Gündem Bakan Soylunun duygusal anları Erenin şehit olduğu gün bize çok ağır geldi

Bakan Soylu'nun duygusal anları: Eren’in şehit olduğu gün bize çok ağır geldi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ordu'da Şehit Eren Bülbül Özel Eğitim Anaokulu’nun açılışında yaptığı konuşmada terörün yanında terörizmle de mücadele verildiğini ifade etti. “Eren’in şehit olduğu gün bize çok ağır geldi." diyen ve konuşmasında duygusal anlar yaşayan Bakan Soylu, "Ve biz yemin ettik. O adamları bulacağız ve ‘Eren’i katlettikleri yerde ayaklarından ters bir şekilde ağaca asacağız’ diye yemin ettik. Sonra devletimizin, milletimizin şanına böyle bir şey yakışmaz dedik. Ama Allah şahidimiz Karadeniz’i bunlardan temizledik. Sözümüzü yerine getirdik." ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Bakan Soylunun duygusal anları: Eren’in şehit olduğu gün bize çok ağır geldi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ordu’nun Ünye ilçesinde iş insanı Banu Akdeniz tarafından yaptırılan Şehit Eren Bülbül Özel Eğitim Anaokulu’nun açılış törenine katıldı.

İHA

‘BİZİM İÇİN TERÖR NEYSE UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE DE AYNIDIR’

Konuşmasında terör ve uyuşturucuyla mücadeleye değinen ve rakamları paylaşan Bakan Soylu, şöyle dedi:

  • “Uyuşturucuyla mücadele ediyoruz. Bizim için terör neyse uyuşturucuyla mücadele de aynıdır. 2017’de 941 çocuk ve insanımız, uyuşturucuya bağlı direkt nedenlerden hayatını kaybetti. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bir başladık. Bana da kızdılar bu arada. Zaten bize kızmak için de fırsat kolluyorlar. Dün demişim ki, ‘uyuşturucu satıcısını görünce polislerimiz veya jandarmamız ayağını kırsınlar’ Kötü mü demişim? Gelen noktayı size söyleyeyim. O gün 941 idi uyuşturucuya bağlı direkt ölümler. Geçen yıl toplam 314’e geldi yaklaşık 3 yıl içerisinde. Bu yıl da yüzde 26 ölümlerde düşüşle beraber gidiyoruz. O gün uyuşturucu satan, cezaevinde olan insan sayısı 5 bin civarındaydı. Bugün ise 92 bin kişi cezaevlerinde. Çocuklarımızın okul civarında uyuşturucuya musallat edilmesinden onları koruyabilecek bir anlayışı hep birlikte oluşturduk. Burası kimsenin istediği gibi uyuşturucu satacağı bir tarla değil. Buna müsaade etmeyiz. Afganistan’da, Amerika orayı 20 yıl işgal edecek, 30 bin dekardan neredeyse 300 bin dekara neredeyse 10 kat uyuşturucu ekim alanları artacak sonra oradan dünyaya transfer edilecek, bizde seyredeceğiz. Seyretmiyoruz, seyretmeyeceğiz de.”

​Bakan Soylu'nun duygusal anları: Eren’in şehit olduğu gün bize çok ağır geldi
OYNAT 00:48
​Bakan Soylu'nun duygusal anları: Eren’in şehit olduğu gün bize çok ağır geldi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ordu'da Şehit Eren Bülbül Özel Eğitim Anaokulu'nun açılışında yaptığı konuşmada terörün yanında terörizmle de mücadele verildiğini ifade etti. “Eren'in şehit olduğu gün bize çok ağır geldi.' diyen ve konuşmasında duygusal anlar yaşayan Bakan Soylu, 'Ve biz yemin ettik. O adamları bulacağız ve 'Eren'i katlettikleri yerde ayaklarından ters bir şekilde ağaca asacağız' diye yemin ettik. Sonra devletimizin, milletimizin şanına böyle bir şey yakışmaz dedik. Ama Allah şahidimiz Karadeniz'i bunlardan temizledik. Sözümüzü yerine getirdik.' ifadelerini kullandı.

