Gündem Başarım arttıkça insanlar azaldı

Başarım arttıkça insanlar azaldı

2017 National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nın birincisi bir Türk oldu. Bu zamana kadar bu ödülü alan ikinci ve ilk Türk kadın olan Fikret Dilek Uyar, fotoğraf için çok sevdiği mesleği avukatlığı bırakmış. Verdiği karardan dolayı hiçbir pişmanlık duymadığını belirten Uyar, "Sadece başarım artıkça etrafımdaki insanlar azaldı" diyor.

Fatma Çelik Yeni Şafak
Fotoğraf: Fikret Dilek Uyar
Fotoğraf: Fikret Dilek Uyar

Fotoğraf ödülleri arasında Oscar ve Nobel olarak nitelendirilen National Geographic Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nın bu seneki birincisi bir Türk fotoğrafçı oldu. Kendisi bu zamana kadar bu ödülü elde eden ikinci Türk olmakla beraber ilk Türk kadın fotoğrafçı. Fikret Dilek Uyar, fotoğrafa o kadar aşık ki çocukluk hayali olan avukatlığı bile bırakmış. 2 çocuk sahibi olan Uyar, çocuklarının gelişimine oldukça önem veren bir anne olduğu için fotoğrafa istediği gibi zaman ayıramıyor. Yılın belli bir dönemi yaptığı kaçamak gezilerde ancak fotoğraf çekebiliyor. Bir de vaktini ayırsa ne gibi başarılar elde eder siz düşünün. Fotoğraf kariyeri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdiğimiz Uyar, "Başarım artıkça fotoğraf camiası içinde etrafımda olan insanlar azaldı" diyor.

Fikret Dilek Uyar

BİR HEVESLE BAŞLADIM

Uyar'ın fotoğrafçılık alanına yönelmesi öyle çok eskilere dayanmıyor. Paraşüt sporuyla ilgilenirken Ankara'da bunu yapamayan Uyar, 2010 yılında popüler hale gelen fotoğraf makinelerine merak sarmış. Duruşma için geldiği İstanbul Eminönü'nde kendine bir makine almış. Başlangıçta bunun bir heves olduğunu söyleyen Uyar, başlıyor anlatmaya: "Harika fotoğraflar çekeceğim diye bir yanılgım vardı. Oğlumun ana okulundaki mezuniyet törenine gidip makinenin otomatik modunda şahane fotoğraflar çektiğimi sanıyordum. Bir baktım fotoğrafların hepsi flu. 'Bu işte bir yanlışlık var' dedim ve bir kursa gitmeye karar verdim. Böylece bir fotoğraf aşkı doğdu bende. 1X.com diye uluslararası bir fotoğraf sitesi var. Fotoğrafın sanal platformlar arasındaki en kaliteli fotoğraf paylaşım sitesi. Orayı takip ederken benim de birer ikişer fotoğraflarım yayınlanmaya başladı."

REKLAM

National Geographic'den birincilik ödülü alan fotoğrafı Sille'de tarihi bir hamamda çektiğini belirten Uyar, tavandan sızan ışıklarla semaya daha mistik bir hava katacağı için bu kompozisyonu kurduğunu açıklıyor.

KAZANINCA DAHA FAZLASINI ARZULUYORUZ

Fotoğrafa olan merakı her geçen gün artmasına rağmen bir türlü ilgilenmek için fırsat bulamadığını söyleyen Uyar, "Günlerim adliye duvarları arasında ve çocuklarımla geçiyordu. Sadece yılda bir kere foto-maratonlara katılıyordum. Bir de duruşma için gittiğim şehirlerde davalardan arta kalan zamanda bir kaç kare çekiyordum. Sonra şunu fark ettim: Sürekli işe gidip gelerek, iyi paralar kazanarak 'Ben ne yapıyorum?' dedim. Kazanıp daha fazlasını arzuluyoruz. Hayatın bu olmadığını fotoğraf ile daha net görmeye başladım. Buna bir dur demek için 3 buçuk yıl önce meslekteki ilk müşterim hariç bütün dosyalarımı avukat arkadaşlarıma dağıttım" şeklinde konuşuyor.

