Gündem Doğu Türkistan için sokağa döküldüler

Doğu Türkistan için sokağa döküldüler

Çin'in baskısı altında ezilen Doğu Türkistan Müslümanları Türkiye'nin pek çok şehrinde anıldı. Ordu, Giresun, Samsun, Rize, Çorum, Bayburt, Sinop ve Isparta'da, Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar protesto edildi.

Haber Merkezi AA
Memur-Sen Ordu Şubesi üyeleri, Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılara tepki gösterdi.

Düz Mahalle şadırvan önünde toplanan grup adına açıklama yapan Memur-Sen Ordu Şube Başkanı İsmail Çelenk, Çin hükumetinin soykırıma dönüşen uygulamaları nedeniyle her yıl yüzlerce Müslümanın hayatının sona erdiğini söyledi.

Dünyanın bu zulme sessiz kaldığını belirten Çelenk, "Adaletsizlik, hukuksuzluk bunların kanına işlemiş. Yaşanan zulümler karşısında uluslararası kamuoyu her zamanki gibi üç maymunu oynuyor. Doğu Türkistan söz konusu olunca vicdanını duvara asanları kınıyoruz. Tüm dünya sussa biz susmayacağız. Yeryüzünde tek başımıza kalsak bile mazlumun ve mağdurun yanında yer almaktan asla vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu.

Çin mallarına yönelik boykot çağrısında bulunan Çelenk, yapılan zulme 'dur' demek için bütün insanlığın harekete geçmesini beklediklerini kaydetti.

Açıklamanın ardından sloganlar atan grup, daha sonra dağıldı.

Giresun

Atatürk Meydanı'nda toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan Memur-Sen Giresun İl Temsilcisi Sami Şimşek, Doğu Türkistan'da yaşanan insanlık dramının son bulmasını istediklerini söyledi.

Şimşek, Türk halkını, Doğu Türkistan'daki vahşet ve soykırımı protesto etmek amacıyla Çin mallarını boykot etmeye çağırarak, "Çin mallarına yönelik kapsamlı bir boykotla yaşananların hesabını sormaya başlayalım. 'Çin malına hayır' diyerek, tepkimizi gösterelim. Doğu Türkistan'daki soydaşlarımıza yönelik faşist Çin zulmünü protesto etmek ve boykot için harekete geçelim" dedi.

Basın açıklamasının ardından grup olaysız dağıldı.

Samsun

Kurtuluş Yolu'nda toplanan Memur-Sen Samsun Şubesi üyeleri, Doğu Türkistan'da ölenler için dua etti.

Grup adına burada basın açıklaması yapan Memur-Sen İl Temsilcisi Necdet Güneysu, Doğu Türkistan'da Çin'in Müslümanlara yaptığı zulmü kınadı.

Çin mallarını boykot etmeye çağıran Güneysu, Müslüman Uygur Türkleri'nin toprakları ve vatanları Doğu Türkistan'daki şanlı direnişlerini 257 yıldan beri büyük cesaret ve kahramanlık örnekleriyle sürdürdüğünü dile getirdi.

Çinli askerlerin 15 gündür bölgeyi tamamen kuşatma altına aldığını kaydeden Güneysu, "Yüreğimiz yaralı. Gönül rahatlığıyla iftar edemiyoruz. Türkistan'da oruç tutmak da yasak. Başörtülü kadınlar taciz ediliyor, keyfi bir şekilde gözaltına alınıyor. Kur'an eğitimi engelleniyor, 500 bin civarında çocuk zorla ideolojik eğitimlere tabi tutuluyor. Çin hükumeti, farklı Türkçe lehçelerinde konuşan yerli halkı Çince'yi zorla kullanmaya zorlayarak asimilasyon politikası uyguluyor" diye konuştu.

Dünyanın sessizliğinden cesaret alan Çin'in her güne katliamla başladığını ifade eden Güneysu, "15 günde Çin'de resmi verilere göre onlarca, insan hakları kuruluşlarına göre yüzlerce Müslüman yaşamını yitirdi, binlercesi cezaevine konuldu. Kahrolsun faşist Çin, kahrolsun bu zulme gözlerini kapatanlar" dedi.

Ardından üzerinde "Made in Çin" yazan kağıtlar yakılarak boykot çağrısı yapıldı.

Rize

Memişağa Parkı'nda ellerinde pankartlarla toplanan Memur-Sen üyeleri, Çin aleyhine slogan attı.

