|

Diyanet'ten 'Türk hacı adaylarını Suudi polisine ihbar edildiği' iddialarına yalanlama

Mekke'de çekildiği iddia edilen görüntülerle servis edilen 'Hac vizesi olmadan Suudi Arabistan’a gelen vatandaşları ilgili makamlara şikayet edildiği' iddiasına Diyanet İşler Başkanlığı'ndan açıklama geldi. Açıklamada "Başkanlığımızın 2024 Hac döneminde hac vizesi olmadan Suudi Arabistan’a gelen vatandaşlarımızı ilgili makamlara şikayet ettiği iddiası tamamen gerçek dışıdır." denildi.

16:38 - 14/06/2024 Cuma
Güncelleme: 17:02 - 14/06/2024 Cuma
Yeni Şafak
Diyanet'in Türk hacı adaylarını Suudi polisine ihbar ettiği iddiası yalanlandı.
Diyanet'in Türk hacı adaylarını Suudi polisine ihbar ettiği iddiası yalanlandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, harici özel şirketlerle ya da kendi imkanlarıyla hac ziyareti yapmak isteyen Türk vatandaşlarını şikayet ettiğine dair iddialar yalanlandı.

Konuyla ilgili açıklama yayınlayan Diyanet, iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti


"O tarihte hac dönemi henüz başlamadı"


Başkanlık tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

"Kamuoyunda gerçekdışı yorumlara neden olan görüntü, 25 Nisan 2024 tarihinde Başkanlığımızda düzenlenen Hac Eğitim Seminerinde Daire Başkanımızın konuşmasının önü ve arkası kesilerek bağlamından koparılmış bir bölümüdür. Hacda görev yapacak bir personelimiz 2023 haccında hac vizesi olmadan insanların geldiğini ve bu nedenle mağduriyetler yaşandığını ifade etmiş ve bu sene tedbir alınıp alınmayacağını sormuştur. İlgili soru üzerine ise Daire Başkanımız vatandaşlarımızı yanıltarak mağduriyetlere neden olan kuruluşların şikayet edildiğinden bahsetmiştir. Konuyla ilgili bazı paylaşım ve açıklamalarda iddia edildiği gibi, Başkanlığımızın 2024 Hac döneminde hac vizesi olmadan Suudi Arabistan’a gelen vatandaşlarımızı ilgili makamlara şikayet ettiği iddiası tamamen gerçek dışıdır. Ayrıca görüntünün çekildiği toplantının tarihinden de açıkça anlaşılacağı üzere o tarihte hac dönemi henüz başlamamıştır. Suudi Arabistan makamları 2024 Hac dönemi öncesinde müteaddit defalar yaptığı açıklamalarla hac vizesi olmayanların Mekke’ye alınmayacağını, Suudi Arabistan yasalarına aykırı olarak girenlerin de çeşitli idari ve mali yaptırımlara tabi tutularak Mekke’den çıkarılacağını açıklamışlardır. Dolayısıyla hac vizesi olmayanlara yönelik yaptırımlar tamamen hacca ev sahipliği yapan Suudi Arabistan yetkililerinin uhdesindedir."
#Diyanet
#Hac
#Mekke
#Suudi Arabistan
1 ay önce