BİRİNCİLİĞİ HAYAL EDEMİYORDUM

Avukatlığı bırakmasana rağmen ailesiyle ilgilendiği için yine istediği gibi fotoğraf çekmeye vakit bulamayan Uyar, "Bu yaz bir yerlere kaçmıştık. National Geographic bu çalışmalardan çıktı. Yarışmaya fotoğrafımı son gün gönderdim. Finalist olmama rağmen birinciliği hayal edemiyordum. Fotoğrafta bazı ünvanlar vardır. Ben de bu ünvanları alabilmek için fotoğraf çektim. Uluslararası yarışmalara katıldım. Ünvanlar için katıldığım ilk yarışma Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri oldu. Orada 108 bin fotoğraf içinden en iyi 50 fotoğraf içerisine girdim ve övgüye değer fotoğrafçı seçildim. Fotoğraf açısından kayda değer ve prestijli 3 ödül vardır. Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, HİPA Ödülleri ve National Geographic ödülleri. Sony'den sonra kendi çıtamı biraz daha yükseltmiş oldum" diyor.

REKLAM

TAHMİN EDEMEYECEĞİM TEPKİLER ALDIM

National Geographic ödülleri bir fotoğrafçının ulaşmak istediği en büyük hedeflerden biri olabilir ama Uyar'ın elde ettiği birçok uluslararası başarı var. Yıllarını bu işe vermiş olanlara rağmen kısa sürede böylesine başarılar elde etmesini 'yaptığı işi en iyi şekilde yapma' prensibine bağlayan Uyar, "Fakat aldığım ödüllerle egoların insanlara nasıl farklı tepkiler yaptırdığını gördüm. Her bir ödül ile camia içindeki çevrem azaldı. National Geographic'den ilk ödülü alan Erdal Kınacı hocam 'Alacağın tepkileri tahmin edemezsin, sabırlı ol' demişti. Gerçekten de tahmin edemeyeceğim tepkiler aldım. Çok ağır dille eleştirildim" ifadelerini kullanıyor.

En güzel Berat Kandili mesajları
Gündem

En güzel Berat Kandili mesajları

En güzel Berat kandili mesajları. 19 Nisan Cuma gecesi Berat Kandili idrak edilecek. İslam alemi için büyük bir öneme sahip mübarek kandillerde Müslümanlar birbirlerine mesaj atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için güncel, anlamlı, resimli, kısa, güzel Berat Kandil mesajlarını derledik. Siz de aile fertlerinize, akrabalarınıza, dostlarınıza, sevdiklerinize SMS, Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden en güzel resimli Berat Kandili kutlama mesajlarını gönderebilirsiniz. İşte en güzel kandil mesajları...
Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı
Gündem

Eski ÖSYM Başkanı Demir'in ifadesi ortaya çıktı

ÖSYM’ye yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra ev hapsi şartıyla serbest bırakılan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in ifadesi ortaya çıktı. FETÖ üyesi olmadığını belirten Demir, kendi döneminde soru sızdırıldığı iddiasını da reddederek, "Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir" dedi.
İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı
Gündem

İmamoğlu'nun antrikot tiyatrosu: Beylikdüzü'nden getirdiği çaycısını oynattı

İBB'de dün göreve başlayan Ekrem İmamoğlu'nun, medyaya yansıyan 'antrikot' videosunun kurgu olduğu ortaya çıktı. İmamoğlu'nun yemek menüsünü sorduğu yerin yemekhane değil İBB Özel Kalem Müdürlüğü'ne ait çay ocağı olduğu öğrenildi. İBB eski Başkanı Uysal'ın ekibi videoya karşı "İBB Yemekhanesi’nde tüm personele aynı yemek çıkmaktadır. Bugüne kadar Başkan da bu yemekten yemiştir" açıklaması yaptı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.