Gündem Dışişleri Bakanlığından ABDye tepki Emsali olmayan karar

Son dakika... Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'deki kumpas davasına sert tepki

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye tepki: Emsali olmayan karar

Dışişleri Bakanlığı, ABD'deki kumpas davasına ilişkin yaptığı açıklamada "ABD mahkemesi emsali olmayan bir karara imza attı " ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Dışişleri Bakanlığı, ABD'de görülen kumpas davasında Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla'ya verilen cezaya sert tepki gösterdi.

Bakanlık, yaptığı yazılı açıklamada ABD mahkemesinin emsali olmayan bir karar imza attığını ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

  • New York Güney Mahkemesi bugün (16 Mayıs), adil yargılama ilkesiyle bağdaşmayan ve tamamen kurgudan ibaret bir sürecin sonucunda Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’yı suçsuz olduğu halde 32 ay hapis cezasına mahkum etmiştir.
  • Böylece, anılan Mahkeme yabancı bir devletin kamu bankası temsilcisini mahkûm ederek ABD yaptırımlarına ilişkin mevzuatın uygulanmasında emsali olmayan bir karara imza atmıştır.
  • Dava sürecinde FETÖ mensuplarınca hazırlanan sahte delillere ve yalan ifadelere itibar edilmesi yargılamanın meşruiyetini ortadan kaldırmış, dava sürecinin güvenilirliğini ve inandırıcılığını yok etmiştir.

ABD'deki kumpas davasında Hakan Atilla'ya hapis cezası
DÜNYA
ABD'deki kumpas davasında Hakan Atilla'ya hapis cezası

/**/

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.