‘UYUŞTURUCUYA BAĞLI ÖLÜMLER AZALIYOR’

Bakan Soylu, “İnşallah bu yılı, geçen yılın altında ölümlerle kapatacağız. Hala teyakkuzumuz, uyuşturucu mücadelesinde alarm halimiz devam etmektedir. Burada bir okulun açılışında olduğu için söylüyorum. Uyuşturucu operasyon sayımız, geçen yılın bu döneminde 104 bindi. Bu yılın başından itibaren bugüne kadar 148 bin 585 oldu. Yani tam yüzde 42 arttı. Ölümler azalıyor. Her hafta 4 bin ile 5 bin arasında gözaltı sayımız oluyor. Esrar yakalamalarımız 2019-2020 arasında yüzde 35, sentetik ecza yakalamalarımız 2 kat, kök kenevir yakalamalarımız yüzde 171 yani neredeyse iki kat, pandemiye rağmen 2019-2020 arasında operasyonlarımız yüzde 7 arttı. Bu yıl içinde artarak devam ediyor” ifadelerinde bulundu.

‘DOĞU VE GÜNEYDOĞU’NUN MAKUS TARİHİNİ YENMİŞİZ’

  • Terörün yanında terörizmle de mücadele verdiklerini aktaran Bakan Soylu, “Eren’in şehit olduğu gün bize çok ağır geldi. Ve biz yemin ettik. O adamları bulacağız ve ‘Eren’i katlettikleri yerde ayaklarından ters bir şekilde ağaca asacağız’ diye yemin ettik. Sonra devletimizin, milletimizin şanına böyle bir şey yakışmaz dedik. Ama Allah şahidimiz Karadeniz’i bunlardan temizledik. Sözümüzü yerine getirdik. Hakkâri’de son 4 yılda 2020 hariç azalan terör olayları sayesinde çocuklarımız biraz kendine geldi geçen yıl 4, bu yıl 19 kişi tıp fakültesini kazandı. Terörle mücadele ediyoruz. Ama bunun yanı sıra biz terörizm ile de mücadele ediyoruz. Ülkemizi geliştirerek. Ne kadar yaşayacağımız, ne kadar hayatta kalacağımız belli değil. Müslümanız Allah’a teslim olacağız. Bugün varız, yarın yokuz. Birçok hükümetler, birçok adım atmışlardır. Allah herkesten razı olsun. Ama Tayyip Erdoğan’ın eli doğu ve güneydoğuya öyle bir değdi ki. Kimse söyleyemez, doğuda ne varmış. Her şey var batıda ne varsa doğuda da var. Bunu bu noktaya getirebilmek Türkiye’de ki bir zihniyet devriminin işidir. Terör örgütünün arkasında kimin olduğunu hepimiz biliyoruz. Onların temel amaçlarının ne olduğunu biliyoruz. Bu ülkeyi kirletmek olduğunu, rakiplerinden geri bırakmak olduğunu biliyoruz. Doğu ve Güneydoğu’nun makus tarihini yenmişiz” diye konuştu.

‘KİMSEYE FIRSAT VERMİYORUZ’

Bakan Soylu, “Beton yolumuz var, asfalt yolumuz var, hastanelerimiz, sağlık ocaklarımız, okullarımız var. Kimseye fırsat vermiyoruz, bizden sonrakiler de kimseye fırsat vermeyecek. Güçlü bir ülke olacağız, zengin bir ülke olacağız ve sadece ülkemizin huzurunu sağlamayacağız. Karadeniz’in bu güzel ve şirin ilinden de söylüyoruz. Bizim görevimiz sadece yaşadığımız sınırları huzurlu yapmak değildi, etrafımızda bulunan bütün coğrafyayı huzurlu yapmaktır. Biz büyük bir milletin evlatları olarak bu sözümüzü yerine getireceğiz. Ve göreceksiniz 21’inci yüzyılın önümüzdeki günlerinde etrafındaki coğrafyayı huzurlu yapan ve onları batının oyunundan çekip alan bir ülke olarak dünya tarihine ecdadımız gibi güçlü bir imza atacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Bakan Soylu'nun konuşmasının ardından Şehit Eren Bülbül'ün annesi Ayşe Bülbül ile birlikte kurdeleyi keserek anaokulunun açılışını gerçekleştirdi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.