Gündem Belediye başkanı uyardı Birçoğu sular altında kalacak

Artvin haberleri: Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin'den mezar uyarısı

Belediye başkanı uyardı: Birçoğu sular altında kalacak

Artin'de yapımı süren Yusufeli Barajı nedeniyle ilçe merkezi ile 4 köy su altında kalacak. Bu yerleşim yerlerinde bulunan yaklaşık 2 bin mezarın nakli için de çalışmalar sürdürülüyor. Yusufeli Belediye Başkanı, yakınının mezarının taşınmasını isteyenlerin belediyeye başvurmasını istedi

Haber Merkezi Diğer
Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin'den mezar uyarısı.
Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin'den mezar uyarısı.

Artvin’in Çoruh Nehri üzerinde yapımı süren ve tamamlandığında 270 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise 3’üncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı nedeniyle ilçe merkezi ile 4 köy su altında kalacak. Çoruh Nehri ile Barhal Çayı’nın birleştiği bir vadide kurulu Yusufeli İlçesi, Yansıtıcılar-Sakut Deresi mevkisinde bin 638 konut inşaatının planlandığı yeni yerleşim yerine taşınacak. Sular altında kalacak ilçe merkezi ile köylerinde bulunan yaklaşık 2 bin mezarın nakli için de çalışmalar sürdürülüyor. Yusufeli Belediyesi yetkilileri, bilirkişiler, muhtarlar ve belediye meclis üyelerinden oluşan bir heyet mezarları tespit ediyor.

Yaklaşık 2 bin mezarın nakli için çalışmalar sürdürülüyor.

‘Kayıt sistemimiz yok’

Gazete Habertürk'ün haberine göre Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, bir yandan yeni yerleşim yerinin altyapı ve üstyapı çalışmaları devam ederken diğer yandan mezarların kimlere ait olduğunun tespiti için çalışma yaptıklarını söyledi. Aytekin, “Bizim mezarlıklarda büyükşehirlerdeki gibi bir kayıt sistemimiz yok. Onun için yakınının mezarının taşınmasını isteyenlerin belediyemize başvurup yer tespitini yapmasını istiyoruz” dedi. Mezar sahiplerinin yüzde 80’inin ilçe dışında ve büyükşehirlerde yaşadığını ifade eden Aytekin, “Bize başvuranların mezar tespitini yapıyor, numaralandırıyoruz. Ama görünen o ki birçoğu sular altında kalacak gibi. Artık bu mezar sahipleri de gelip baraj sularına Fatiha okumak durumunda kalacak. İlçede ve sular altında kalacak köylerde vefat eden kişileri ise yeni yerleşim yerinin Erdemler Mahallesi’nde belirlenen mezarlık alanına defnediyoruz” diye konuştu.

REKLAM

Köydeki herkes diken üstünde
GÜNDEM
Köydeki herkes diken üstünde
/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.