Gündem Dışişlerinden Yunan Bakana Kıbrıs cevabı Türkiyenin müdahalesi yasal ve meşrudur

Dışişlerinden Yunan Bakana Kıbrıs cevabı: Türkiye'nin müdahalesi yasal ve meşrudur

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Kıbrıs'a müdahalesini "yasa dışı işgal" olarak tanımlayan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'a yanıt verdi. Türkiye'nin müdahalesinin "yasal ve meşru" olduğunun altı çizilirken, "Türkiye, Kıbrıslı Türklere karşı akan kanı ve şiddeti durdurmak için müdahale etti" ifadeleri kullanıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Dışişlerinden Yunan Bakana Kıbrıs cevabı: Türkiyenin müdahalesi yasal ve meşrudur
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias.

Dışişleri Bakanlığı, Yunan Bakan Dendias'ın Kıbrıs Barış Harekatı'nın ikinci safhasının 48. yılında (14 Ağustos) yaptığı paylaşımlara ilişkin, "Türkiye'nin Kıbrıs müdahalesine ilişkin gerçekler" başlığı altında Twitter'dan yanıt verdi.

Bakanlığın paylaşımında, Türkiye'nin müdahalesinin Londra ve Zürih anlaşmalarına dayandığına dikkat çekilirken, "yasal ve meşru" olduğunun altı çizildi.

  • Harekat sayesinde Kıbrıs'ta barış ve istikrar sağlanarak Kıbrıslı Rumların da hayatının kurtarıldığı ifade edildi.

"Türkiye, Kıbrıslı Türklere karşı akan kanı ve şiddeti durdurmak için müdahale etti"

Paylaşımda, Kıbrıslı Rumların 1960 Anayasası'nı ihlal ettikleri ve 1963'te de Ada'daki ortaklığı yıktıkları kaydedildi.

  • 1974'ün Temmuz ayında Kıbrıs'ta gerçekleşen Yunan darbesinin ardından Türkiye'nin, "Kıbrıslı Türklere karşı akan kanı ve şiddeti durdurmak amacıyla müdahale etmek zorunda kaldığı" vurgulandı.

Müdahaleyle birlikte Kıbrıs'taki Yunan askeri cuntasının sonunun geldiği ifade edilen paylaşımda, Yunanistan ve Kıbrıslı Rumların "Ada'da kalıcı bir çözüm için gerekli iradeyi hiçbir zaman göstermedikleri, Kıbrıslı Rumların 2004'te Annan Planı'nı reddettikleri ve 2017'de de Crans-Montana'da masadan kalktıkları" anımsatıldı.

Paylaşımda, "Ada'da hakkaniyetli, adil ve uygulanabilir bir çözüm için Kıbrıslı Türklerin doğal hakları, egemen eşitliği ve eşit statüsü yeniden teyit edilmelidir." ifadesine yer verildi.

Ne olmuştu?

  • Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, dün, kişisel Twitter hesabından yayımladığı mesajlarda, Türkiye'nin müdahalesini "yasa dışı işgal" olarak tanımlamıştı.

Dışişleri Bakanlığı: Suriye halkıyla dayanışmamız sürecektir
GÜNDEM
Dışişleri Bakanlığı: Suriye halkıyla dayanışmamız sürecektir

Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail’e kınama
GÜNDEM
Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail’e kınama

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.