Gündem Bakan Kurum caretta carettaları denizle buluşturdu

Bakan Kurum caretta carettaları denizle buluşturdu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaklaşık 20 yavru caretta caretta ile tedavisi tamamlanan 4 yetişkin caretta carettayı denizle buluşturarak, "Biz nesli yok olma tehdidi altındaki kaplumbağalarımızın korunması için Bakanlık olarak elimizden ne geliyorsa bunları yapacağız" şeklinde konuştu.

AA
Bakan Kurum, İztuzu Kumsalı’ndaki Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezini ziyaret etti.
Bakan Kurum, İztuzu Kumsalı’ndaki Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezini ziyaret etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yaklaşık 20 yavru caretta caretta ile tedavisi tamamlanan 4 yetişkin caretta carettayı denizle buluşturarak, "Biz nesli yok olma tehdidi altındaki kaplumbağalarımızın korunması için Bakanlık olarak elimizden ne geliyorsa bunları yapacağız." dedi.

Kurum, Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi’ndeki Deniz Kaplumbağa Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde (DEKAMER) incelemelerde bulunarak, merkezde yürütülen çalışmalar hakkında DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska’dan bilgi aldı.

Merkezdeki yaralı kaplumbağaları inceleyen Kurum, daha sonra İztuzu Kumsalı'ndaki yuvalarından 2 aylık kuluçka döneminin ardından çıkan yavru caretta carettaların denize bırakılma törenine katıldı.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Kurum, caretta caretta kaplumbağalarının her yıl nisan, mayıs aylarında Türkiye'yi ziyaret ettiğini belirterek, "Geçen sene 400 yuvada 18 bin 700 caretta caretta kaplumbağası buraya geldi. Bunlar bu sene de aynı şekilde takip ediliyor." diye konuştu.

  • Bakanlığın özel çevre koruma alanında bulunan İztuzu Plajı'nın caretta caretta kaplumbağalarına ev sahipliği yaptığını aktaran Kurum, "Bu bölgede hem üniversitemiz hem Bakanlığımız yaralı kaplumbağaların tedavilerine, ihtiyaçlarına ilişkin yapılması gerekenler neyse il Valiliğimiz koordinasyonunda birlikte bunun hepsini gerçekleştiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Kurum, doğaya saygı anlayışını önümüzdeki yıllarda da göstereceklerini vurguladı.

"Bunlar hiçbir şekilde insanlara zarar vermeyen türden kaplumbağalar"

Bazı basın yayın organlarında kaplumbağaların insanlara zarar verdiği yönünde çıkan haberlere de değinen Kurum, şunları kaydetti:

  • "Buraya gelen yerli, yabancı turistlerimiz bu kaplumbağaları sevme adına, besleme adına onlara yem veya yiyecekler veriyorlar. Bu da tabii onların yeme alışkanlarını değiştiriyor, insanlara yaklaşmaya çalışıyorlar. Bu kaplumbağalar hiçbir şekilde insanlara zarar vermeyen türden kaplumbağalar. Dolayısıyla biz nesli yok olma tehdidi altındaki kaplumbağalarımızın korunması için Bakanlık olarak elimizden ne geliyorsa bunları yapacağız. Bu noktada üniversitelerimizle, Valiliğimizle iş birliği içerisinde çalışmaya devam edeceğiz."

Kurum, Muğla Valisi Esengül Civelek, Bakan Yardımcıları Mehmet Emin Birpınar ve Fatma Varank, AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir ve diğer ilgililerle yaklaşık 20 yavru caretta caretta ile tedavisi tamamlanan 4 yetişkin caretta carettayı denize bıraktı.

REKLAM

"Yavru caretta carettaların denizle buluşmasına şahit olduk"

Yaşadığı anları sosyal medya hesabında paylaşan Kurum, "İztuzu Kumsalı’ndaki Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezimizi ziyaret ettik. Merkezimizde tedavi edilen deniz kaplumbağalarını denize saldık ve yavru caretta carettaların denizle buluşmasına şahit olduk." ifadelerini kullandı.

Caretta carettalar Dünya gençlerinin koruması altında
OYNAT 02:27
Caretta carettalar Dünya gençlerinin koruması altında
Türkiye'nin yanı sıra yurtdışındaki üniversitelerden Muğla'ya gelen gençler, Dalyan'daki Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde (DEKAMER) caretta carettaların bakım ve korunmasında gönüllü görev alıyor.Gönüllüler, Dalyan Mahallesi'ndeki DEKAMER'e getirilen yaralı kaplumbağaların bakımı, caretta carettaların yuvalarının kafeslenmesi, markalanması ve yavruların yumurtadan çıktıktan sonra yırtıcı hayvanlara yem olmaması için çaba gösteriyor.

Caretta carettalar denizle buluştu
FOTOĞRAF 10
Title
Caretta caretta yavrularının zorlu yolculuklarına Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve çok sayıda turist de eşlik etti.
Title
Karaoğlu, Ulupınar Çevre Koruma, Geliştirme ve İşletme Kooperatifi üyesi olan ve çevresinde caretta babası olarak tanınan Bayram Kütle ile yuvaları açtı. Yuvalardan çıkan yavruların tespiti yapılarak vatandaşlar bilgilendirildi.
Title
Karaloğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Gazipaşa'dan Kaş'a kadar 650 kilometrelik Antalya sahilinde carettaların mayısta yumurta bıraktığını, ağustosta ise denizle buluştuğunu söyledi.
Title
Dünya Doğal ve Doğal Kaynakları Koruma Birliğinin kırmızı listesindeki en önemli canlılardan birisinin caretta carettalar olduğuna dikkati çeken Karaloğlu, bu hayvanların yumurtlama bölgelerinin, bölge halkı tarafından sahiplenmesinin, korunmasının çok önemli olduğunu kaydetti.
Title
Çıralı bölgesinde carettaların çok özenli korunduğunu anlatan Karaloğlu, Burada gönüllü çalışmalar yapılıyor. Çalışmalar, vatandaşın kendi oluşturduğu çevre koruma kooperatifi eliyle yürütülüyor. dedi.
Title
Duyarlılıkları dolayısıyla Çıralı halkını kutluyorum. Buradan çıkan yavrular yıllar sonra yumurtlamak için geri geliyor. Bu sahilleri kullanacağız ama bu sahillerde bizim kadar yaşama hakkı olan başka canlılar var. Onların yaşam haklarına da saygı duyacağız. Herkes bu plajları başka canlıların da kullandığını bilmeli. Belirlenen yuvalara kesinlikle dokunmamalı. diye konuştu.
Title
.
Title
.
Title
.
Title
.
Caretta carettalar denizle buluştu
Antalya'nın Çıralı sahilindeki yuvalarından çıkan yavru deniz kaplumbağaları, denize kavuştu. Kemer ilçesinde yumurtalarından çıkan yavruların denizle buluşma süreçleri devam ediyor.

Yavru caretta carettalar denizle buluştu
FOTOĞRAF 5
Title
Yavru caretta carettalar denizle buluştu
Title
Title
Title
Title
Silifke ilçesine bağlı Taşucu beldesindeki Göksu Deltasında koruma altına alınan caretta caretta yuvalarından çıkan ilk yavrular denizle buluştu.
Yavru caretta carettalar denizle buluştu
Yavru caretta carettalar denizle buluştu

Sarıkamış’ta tel örgüye sıkışan puhu kurtarıldı
GÜNDEM
Sarıkamış’ta tel örgüye sıkışan puhu kurtarıldı

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.