GündemBakan Güllüce Artık Türkiye bize yetmiyor

Bakan Güllüce: Artık Türkiye bize yetmiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, tabu ve kadastroda dünyada çok önde olduklarını belirterek, “Artık Türkiye bize yetmiyor. Dünyaya açılmak zorundayız” dedi.

Haber MerkeziAA
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Sultanahmet'te bulunan İstanbul Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü'nde bir basın açıklaması düzenledi. Güllüce basın açıklamasında 20-25 Nisan tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek “Dünya Kadastro Zirvesi” ile ilgili bilgi verdi.

“85 FARKLI ÜLKEDEN 3 BİNE YAKIN KATILIMCIYI İSTANBUL'DA BULUŞTURACAĞIZ”

Dünya Kadastro Zirvesi'yle ilgili bilgi veren Bakan Güllüce, “En büyük organizasyon ile dünya nüfusunun henüz yüzde 75'inin sahip olamadığı ve bilgisi yetişemediği arazilerin kayıt altına alınmasını sağlayacak çözümler nelerdir? Bunlar konuşulacak. Günümüzde bilgi teknolojileri ile bütünleşmiş harita kadastro alt yapılarında oldukça büyük ihtiyaç var. Bu elektronik teknolojisinin gelişmesi böyle bir ihtiyacı doğurdu. Bu manada Türkiye'nin ev sahipliğinde kadastro olgusunu her yönüyle ele alacak bir etkinlik olacak. Bu zirveyle dünyadaki son gelişmeler ve sorunları bilimsel bir platformda ele alınacaktır. Yine bu zirveyle 85 farklı ülkeden 3 bine yakın katılımcıyı İstanbul'da bir araya getirmiş olacak. 30 farklı teknik oturumda 150 bilimsel tebliğ sunulacak. Yine etkinlik kapsamında 3 ayrı özel sergi yer alacak. Çok önemli tarihi arşivlerini, belgelerini arşiv binasında tutacağımız bina yapmayı düşünüyoruz. Fatih Sulatan Mehmet'in Ayasofya ile ilgili tapu kayıtlarından tutunuz ta 1300,1400'lü yıllara kadar uzanan tapu kayıtları mevcut elimizde. Diğeri Tapu Kadastronun kendi sergisi var. Bir de Çanakkale şehitleri ve 'Sektörler buluşuyor' sergisi var” dedi.

İdris Güllüce, “Zirve neticesinde İstanbul Kadastro Deklarasyonu yayınlanarak ülkelere küresel bir çağrı yapılacak. Türkiye'nin ilçesinin bile dünyada duyulması, bilinmesi ve 'biz varız arkadaş', yeni Türkiye her alanda 'var'ı dedirtmenin çabasındayız. O yüzden de bu İstanbul Kadastro Deklarasyonu çok büyük bir keyif ile algılıyorum. Büyük bir zevk duyuyorum. Türkiye milliyetçisi olan, Türkiye'de yaşayan 78 milyonunun bundan mutluluk duyması lazım. Ayrıca Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tecrübesini haritacılığımız ile birleştirerek yurt dışına açılacak ve yeni pazarlar edinme fırsatları edinecektir” diye konuştu.

“DÜNYAYA AÇILMAK ZORUNDAYIZ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, tapu kadastroda dünyada çok önce olduklarını belirterek, “Dünya devletleri içersinde çok çok önlerdeyiz. Çok gerilerde olan ülkeler var. Çok ihtiyacı olan ülkeler var. Özellikle Afrika'yı kast ediyorum. Başka ülkeler de var ama Afrika çok talepkar. Bizim mühendisliğimizi, bilgimizi pazarlamak istiyoruz. Ve bakanlık olarak bu konuda yardımcı olmak istiyoruz. Çok yetişmiş, gelişmiş harita firmalarımız, harita mühendislerimiz var. Onların önlerini açmamız lazım. Artık Türkiye bize yetmiyor. Dünyaya açılmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Güntkin Onay'dan derbi tahmini
Spor

Güntkin Onay'dan derbi tahmini

Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynanacak derbiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Güntekin Onay, siyah-beyazlıların öne geçmesi durumunda maçı kazanacağını söyledi.
Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler
Hayat

Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler

İngiliz medyası, yeni bölümleri 2019’da başlayacak “Taht Oyunları” dizisinin hayranlarına, internetten “Diriliş Ertuğrul”u izlemelerini tavsiye etti. Haberde, Engin Altan Düzyatan için “Yeni Jon Snow” denildi. "Diriliş Ertuğrul" dizisini izleyen bir Amerikalının, diziye nasıl kendini kaptırıp heyecanla takip ettiğini anlatan notları ve "Diriliş Ertuğrul" dizisi ile ilgili yorumları güldürdü. İşte o notlar...
Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor
Ekonomi

Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çiftçiler ile buluşmasında açıkladığı mazot ve gübre desteği ödemeleri bugün başlıyor. Saat 18:00'den sonra başlayacak ödemeler ile ortalama bir çiftçinin yıllık 30 bin TL olan mazot harcaması da 15 bin TL'ye kadar düşmüş olacak.
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Hayat

Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim

Ünlü türkücü Yavuz Bingöl dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bugüne kadar AK Parti'ye bir kez oy verdiğini söyleyen Bingöl, hayatı boyunca toplam üç oy kullanmış. Eskiden devletin millete haksızlık ettiğini şimdi ise milletin devlete haksızlık ettiğini belirten Bingöl, Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Diktatör dediğiniz insana her şeyi söyleyebiliyor, konuşabiliyorsunuz. Bizim Cumhurbaşkanımız" ifadelerini kullandı.
Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
Gündem

Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

Bugün 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz...