GündemCumhurbaşkanı Erdoğan Irakın bölünmesine devam edin diyemeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Irak'ın bölünmesine 'devam edin' diyemeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyareti öncesinde havalimanında gazetecilere açıklama yaptı. TEOG'un kaldırılmasına yönelik Başbakan Yıldırım ile mutabakat sağladıklarını belirten Cumhurbaşkanı, "Paraların akıtıldığı bu süreçlerden inşallah çocuklarımızı kurtarmış oluruz" dedi. Irak'taki referandum kararına da tepki gösteren Erdoğan, "Irak'ın bölünmesine biz 'devam edin' diyemez" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı ayrıca, bu ayın 22'sinde yapılacak MGK ve Bakanlar Kurulu toplantılarının ardından Türkiye'nin kesin kararını alacağını belirtti.

Haber MerkeziYeni Şafak
Arşiv
Arşiv

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyareti öncesinde havalimanında gazetecilere açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şöyle:

"Küresel barışın tesisi noktasında bizim de elzem gördüğümüz bazı başlıklarda toplantılar yapılacaktır.

Son bir yılın muhasebesini yapmak suretiyle küresel adalet için elzem gördüğümüz noktaları açık ve net olarak ifade edeceğiz.

Sürekli söylediğimiz gibi; dünya 5'ten büyüktür. Yine gündeme getireceğiz."

"Bizim ilkeli tutumumuz, mazlumun sesi olma iddiamız ve değişimin şart olduğu yönündeki ifadelerimiz hep baki kaldı. Hak bildiklerimizi söylemekten, doğruları dile getirmekten asla çekinmedik, çekinmeyiz.

ABD Başkanı Trump ile yapacağı görüşme

Bu görüşme bölgesel anlamda kritik gelişmelerin yaşandığı bir zamana denk geliyor. Bu görüşmenin her iki ülke için de faydalı neticeleri olacağına inanıyorum.

ABD'ye Türk evi açılacak

Yeni bir Türk evi inşa ediyoruz. Bu yeni binamız, her alanda itibarı artan ülkemize yaraşır bir yer olacaktır. İnşallah bu binamızı yaklaşık 36 ay içinde bitirmeyi hedefliyoruz. 32 kat yüksekliğindeki bu binamız gerek Birleşmiş Milletler binasının karşısında olmasıyla, gerekse hareketli bir alanda olması nedeniyle ülkemizin şanına yakışır bir hizmet alanı oluşturacaktır. Her aşamasıyla bizzat ilgilendiğim bu projeyi kısa sürede tamamlamak istiyoruz.

Merhum Adnan Menderes anılıyor

Biliyorsunuz, bugün Merhum Menderes ve iki arkadaşının idam edilişinin yıl dönümü. Şu an üzerimize düşen vecibeler çerçevesinde, İçişleri Bakanımız Süleyman Bey ve ilgili arkadaşlarla birlikte kabri başında anılıyor. Allah'tan kendilerine rahmet diliyoruz. Tabii bütün bunlarla birlikte o idamı gerçekleştirenlerin milletimiz tarafından hatırlanmasının gereğini özellikle ifade etmek istiyorum. Rahmetli Menderes ve arkadaşlarını kimler idam etti? Hangi düşünceye yönelik idam ettiler? İşte aynı zihniyet 15 Temmuz'da yeni bir süreci devam ettirmek istemişlerdir. Bu zihniyetin arkasında kimlerin olduğunu milletimizin çok iyi hatırlaması lazım. Özellikle sandıkta bunların hesabını, bu demokrasi düşmanlarına çok iyi sormamız gerekir diye bunu hatırlatmak istiyorum.

TEOG sınavının kaldırılması

Dün Sayın Başbakan ile bu konuyu etraflıca görüştük ve uygulamaya girmesi konusunda herhangi bir mani yok. Sayın Başbakanımız ve Bakan arkadaşlarımızla birlikte hemen bu adımın atılması mümkün. Bu konuda Sayın Başbakan ile mutabakatımız da oluştu. Temenni ediyorum ki hemen süratle bunu ülke gündeminden düşürmek, bütün aileleri, yavrularımızı rahatlatacaktır. Çocuklarımızın daha çok okul derslerine yönelmesinin önünü açmamız ve yarışı okullarında yapmasını sağlamamız çok daha isabetli olacaktır. Bütün mesele, okullarda orta kısımları bitirdikten sonra liseye geçerken tercihlerini ne yapacakları konusu okullarda atılacak adımlardır. Paraların akıtıldığı bu süreçlerden inşallah çocuklarımızı kurtarmış oluruz diyorum.

Irak'taki referandum kararı

Bu ay MGK toplantımız 27'sindeydi, bunu 22'sine çekişimizin sebebi de; baktık ki Kuzey Irak yerel yönetimi hala aynı anlayışla devam ediyor. Bir defa burada bizleri rahatsız eden bir süreç var. Biz bir şey söylüyoruz, bizim 350 kilometre sınırımız var. Orada bizim soydaşlarımız var, dindaşlarımız var. Onlar da aynı şekilde. Bizler aynı medeniyetin mensuplarıyız. Onların Kürt olması, bizleri de Türk olarak birbirimizden ayırmıyor. Ama bu anlayışı, Irak'ın bölünmesi yönünde bir adıma çekerseniz, biz buyurun demeyiz. Zora girdiğin zaman kapımızı çalacaksın ama Irak'ın parçalanmasına gelince bildiğini okuyacaksın. Irak merkezi yönetiminin takındığı tavır tabii ki federal yapının yöneticileri olarak kendilerinin hakkıdır. Ama gördüğümüz kadarıyla aynı şeyleri düşünüyoruz. Amerika'da da Sayın İbadi ile görüşmemiz olacak. Ama aynı istikamete bakıyoruz. O istikamet nedir? Irak'ın bölünmez bütünlüğüdür. Türkiye'den bize herhangi bir ses gelmedi falan... Ben bir defa MİT Müsteşarımı gönderdim. Biz sizinle bu işi defaatle konuştuysak, sen hala aynı yolda devam ediyorsan, kusura bakma.

MGK toplantısıyla Bakanlar Kurulu toplantısı biliyorsunuz aynı güne alındı. Türkiye kesin tavrını ortaya koyacak."

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.