GündemBienalden ilk Boncuk ayrıldı

Bienalden ilk Boncuk ayrıldı

Çinli sanatçı Xiao Yu, 15'inci İstanbul Bienali'nin en dikkat çeken çalışmalarından birine imza attı. Yu, Ground (Zemin) isimli süreli performansında Gümüşdere'de çiftliği bulunan İbrahim Yavuz'un eşeğini kullandı. Bienal ekibi tarafından Boncuk adı verilen eşek, İstanbul Modern'de sergi alanını sürdü ve performansını tamamlayıp çiftliğine döndü. Videosunu bienal boyunca İstanbul Modern'de izleyebilirsiniz.

Harun KaraburçYeni Şafak
​Bienalden ilk Boncuk ayrıldı
​Bienalden ilk Boncuk ayrıldı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 15'incisi düzenlenen İstanbul Bienali'nin en dikkat çekici çalışmalarından birine 1965 doğumlu Çinli sanatçı Xiao Yu imza attı. Yu'nun İstanbul Modern'in bahçesinde sergilenen ve insanın doğayla ve toprakla ilişkisini irdeleyen 'Ground' (Zemin) başlıklı yapıtında Gümüşdere'de bir çiftlik sahibi İbrahim Yavuz'un eşeği eşlik etti. Üç yıl önce sokaktan bulup beslemeye başladığı eşeğinin bienalde yer almasından oldukça memnun olan Yavuz, eşeğinden beş gün ayrı kaldı. 11 Eylül Pazartesi günü İstanbul Modern'e gelen eşek geçtiğimiz Cuma gününe kadar kendisine ayrılan alanda saban sürdü. Eşekle üç hafta vakit geçiren İKSV ekibi ve Çinli çiftçi aile eşeğe Boncuk adını taktı. Boncuk bienalden ayrıldı ama performansın video kaydını bienal boyunca İstanbul Modern’de izleyebilirsiniz.

AKIŞI O BELİRLEDİ

Müze ziyaretçileri kapıdan girer girmez Boncuk'u karşılarında görünce biraz afallıyor. Sonra cep telefonları çıkıyor ve fotoğraflar, selfieler çekiliyor. Boncuk kısa sürede müzenin maskotu olmuş. Boncuk'un işi bütün gün fotoğraf çekinmek değil tabi. Arada sergi alanındaki toprağı sabanla sürüyor. Arada diyoruz çünkü Boncuk canı istemediği zaman çiftçiler performansa ara veriyor. Akışa Boncuk karar veriyor. Bienal ekibi Boncuk'un her türlü ihtiyacını düşünmüş. Sergi alanının arkasındaki 50 metrekarelik odada kalan Boncuk için iki tane vantilatör çalışıyor. Veterineri de unutulmamış.

BETONLAŞMAYA DİKKAT

Zemin'in Boncuk'la olan kısmı tamamlandı. Performansın son aşamasında Boncuk, ıslak çimentoyla doldurulmuş olan zemini sürdü ve alttaki toprağı çıkardı. Bu performans, kentte yaşayanlar için giderek görünmez hale gelen ekolojik süreçler zincirinin bir parçası. Toprağın üzerinde beton kullanılmasının da bir anlamı var. Beton, kentsel genişleme ve gelişmeyle bunların kırsal topraklar ve tarım geleneği üzerindeki etkileri hakkında sorular sorduruyor.

Çinli çiftçi aile ve Boncuk İstanbul Modern'in bahçesindeki toprağı sabanlansürdü. Performansı gerçekleştiren Xiao Yu, toprağın insanla, insanın nevcilleştirilmiş hayvanla bağını irdeliyor ve emek kavramını konu ediniyor.

SEMBOLİK BİR İFADE

Görüldüğü üzere Yu'nun Zemin'i süreli bir performans. Yu, çalışmasının sanatsal kavramını şu sözlerle anlatıyor: "Bu sembolik bir alanı temsil ediyor. İnsanın toprakla olan bağı çok farklı ögeler üzerinden incelenebilir. Ben her zaman evrende bizi birbirimize veya bir şeylere bağlayan enerji var mı diye soruyorum ve bu enerjiyi, bağı nasıl özgür bırakabilirim. Burada toprakla olan ilişkimizi sorgulayan sembolik bir ifade tarzı kullanıyorum. Temel bildiğimiz birtakım şeyleri de yeniden sorguluyorum."

DOĞANIN EGEMENLİĞİ

Şunu da söylemeden geçmeyelim: Bu çalışma eylemi, tarımsal etkinliğin en kadim biçimlerinden birini temsil ediyor. Bugün tarım yapılsa bile saban çok az kullanılıyor ve biz giderek kentlileşen dünyamızda böyle bir çalışma, emek sürecini ne gördük ne de yaşadık. Bu bakımdan Yu, sadece insanın toprak veya evcilleştirilmiş hayvanla olan bağını değil aynı zamanda emek kavramını da konu ediniyor. Yu'nun bize hatırlattığı bir şey daha var. İnsanın doğa üzerindeki etkisi. Zemin, bize artık doğa üzerinde egemen olmaktan çıktığımızı ve doğanın bize egemen olduğunu düşündürüyor.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.



Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.




Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Ceylan Ertem'den Zeytin Dalı Harekatı'na ve halka hakaret
Hayat

Ceylan Ertem'den Zeytin Dalı Harekatı'na ve halka hakaret

Mehmetçik tarafından gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı için sosyal medyada destek mesajları yağarken bazı sanatçılar harekat ile ilgili halkı kızdıracak sözler paylaşıyor. Ceylan Ertem isimli şarkıcı da dün akşam Twitter hesabından önce "savaşa hayır" yazdı. Binlerce insanın tepkisini toplayan Ertem, halkı cehaletle suçladıktan sonra hesabını kapattı.
Temel Paşa neden 'o komutanı öldürün' demişti
Gündem

Temel Paşa neden 'o komutanı öldürün' demişti

Zeytin Dalı Harekatı'nı yöneten Korgeneral İsmail Metin Temel 'i 15 Temmuz'da derdest etmek isteyen FETÖ'cülere karşı askerlere 'vurun' talimatı vermesiyle planları boşa çıkartmıştı. Darbeci Semih Terzi'nin emriyle hareket eden cuntacılar talimat karşısında geri kaçmak zorunda kalmıştı.
Robinho'nun maliyeti belli oldu
Spor

Robinho'nun maliyeti belli oldu

Demir Grup Sivasspor'un imza attırmak için Türkiye'ye getirdiği Brezilyalı futbolcu Robinho'nun sözleşme detayları ortaya çıktı.
Türk pilot Afrin'de 30 saniyede inanılmazı başardı
Gündem

Türk pilot Afrin'de 30 saniyede inanılmazı başardı

Afrin'de, bir tüneldeki PYD hedefini vurmak isteyen Türk pilot, hedefi yukarıdan bomba bırakarak vuramayacağı için, yere 20 metre kadar yaklaşarak hedefi imha etti.
Afrin şehidi Musa Özalkan'ın vasiyeti ortaya çıktı
Gündem

Afrin şehidi Musa Özalkan'ın vasiyeti ortaya çıktı

Zeytin Dalı Harekatı'nın üçüncü gününde teröristlerle girilen çatışmada Piyade Astsubay Üst Çavuş Musa Özalkan şehit oldu. Özalkan'ın göreve gitmeden önce arkadaşlarına vasiyetini söylediği ortaya çıktı.