Gündem Cumhurbaşkanı Erdoğan MKE Deniz Topu Kara Atışları Programına video mesaj gönderdi İlk milli deniz topu üretildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan MKE Deniz Topu Kara Atışları Programı'na video mesaj gönderdi: İlk milli deniz topu üretildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Deniz Topu Kara Atışları Programı'na video mesaj gönderdi. Erdoğan "Türkiye bir defa daha başarılamayanı başardı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın da aktif destek verdiği süreç sonunda hamdolsun 12 ay gibi rekor bir sürede milli deniz topumuzu ürettik" ifadelerini kullandı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Cumhurbaşkanı Erdoğan MKE Deniz Topu Kara Atışları Programına video mesaj gönderdi: İlk milli deniz topu üretildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) Deniz Topu Kara Atışları Programı'na video mesaj gönderdi.

Mesajına, tüm katılımcıları selamlayarak başlayan Erdoğan, "Türk savunma sanayisi açısından yine tarihi önemdeki bir günde sizlerle beraber olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum." ifadesini kullandı.

Milli deniz topu kara atış testlerinin başarılı geçmesini temenni eden Erdoğan, deniz topunun, donanmaların vazgeçilmez unsuru olarak ön plana çıkan silah sistemleri olduğunu kaydetti.

Savaş gemilerinin vurucu gücü olan bu silah sistemlerinin, muharebe anında çok kritik roller üstlendiğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

"Türkiye olarak, savunma sanayimizi yerlileştirme çabalarımıza yaklaşık bir yıl önce deniz topunu da ekledik. Diğer alanlarda olduğu gibi deniz topunda da ülkemizin dışa bağımlılığını ortadan kaldırmayı hedefledik. Özellikle son dönemde yurt dışından gelen ürünlerde gerek maliyetlerde gerekse temin sürelerinde ciddi sıkıntılar yaşanmaya başlamıştı. Ayrıca görünür, görünmez birçok ambargoya ve engelleme girişimine de maruz kalıyorduk."

"12 ay gibi rekor bir sürede milli deniz topumuzu ürettik"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin kamu-özel sektör iş birliğinin en güzel örneklerinden biri olduğuna işaret ederek, "Yeniden yapılandırdığımız Makine Kimya Endüstrisi ve Tersaneler Genel Müdürlüğü ile İğrek Makine, ANZATSAN Mühendislik, ERMAKSAN Teknoloji firmalarımızın ortak gayretleriyle Türkiye bir defa daha başarılamayanı başardı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın da aktif destek verdiği süreç sonunda hamdolsun 12 ay gibi rekor bir sürede milli deniz topumuzu ürettik." dedi.

Kara atış testi yapılacak deniz topunun, donanmanın en önemli silah sistemlerinden birini oluşturduğunu vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  • "Türkiye, geliştirdiği milli deniz topuyla artık bu silah sistemini üreten sayılı ülkeler arasına girmiştir. Milli deniz topu, 16 kilometre etkili menzile sahiptir. Donanmamız 5 farklı atış modu ile dakikada 80 atış yapabilen bu silah sayesinde daha da güçlenmiştir. Milli deniz topu, halihazırda kullanılan sistemlerden farklı olarak, yerli ve milli imkanlarla geliştirilen dijital atış kontrol sistemiyle donatılmıştır. Bu silah sisteminin envantere girmesiyle birlikte Türk Deniz Kuvvetleri, çok daha güçlü ve etkin bir hareket kabiliyetine kavuşacaktır. Ayrıca yurt dışından tedarikte karşılaşılan yüksek maliyet ve gizli ambargolar da artık tarihe karışacaktır."

Projenin hayata geçirilmesine destek verenleri tebrik eden Erdoğan, milli deniz topunun hayırlı olmasını diledi.

Rusya ve ABD'yi boşa çıkaracak hamle: Yerli S-400 SİPER ateşlendi
OYNAT 04:34
Rusya ve ABD'yi boşa çıkaracak hamle: Yerli S-400 SİPER ateşlendi
Türkiye, S-400 ve Patriot krizlerinin ardından yerli olarak geliştirilen hava savunma sistemlerine hız verdi. 2025 yılına kadar kademeli olarak Türk ordusunun kullanımına sunulacak sistemler ile ABD ve Rusya'ya olan ihtiyaç da tamamen ortadan kalkmış olacak. Gök vatana karşı bütün tehditler en güçlü şekilde bertaraf edecek SİPER'de beklenen test atışları gerçekleştirildi Savunmadaki Türkler programı bu hafta gündemine yerli S-400 olarak da adlandırılan sisteme ait son atılan adımı gündemine aldı.

TOGG’un üretim bandından heyecanlandıran görüntüler
OYNAT 00:27
TOGG’un üretim bandından heyecanlandıran görüntüler
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) sosyal medya hesabından üretim bandına ait görüntüleri paylaştı. 'Hedeflerimizi adım adım gerçekleştiriyoruz.' ifadelerinin yer aldığı paylaşıma, 'Yeni Lige yolculuğumuz hız kesmeden devam ediyor.' notu düşüldü.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir yerli mini İHA BOYGA'yı duyurdu
OYNAT 00:39
Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir yerli mini İHA BOYGA'yı duyurdu
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, mini İHA geliştirmelerinin son örneği olan BOYGA'yı duyurdu. BOYGA'nın uçuş görüntülerini paylaşan Demir, 'Yeni fonksiyonlarla farklı görevler üstlenecek mini İHA geliştirmelerimizin son örneği BOYGA Mühimmat Bırakan İHA! BOYGA, 81 mm havan mühimmatını geliştirilmiş balistik kestirim algoritması sayesinde hedef üzerine bırakıyor” ifadelerine yer verdi.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.