Gündem Davutoğludan dönüşümlü başbakanlık cevabı

Davutoğlu’dan “dönüşümlü başbakanlık” cevabı

Koalisyon senaryoları arasında konuşulan AK Parti-CHP koalisyonu gündemdeki yerini koruyor. Başbakan Davutoğlu, CHP'nin dönüşümlü başbakanlık şartına "O ancak 23 Nisan'da başbakan olabilir. Bir de arzu ederse 1 Nisan'da 1 günlüğüne. Böyle bir şey kabul edilebilir mi? Bizim oy oranımız ve milletvekili sayımız ortada, CHP'nin sayısı da ortada" yanıtını verdi.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Davutoğlu’dan “dönüşümlü başbakanlık” cevabı
Cumhurbaşkanı'nın görevi tevdi etmesinin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu koalisyon çalışmalarına başlayacak. Koalisyon senaryolarını değerlendiren Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi CHP'de, AK Parti'nin MHP ile koalisyon kurmak istediği düşüncesi hakim olduğu, MHP'de ise AK Parti'nin CHP ile koalisyonu tercih edeceği görüşünün ağır bastığını ifade etti.

MHP'nin koalisyona girmek istemediği için ortaya şartlar koyduğunun altını çizen Selvi yazısında "AK Parti, Bahçeli'ye mecbur, Kılıçdaroğlu'na muhtaç değil. Koalisyon kurulamazsa, millete gidilir" dedi.

CHP'nin “Dönüşümlü başbakanlık" isteği

Bahçeli'ye başbakanlık teklifininin Kılıçdaroğlu'nun AK Parti ile koalisyonu parti tabanına anlatabilmek için elini güçlendirmeye dönük bir hamle olduğunu belirten Selvi, CHP'nin “Dönüşümlü başbakanlık" isteğini "CHP'nin nabzını tuttum.
CHP'de, AK Parti ile koalisyon hala ağırlığını koruyor. Peki CHP, AK Parti ile koalisyon için ne istiyor? 80 milletvekili olan Devlet Bahçeli'ye önerdiği Başbakanlığı, 258 milletvekili olan AK Parti'nin kendisine altın tepsi ile sunmasını istiyor. “Dönüşümlü başbakanlık" CHP'nin, AK Parti ile koalisyonunun ön şartı haline gelmiş durumda. 1 yıl Davutoğlu, 1 yıl Kılıçdaroğlu" ifadeleri ile aktardı.

"O ancak 23 Nisan'da başbakan olabilir"

Başbakan'la görüşme sırasında TÜSİAD Başkanın dönüşümlü başbakanlık konusunu gündeme getirmesi üzerine Başbakan, "O ancak 23 Nisan'da başbakan olabilir. Bir de arzu ederse 1 Nisan'da 1 günlüğüne. Böyle bir şey kabul edilebilir mi? Bizim oy oranımız ve milletvekili sayımız ortada, CHP'nin sayısı da ortada" karşılığını verdi. Selvi, dönüşümlü başbakanlığın kabul edilmemesi halinde CHP'nin tahkim edilmiş başbakan yardımcılığı gibi alternatif bir formülü gündeme aldığının altını çizdi.

Abdülkadir Selvi'nin yazısı için tıklayın...


Abone Ol Google News
Konyalı esnaftan CHP'li Öztrak'ı terleten sorular: HDP ile nerede ittifak yapmışız? Bu partinin hiçbir terörle teröristle ilişkisi olamaz
Gündem

Konyalı esnaftan CHP'li Öztrak'ı terleten sorular: HDP ile nerede ittifak yapmışız? Bu partinin hiçbir terörle teröristle ilişkisi olamaz

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere gittiği Konya'da esnaf ile bir araya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, HDP ile yaptıkları ittifaka gelen eleştiriler için, "Nerede yapmışız? Bizim kiminle ittifak yaptığımız çok açık. Hepsini anlatacağız." ifadelerini kullandı. CHP'nin terörle ve teröristlerle ilişkisi olmadığını belirten Öztrak, "Burası Atatürk'ün partisi. Milli birliğin, beraberliğin partisi. Biz bu memlekette savaş meydanlarında bayrak, ezan demişiz, bu cumhuriyeti kurmuşuz." dedi.
Asker kişilerin yargılanmasını düzenleyen yasa  TBMM’de kabul edildi
Gündem

Asker kişilerin yargılanmasını düzenleyen yasa TBMM’de kabul edildi

Askeri suçlara ilişkin dava ve işler, suçun işlendiği yerin bağlı olduğu ilin adıyla anılan asliye ve ağır ceza mahkemelerinde ya da askeri birlik ve personel yoğunluğunun gerektirmesi halinde Adalet Bakanlığının önerisi üzerine, Hakimler ve Savcılar Kurulunca (HSK) belirlenen ilçelerde kurulu bulunan asliye veya ağır ceza mahkemelerinde görülecek.
Galatasaray idmanındaki sürpriz isim sarı kırmızılı taraftarları heyecanlandırdı
Spor

Galatasaray idmanındaki sürpriz isim sarı kırmızılı taraftarları heyecanlandırdı

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, başkanlığa seçildikten sonra ilk kez Florya'ya geldi. Teknik direktör Fatih Terim'i ziyaret eden Elmas'ın yanındaki isim herkesi şaşırttı. İdmana Rusya'daki yatırımlarıyla bilinen Bahattin Demirbilek ile gelen Burak Elmas'ın bu hamlesi sosyal medyada heyecan yaşattı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.