GündemBarış kuşağıiçin gayret ediyoruz

Barış kuşağı için gayret ediyoruz

Başbakan Binali Yıldırım, Astana mutabakatı gereği Türk askerinin İdlib’de görev üstlendiğine işaret ederek, “Kimsenin toprağında gözümüz yok. Bölgede barış kuşağı oluşturmak için gayret gösteriyoruz” dedi. Çankaya Köşkü’nde valilere hitap eden Yıldırım, “Mesele milletin menfaati ise hata yapın ama hainlik yapmayın” diye konuştu.

Haber MerkeziYeni Şafak
Binali Yıldırım, ABD’nin skandal vize kararına karşılık Türkiye’nin yakışanı yaptığını ve aynı karşılığı verdiklerini belirtti.
Binali Yıldırım, ABD’nin skandal vize kararına karşılık Türkiye’nin yakışanı yaptığını ve aynı karşılığı verdiklerini belirtti.

Çankaya Köşkü’nde düzenlenen “Valiler Toplantısı”na katılan Başbakan Binali Yıldırım, ABD’nin skandal vize kararına karşılık Türkiye’nin yakışanı yaptığını ve aynı karşılığı verdiklerini belirtti. Yıldırım, özetle şunları söyledi:

Son günlerde Amerika ile yaşanan vize krizi gündemin sıcak konularından birini oluşturuyor. Amerika diplomatik misyonlarının güvenlik zafiyetini öne sürerek, vize işlemlerini askıya aldığını duyurdu. Biz de yakışanı yaptık, mütekabiliyet esasına dayanarak aynı karşılığı verdik. Temennimiz, iki müttefik arasındaki ilişkilerin kısa sürede normale dönmesidir. Bölgesel ve küresel gerilimlerin tırmanmakta olduğu bu süreçte Türkiye olarak sağduyuyu elden bırakmayacağız.

DEĞERLERİMİZDE ZULÜM YOK

Gerek FETÖ gerek PKK terör örgütü ile mücadele kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerde, dikkatli, titiz bir şekilde, kılı kırk yararak işlem yapmanız büyük önem arz ediyor. Unutmayın, bizim değerlerimizde zulmetmek yoktur. Ne tek bir terör mensubunun devlet içinde barınmasına ne de tek bir mazlumun zarar görmesine asla rıza göstermemelisiniz. Bu anlamda sizlere ve devletin adaletini temsil eden vicdani muhakemelerinize inanıyoruz.

TERÖR KORİDORUNUN FARKINDAYIZ

Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Suriye üzerinde oluşturulmaya çalışılan terör koridorunun farkındayız. Tedbirleri peşin olarak almak üzere sahadayız. Biz bölgede bir terör değil, barış kuşağı oluşturmak için gayret gösteriyoruz. Astana’da İdlib’de tırmanan gerginliği azaltma ve çatışmaların önüne geçme noktasında bir karar alındı. Şu an itibarıyla bu kararın gereğini yerine getirmek için askerler İdlib’de bir görev ve sorumluluk üstlendi. Bu çalışmaların nihai amacı, Suriye’de kalıcı bir barışın tesis edilmesi ve yıllardan beri devam eden zulmün sona ermesidir.

KAYBETME OLASILIĞINI İYİ HESAP ETMELİLER

Irak’taki bölgesel yönetimin bir oldubittiyle, anlamsız bir şekilde attığı bu adım, Irak’ın mevcut statüsünü, toprak bütünlüğünü bozmakta, aynı zamanda da ulusal güvenliğimiz için bir tehlike oluşturmakta, bölgesel barışı da tehdit etmektedir. Bu terör oluşumlarıyla kol kola girenler, Irak’ın tüm kazanımlarını kaybetme olasılığını iyi hesap etmeliler. Biz bölgede yaşayanların hukukunu geçmişte koruduğumuz gibi bundan sonra korumaya özen göstereceğiz.

