesinde yer alan ürünler...

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.