Gündem CHPde açık oylama krizi Başkan adayı adaylıktan çekildi

CHP'de açık oylama krizi: Başkan adayı adaylıktan çekildi

CHP'de İzmir Bayraklı Belediye Başkan adayı olarak PM'de yer alan Kılıçdaroğlu'na muhalif isim Erdal Aksünger'in isminin oylanması hakkında verilen önerge sonrası partide hareketli dakikalar yaşandı. Oylamanın açık yapıldığını öğrenen Aksünger, adaylıktan çekildiğini duyurdu. Aksünger'in isminin PM'de kabul görmesi üzerine Kılıçdaroğlu adayları belirlemek için yetkiyi kendi elinde toplayarak veto edilen isimleri değiştirdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
CHPde yerel seçimler öncesi açık oylama krizi - Erdal Aksünger adaylıktan çekildi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

CHP'nin sekizinci grup adaylarının belirlendiği toplantıda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, İzmir Bayraklı'nın da aralarında olduğu bazı ilçeler için yetki alma hazırlığı yaparken, Parti Meclisi'nde (PM) Bayraklı'da Erdal Aksünger'in aday olması yönündeki önergenin kabul edilmesinin krize neden olduğu belirtildi. Kulislerde, Kılıçdaroğlu'nun olağanüstü topladığı MYK'de Aksünger'i veto etmesi ve Bayraklı için açık oylama yapılması yönünde karar verilmesini istemesi üzerine Aksünger adaylıktan çekildiği; tartışmalı toplantıda Kılıçdaroğlu'nun çektiği rest üzerine birçok yerde adayları tek başına belirlemek için yetki aldığı ifade edildi.

VETO EDİLEN İSİMLERİN DEĞİŞTİRİLMESİ DİKKAT ÇEKTİ

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, CHP'de sekizinci grup adayların belirlendiği ve geç başlayan kritik MYK toplantısı yaklaşık 2.5 saat sürerken, saat 15.00'te başlayan PM toplantısı da akşam geç saatlere kadar devam etti. MYK toplantısında telefon dinlemelerine karşı önlem olarak sinyal kesici jammer kullanıldı. Toplantıda geçen hafta veto edilen isimlerin değiştirilmesi dikkat çekti.

AÇIK OY KRİZİ YAŞANDI

PM toplantısında İzmir ilçeleri görüşülürken, Bayraklı adayı konusunda bazı üyeler PM üyesi Erdal Aksünger'i önerdi. Ancak Kılıçdaroğlu Bayraklı'nın da aralarında olduğu bazı ilçelerde yetki alma hazırlığı yaparken, PM'de Erdal Aksünger'in Bayraklı adaylığı için gizli oylama yapılması yönündeki önergenin kabul edilmesi krize neden oldu.

KILIÇDAROĞLU VETO ETTİ, ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

Aksünger'in Bayraklı için oylamasının kapalı yapılması önerisi üzerine Kılıçdaroğlu PM'ye ara vererek MYK'yi olağanüstü topladı. Yaklaşık 45 dakika süren MYK toplantısında Kılıçdaroğlu'nun Aksünger'e veto koyduğu, oylamanın açık yapılmasını istediği öğrenildi. PM'de oylamanın açık yapılacağının anlaşılması üzerine Aksünger bu duruma tepki göstererek adaylıktan çekildi.

KILIÇDAROĞLU REST ÇEKTİ

Edinilen bilgiye göre Bayraklı konusunda PM'de yaşanan tartışmada bazı üyelerin MYK'nin oylanması gerektiği yönünde açıklamalar yaptığı dile getirildi. Bazı PM üyelerinin "Ordu komutansız olmaz. Ya tam yetki verilir ya MYK'ye güven oylaması yapılır" diyerek güven oylaması önerisi sunduğu Kılıçdaroğlu'nun da buna onay vererek dolaylı olarak rest çektiği ifade edildi. Kılıçdaroğlu'nun "MYK'nin aday belirleme yöntemiyle ilgili bir tereddüdünüz varsa güven oylaması yapalım" dediği de öğrenildi.

43 KABUL, 14 RET

Tartışmaların ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu, açıklanmayan ve aralarında İzmir'in Bayraklı, İstanbul'un Maltepe ve Silivri, Ankara'nın Etimesgut gibi pek çok ilçesi ile Ordu Büyükşehir'in aralarında olduğu yerlerin adayını belirlemek için PM'den yetki aldı. Kılıçdaroğlu'nun aday belirleme yetkisi PM'de 14 ret, 1 boş oya karşı 43 oyla kabul edildi.

Üçlü ittifaka Kandil desteği
GÜNDEM
Üçlü ittifaka Kandil desteği

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.