  • Hata yapın ama hainlik yapmayın
  • Valilerden devletin adalet ve merhamet eli olmaya devam etmelerini isteyen Yıldırım, “Masa başında olanlar hesap yapar, kitap yapar ama sahadaki uygulama her zaman planlara uymaz. Onun için uygulayıcı olarak sizler işinizi yaparken korkak, çekingen davranmayın. Mevzuatla uygulama arasında sıkışıp kalmayın. Memleketin, milletin işini yaparken usul, şekil hatası yapmaktan korkmayın. Şekil şartlarına asla takılmayın. Sahadaki işler usul, şekil hatası olmadan yapılmaz. ‘Hata yapmayacağım’ diye titizlenen iş yapamaz. Eğer usulü, biçimi, her şeyi dört dörtlük yapmaya çalışırsanız iş yapamazsınız. Bir tercih yapmak durumundasınız, iş mi yapacaksınız, yoksa mevzuata mı sarılacaksınız? Mesele milletin menfaati, ülkenin geleceği ise hata yapın ama hainlik yapmayın. Hata yapmaya alan var, hainliğe asla alan yok” dedi. Başbakan Binali Yıldırım, bulunduğu şehrin çehresini değiştirmenin valilerin elinde olduğunu söyledi.

Alçaklar hesabını verecek

Başbakan Binali Yıldırım, dün akşam da MÜSİAD tarafından düzenlenen ‘Vizyoner 2017 Programı’ gala yemeğine katıldı. Burada iş adamlarına seslenen Yıldırım, FETÖ ve PKK terörü konusunda göndermelerde bulundu. 15 Temmuz darbe girişiminin eski darbelere oranla ülkeye daha çok zarar verdiğini ifade eden Yıldırım, “250 vatan evladının kanına giren bu alçaklar hesabını verecek” dedi. “Bu ülke için taş üstüne taş koyan herkesin başımın üstünde yer var” diyen Yıldırım, şunları kaydetti: Yeter ki çalışın, yeter ki üretin, iş verin emrinizdeyiz. Çünkü gençlerimize iş bulmamız lazım. İş bulamazsak terör örgütleri bu konuyu çok iyi kullanıyor. 2016 yılında dağa çıkartılan genç sayısı 600’ken 2017’de ise sadece 70 oldu. Güvenlik tedbirleriyle, sürdürülebilir değil, o gençleri hayata bağlamamız lazım."

Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor
Hayat

Doktorları şaşkına çeviren çocuk: Tavuk gibi yumurtluyor

Endonezya'da yaşayan 14 yaşındaki Akmal, iki yıldır "yumurtladığını" iddia etti. Çocuğun babası, oğlunun 'yumurtladığı' yumurtaların akının olmadığını söyledi.
Mehmet Demirkol: Quaremsa Vida'nın elini sıkmadı
Spor

Mehmet Demirkol: Quaremsa Vida'nın elini sıkmadı

Yorumcu Mehmet Demirkol, Bayern Münih maçında kırmızı kart gören Vida'nın aldığı paranın takım içerisinde huzursuzluğa neden olduğunu söyledi.
'Sedyeye çıktığım anı hatırlamıyorum'
Gündem

'Sedyeye çıktığım anı hatırlamıyorum'

Bursa’da kalbinin altından bıçak yarasıyla hastaneye gelen kişiyi hayatta tutabilmek için çalışan Acil Tıp Uzmanı Dr. Hüseyin Yenice ameliyathaneye gidene kadar sedyenin üzerinde kalp masajı yaptı. Doktorun insan hayatı için gösterdiği bu çaba ise saniye saniye kameralara yansıdı.
21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?
Hayat

21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları: Diriliş Ertuğrul mu, Sen Anlat Karadeniz mi?

21 Şubat Çarşamba günü reyting sonuçları açıklandı. AB ve ABC1 gruplarında Diriliş Ertuğrul birinci olurken, Total'de birincilik yine Sen Anlat Karadeniz'in. Ayrıca ABC1'de yarım puanla ikinci olan Sen Anlat Karadeniz'in Diriliş Ertuğrul'u önümüzdeki hafta geçeceği konuşuluyor. İşte 21 Şubat Çarşamba reyting sonuçları...
Cengiz Ünder'e Real Madrid kancası
Spor

Cengiz Ünder'e Real Madrid kancası

Roma formasıyla son 4 maçta 5 gol atma başarısı gösteren Cengiz Ünder için flaş bir transfer iddiası geldi. Dünyaca ünlü Sports Illustrated Dergisi'nde yazan Grant Wahl, Roma'nın mali yönden sıkıntılı bir süreçte olduğunu ifade ederken yıldızını parlatmaya başlayan Cengiz'in satılma olasılığından bahsetti.