Gündem Balıkçılar sezondan memnun kaldı

Balıkçılar sezondan memnun kaldı

Samsunlu balıkçılar, av sezonunun kapanmasına az bir süre kala sezondan memnun kaldıklarını ifade ettiler. Av sezonunun 15 Nisan’da sona ereceği belirtildi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
 Samsunlu balıkçılar, 15 Nisan’da sezonu sonlandıracak.
Samsunlu balıkçılar, 15 Nisan’da sezonu sonlandıracak.

1 Eylül itibariyle ‘Vira Bismillah’ diyen Samsunlu balıkçılar, 15 Nisan’da sezonu sonlandıracak. 15 Nisan’ın ardından denizlerde av yapılmayacak. Geride kalan sezondan oldukça memnun olduklarını dile getiren balıkçılar, bu sezon hamsi hariç bolluk olduğunu söylediler.

Sezonun son balıklarının rağbet gördüğünü belirten balık satıcısı Adil Yaşar, “Bu sezon iyi başladı ve bitti artık. Yaz döneminde somon, alabalık, levrek, kefal ve çupra gibi kültür balıkları satacağız. Sezonun son deniz balıkları olan istavritin kilosu 8, mezgitin kilosu 5 ve barbunun kilosunu da 10 liradan satıyoruz. Vatandaşlar, sezonun son deniz balıklarına ilgi gösteriyorlar. Şu anda kültür balıklarından levrek ve somonun kilosu 25 lira. Çupra 27, kefal 15 ve alabalığın kilosu da 23 liradan satılıyor” dedi.

‘SENEYE HAMSİ BOL OLACAK’

Gelecek av sezonunda hamsinin bol çıkmasını ümit ettiklerini vurgulayan balık satıcısı Bülent Çakmak ise, “Balık fiyatları sezona uygun başladı, uygun da bitti. Karadeniz’de balık bu sene bol çıktı. Palamut, barbun, mezgit, çinakop ve istavrit patlama yaptı. Bu sene bir tek hamsi bol çıkmadı. Bir daha ki sene de hamsinin patlama yapacağını umuyoruz. Bu sene hem balıkçıların hem de vatandaşların yüzü güldü. Bundan sonra kafes balığı satacağız” diye konuştu. Denizlerde ve iç sularda ticari amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen yasak, 31 ağustos gecesine kadar sürecek.

  • Denizde 472 gemiyle balık avlanıyordu
  • Samsun’da av sezonunda 284 adet 0-10 metre arasında D plakalı gemi, 32 adet 10-12 metre arasında C plakalı gemi, 14 adet 12-15 metre arasında B plakalı gemi ve 142 adet de 15 metreden büyük A plakalı gemi, denizlerde avcılık için kullanılıyordu. İç sularda ise 157 gemi av için açıldı. Samsun’da çeşitli büyüklüklerde toplam 629 gemi av sezonunda kullanıldı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.