Gündem Dışişlerinden ABDnin GKRYyi ortak askeri programa dahil etmesine tepki Şiddetle kınıyoruz

Dışişleri'nden ABD'nin GKRY’yi ortak askeri programa dahil etmesine tepki: Şiddetle kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı, ABD Savunma Bakanlığının, Güney Kıbrıs Rum Yönetimini (GKRY) Ulusal Muhafızlar Bürosu Eyalet Ortaklığı Programına dahil etmesini şiddetle kınadı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Dışişlerinden ABDnin GKRY’yi ortak askeri programa dahil etmesine tepki: Şiddetle kınıyoruz
Türkiye, ABD'nin GKRY'yi ortak askeri programa dahil. etmesini şiddetle kınadı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "ABD Savunma Bakanlığının, GKRY'yi ABD Savunma Bakanlığı bünyesindeki Ulusal Muhafızlar Bürosu Eyalet Ortaklığı Programına dahil etmesini şiddetle kınıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Gün içinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı tarafından konu hakkında yapılan açıklamanın desteklendiği kaydedilen açıklamada, iki hafta önce GKRY'ye yönelik silah ambargosunu kaldıran ABD'nin bu yeni adımının Türkiye açısından hiçbir gerekçeyle izahının mümkün olmadığının altı çizildi.

  • Açıklamada, "ABD bu adımıyla, Ada'daki iki taraf arasında dengeyi bozmanın da ötesine geçerek, bizzat taraf tutar hale gelmiştir. ABD, bu tür adımlarla Kıbrıs meselesinin adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulması sürecinde yapıcı rol oynama imkanını da kaybetmektedir." ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin garantör sıfatına vurgu yapılan açıklamada, Kıbrıs Türk halkının güvenliğini sağlamak üzere gereken her türlü adımın atılmaya devam edileceği belirtildi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten Yunanistan ve ABD'nin provokatif adımlarına sert tepki: KKTC'ye silah desteğini artıracağız
GÜNDEM
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten Yunanistan ve ABD'nin provokatif adımlarına sert tepki: KKTC'ye silah desteğini artıracağız

Bakan Çavuşoğlu: Kıbrıs Türkünü korumak için oraya daha fazla güç göndereceğiz
OYNAT 01:27
Bakan Çavuşoğlu: Kıbrıs Türkünü korumak için oraya daha fazla güç göndereceğiz
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pamukkale Üniversitesi ÜNİAK Gençlik Buluşması'nda konuştu. ABD'nin Kıbrıs Rum Kesimi'ne yönelik silah ambargosunu kaldırmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, 'Kıbrıs Türkünü korumak için oraya daha fazla güç göndereceğiz ve silah olarak da ne ihtiyacı varsa onları da karşılayacağız.' dedi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin haklarını, çıkarlarını korumak için de diplomasinin tüm imkanlarını kullandıklarını vurgulayarak, sahada ve masada güçlü olduklarının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD ne Lozan'ı ne Paris'i dinliyor
OYNAT 02:09
Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD ne Lozan'ı ne Paris'i dinliyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulundu. Midilli ve Sisam'ı silahlandıran Yunanistan'ın artan provokasyonlarına ilişkin, 'ABD ambargoyu kaldırsa da kaldırmasa da, 'Türkiye sen ne yaparsan yap' diyor. Lozan'a baktığımız zaman bir defa buralar silahtan ari olan adalardır. Bu adalara ABD maalesef, ne Lozan'ı ne Paris'i dinliyor. Bunları dinlemeden bu adımları attı, atıyor.' ifadelerini kullandı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.