Gündem Bakan Soyludan Kemal Kılıçdaroğlunun Dink cinayeti açıklamasına sert tepki FETÖyü kurtarma görevini ona kim verdi?

Bakan Soylu'dan Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Dink cinayeti' açıklamasına sert tepki: FETÖ'yü kurtarma görevini ona kim verdi?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Hrant Dink’in gerçek katillerinin henüz bulunmadığını iddia etmesine çok sert bir yanıt verdi. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Bakan Soylu, "Hrant Dink cinayetinden FETÖ'yü kurtarma görevini Kılıçdaroğlu'na kim vermiştir?" diye sordu. Bakan Soylu ayrıca "CHP Genel Başkanı'nın bu yorumu; bir muayenehanede 15 Temmuz talimatlarını aldığı ve darbe girişimine isim önerisinde bulunduğu FETÖ terör örgütünün, bu cinayetin tescilli sorumlusu olduğunu görmezden gelmek ve gerçeği karartmaktadır." ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Bakan Soyludan Kemal Kılıçdaroğlunun Dink cinayeti açıklamasına sert tepki: FETÖyü kurtarma görevini ona kim verdi?
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde Hrant Dink Vakfı’nı ziyaret ederek, Dink’in gerçek katillerinin henüz bulunmadığını iddia etti.

Kılıçdaroğlu'nun bu iddiasına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan çok sert bir yanıt geldi. Bakan Soylu, "Hrant Dink cinayetinden FETÖ'yü kurtarma görevini Kılıçdaroğlu'na kim vermiştir?" diye sordu.

"ÖYLE ANLAŞILIYOR Kİ KARARI OKUMAMIŞ"

"CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Nisan 2022 tarihinde Hrant Dink Vakfı ziyareti sırasında Hrant Dink cinayeti ile ilgili, mahkeme kararlarını yok sayan ve FETÖ'yü bu davadan aklamaya yönelik açıklamalarda bulunmuştur." diyen Bakan Soylu, "Kemal Kılıçdaroğlu, "tetikçinin hapiste ama katillerin aydınlığa çıkarılmadığını, karanlık odakların açığa çıkarılması gerektiğini" ifade etmiş. Öyle anlaşılıyor ki Kılıçdaroğlu İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce verilen kararı okumamış." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun Hrant Dink manipülasyonu: FETÖ'yü aklamaya çalıştı
GÜNDEM
Kılıçdaroğlu'nun Hrant Dink manipülasyonu: FETÖ'yü aklamaya çalıştı

"Mahkeme tarafından olayın faili net şekilde belirlenmiş, cinayete göz yuman ve amaçları için tedbir almaksızın bekleyenler, ayrıca cinayetin arkasındaki karanlık odaklar açık şekilde tespit edilmiştir." açıklamasında bulunan Bakan Soylu, şöyle devam etti:

"Davanın 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 14.08.201 tarihinde açıklanan gerekçeli kararında:

'... cinayete giden süreçte kamu görevlilerinin gereken tedbirleri alıp müdahale etmek yerine cinayetin gerçekleşmesini bekledikleri, öncesinde ve sonrasında bilgi, kayıt ce belgelerin yok edilmesini sağladıkları, FETÖ'nün çıkarlarını gözeterek birlikte hareket ettikleri, cinayetin FETÖ/PDY'nin amaçları doğrultusunda işlendiğine kanaat getirildiği, FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, Erem Dumanlı, Adem Yavuz Arslan, Coşgun Çakar, İbrahim Koca, Mehmet Akif Yılmaz, Mehmet Faruk Mercan, Metin Canbay, Ömer Faruk Kartın, Serkan Şahan, Yılmaz Angın, Yunus Yazar isimli şahıslar hakkında dosyaların ayrılmasına karar verildiği...'

'... Mahkemece yapılan yargılama sonucunda söz konusu cinayet eyleminin FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün talimatları ile örgütün amaç ve ideallerine uygun olarak mahkememiz dosyasında hüküm kurulan sanıkların iştiraki ile işlendiğine kanaat getirilmiştir' hükümleri yer almış; cinayetin FETÖ/PDY'nn amaçları doğrultusunda işlendiği açıkça ifade edilmiştir.

Ayrıca; FETÖ/PDY mensubu Ramazan Akyürek ve Ali Fuat Yılmazer başta olmak üzere 26 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet dahil süreli hapis cezaları verilmiştir.

Öte yandan; mahkeme tarafından örgüt talimatıyla FETÖ/PDY amaçları doğrultusunda Hrant Dink'in cinayeti işlenmesi sebebiyle Fetullah Gülen, Zekeriye Öz, Adem Yavuz Arslan, Ekrem Dumanlı, Faruk Mercan gibi isimler hakkında yakalama kararı çıkarılmış, dosyaları halen İstinaf Mahkemesinde bulunmaktadır.

Kılıçdaroğlu'nun iddiasının aksine Hrant Dink cinayetindeki katil de, katili yönlendirenler de bilinmektedir. Mahkeme bu konuda karar vermiş, cezalar belirleniş ve kamuoyu ile paylaşılmıştır.

  • Açık mahkeme kararına rağmen CHP Genel Başkanı'nın bu yorumu; bir muayenehanede 15 Temmuz talimatlarını aldığı ve darbe girişimine isim önerisinde bulunduğu FETÖ terör örgütünün, bu cinayetin tescilli sorumlusu olduğunu görmezden gelmek ve gerçeği karartmaktadır.

Türkiye'nin son 40 yıldır başına bela olan iki terör örgütünden birinin siyasetteki hamisinin HDP olduğunu biliyorduk. Anlaşılıyor ki CHP de Kılıçdaroğlu vasıtasıyla diğer terör örgütü FETÖ'nün hamiliğini üstlenmiş durumdadır.

Mahkeme kararları ortadayken Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yapılan bu açıklama, Hrant Dink cinayetinden FETÖ'yü kurtarma operasyonudur. Eğer kendileri bu cinayetin katillerini cezalandırmakta samimi iseler, mahkeme kararını ellerine alıp bu cinayetin failleri olan FETÖ elebaşını, Zekeriya Öz, Adam Yavuz Arslan, Ekrem Dumanlı ve Faruk Mercan gibi diğer isimleri, ilişki kurduğu büyükelçilerden talep etmelidirler.

Bulundukları ülkelerin vereceği yanıt, mesnetsiz iddialarla Türkiye'yi eleştirdiği insan hakları konusundaki samimiyetini de ortaya koyacaktır.

Hrant Dink cinayetinden mahkeme kararıyla sorumluluğu açık şekilde belirtilen FETÖ Terör Örgütü'nü ve elebaşlarını kurtarma operasyonunda Kılıçdaroğlu, başarılı olamayacaktır."

Bakan Soylu'dan CHP liderini köşeye sıkıştıracak 5 soru: Ses ver Kılıçdaroğlu
GÜNDEM
Bakan Soylu'dan CHP liderini köşeye sıkıştıracak 5 soru: Ses ver Kılıçdaroğlu

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.