Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem CHPli belediye "Türk büyüklerine hakaret etti" iddiası

CHP'li belediye "Türk büyüklerine hakaret etti" iddiası

İzmir'e bağlı Selçuk ilçesinde, belediye başkanlığı tarafından çıkarılan dergide yer alan makalede, Aydınoğlu Beyi Hızır Bey'e hakaret edildiği öne sürüldü. AK Parti ile MHP ilçe başkanlıkları ve sivil toplum kuruluşları, söz konusu olaya sert tepki gösterdi. Konuya ilişkin bir açıklama da Selçuk Belediyesi'nden gelirken, "Bahse konu yazı alanında uzman bir tarihçi tarafından kaleme alındı" denildi.

Haber Merkezi AA
CHPli belediye Türk büyüklerine hakaret etti iddiası
Arşiv

Selçuk Belediyesi, aylık olarak yayımladığı Efesli Leylek isimli dergide Arsen Nişanyan ismiyle yer alan bir makalede 1339 yılında Efes Başpiskoposu olan Matthaios'un mektuplarına yer verdi.

Söz konusu makalede, Türk büyükleri için hakaret içerek ifadelerin yer aldığı öne sürüldü.

Konuya ilişkin açıklama yapan, AK Parti Selçuk İlçe Başkanı Selim Girbayanoğlu, mektupların belediyeye ait dergide yer bulmasının bir sorumsuzluk örneği olduğunu vurgulayarak, "İmtiyaz sahipliğini Belediye Başkanı Sengel'in yaptığı dergideki makalede ilçemiz için 'talihsiz şehir' ifadesi, Selçuk'u kurtaran Hızır Bey için hakaret içeren ifadeler geçiyor. Bizlere bu cennet parçası vatanı bırakan Anadolu beylerine yapılan pervasız hakaretler kabul edilebilir değildir." dedi.

"Türk büyüklerine düşmanca açıklamalara anlam veremedik"

MHP İlçe Başkanı İbrahim Ali ise Türk büyükleri hakkındaki düşmanca açıklamaların bu dergide yer bulmasına anlam veremediklerini söyledi.

Ali, şunları söyledi:

"Selçuklu’nun tarihi mirasını kötüler nitelikte tohumlar ekmeye çalışan Nişanyan denen yazarı şiddetle kınıyorum. Hiç kimse ecdadımıza hakaret etme cüretine sahip değildir. Selçukluyuz, Osmanlıyız, Türk'üz, Türk milletiyiz. Bu böyle biline."

"Yazıya dökülmesini doğru bulmuyorum"

Ayasuluk Kazısı eski başkanı Dr. Mustafa Büyükkolancı da mektubu yazan kişinin o dönemin politik çekişmelerini yansıttığını belirterek, "Aydınoğlu Beyi Hızır Bey için söylenen veya yazılan bazı sözlerin böyle bir platformda yazıya dökülmesini doğru bulmuyorum" dedi.

Makaleyle ilgili eski Selçuk Belediye Başkanı Hüseyin Vefa Ülgür ile Selçuk Şehit Aileleri ve Gaziler Dernek Başkanı Fahrettin Eren de tepki açıklaması yaptı.

Belediyeden açıklama yapıldı

Selçuk Belediyesinden yapılan açıklamada bahse konu yazının alanında uzman bir tarihçi tarafından kaleme alındığı ve tarihsel bir metnin orijinal çevrisinden ibaret olduğu belirtilerek, "Yazının içeriği ve kapsamı yazara aittir. Efesli Leylek dergisinde yayımlanan yazılar, Efes Selçuk Belediyesinin değer ve ilkelerini yansıtmamaktadır" denildi.

CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden 4 yaşındaki çocuğa icra takibi
GÜNDEM
CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden 4 yaşındaki çocuğa icra takibi

CHP'li belediyede bir kişi 3 ayrı göreve 'müdür' olarak atandı
GÜNDEM
CHP'li belediyede bir kişi 3 ayrı göreve 'müdür' olarak atandı

Video: CHP İzmir İl Başkanlığı karıştı: Öfkelerini televizyondan çıkardılar

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.