Grup adına açıklama yapan Memur-Sen İl Başkanı Resul Usta, Doğu Türkistan'daki Çin zulmüne "dur" demek, zulmü kınamak, boykot çağrısı yapmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Usta, Doğu Türkistan söz konusu olunca vicdanını duvara asanları kınadıklarını belirterek, "Tüm dünya sussa da biz susmayacağız. Yeryüzünde tek başımıza bile kalsak mazlumun ve mağdurun yanında yer almaktan asla vazgeçmeyeceğiz" ifadesini kullandı.

Usta, Çin mallarına yönelik kapsamlı boykotla yaşananların hesabının sorulmasını istedi.

Açıklamanın ardından Doğu Türkistan'da uğradıkları saldırılar sonucu hayatını kaybeden Müslümanlar için dua edildi.

Çorum

Hürriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen eylemde grup adına basın açıklaması yapan Memur-Sen İl Temsilcisi Ahmet Saatçi, yaşananların bir dram olduğunu ifade ederek, saldırıları kınadıklarını dile getirdi.

İnsanlığın ortak vicdanına seslendiklerini vurgulayan Saatçi, "Duyarsızlık ve sessizliğimizle zalimlere cesaret vermek yerine tepkimizle, protestolarımızla onların vahşetini dünyaya duyurarak insanlığın vicdanını harekete geçirmeliyiz" dedi.

Çin mallarını boykot etme çağrısında da bulunan Saatçi, "Doğu Türkistan'daki soydaşlarımız için herkesi protestoya ve boykota davet ediyoruz. Çin mallarına 'hayır' diyerek sesimizi bu kapsamda da duyurmalıyız" diye konuştu.

Açıklamanın ardından grup olaysız dağıldı.

Bayburt

Cumhuriyet Caddesi'ndeki Türk Dünyası Parkı'nda toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan Memur-Sen İl Temsilcisi Fikret Özbey, Doğu Türkistan'daki Çin zulmüne "dur" demek, zulmü kınamak ve boykot çağrısı yapmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Özbey, "Çin malına hayır" diyerek yaşananlara tepki gösterilmesini istedi.

Grup, basın açıklamasının ardından olaysız olarak dağıldı.

Sinop

Sinop Uğur Mumcu Meydanı'nda düzenlenen protestoya katılan grup adına konuşan Eğitim-Bir-Sen İl Başkan Yardımcısı Ramazan Çelik, hiçbir zulmün ebedi olmadığını dile getirdi.

Çelik, "Doğu Türkistan'a baskı uygulamaktan, vicdanları yaralamaktan, insan haklarını çiğnemekten, din ve vicdan hürriyetini gasp etmekten bir an önce vazgeç. Buradan Doğu Türkistan'daki vahşet, alçaklık ve soykırımı protesto etmek için boykot çağrısı yapıyoruz. Çin, Doğu Türkistanlılara esir muamelesi yapmakta ve onlara türlü zulümleri reva görmektedir. Faşist Çin hükumeti, Doğu Türkistan'da Uygur nüfusunu azaltarak bölgeyi Çinlileştirmektir. Susacak mıyız? Haydi ilk önce boykotla başlayalım. Çin mallarına yönelik kapsamlı boykotla, yaşananların hesabını sormaya başlayalım. 'Çin malına hayır' diyerek, tepkimizi gösterelim."

Basın açıklamasının ardından grup dağıldı.

Isparta

Doğu Türkistan'da müslümanlara yönelik saldırılarda öldürülenler için Isparta'da gıyabi cenaze namazı kılındı.

Mimar Sinan Camisi'nde öğle namazının ardından toplanan grup, gıyabi cenaze namazı kıldı.

Türk ve Doğu Türkistan bayrakları taşıyan grup adına basın açıklamasını okuyan Ramazan Töker, Doğu Türkistan'daki Çin zulmüne "dur" demek, zulmü kınamak, boykot çağrısı yapmak çin bir araya geldiklerini söyledi.

Çin'de 15 gündür Doğu Türkistan'daki Müslümanlara zulüm yapıldığını, Müslümanların oruç tutmasına izin verilmediğini dile getiren Toker, bu duruma itiraz edenlerin sokak ortasında öldürüldüğünü öne sürdü.

Bu zulme "dur" demek için tüm vicdan sahiplerini ayağa kalkmaya, Çin zulmü son bulana kadar bir daha oturmamaya davet eden Toker, "Uygur Türklerine yapılan vahşet, alçaklık ve soykırımı protesto etmek için boykot çağrısı yapıyoruz. Çin mallarına yönelik kapsamlı bir boykotla, yaşananların hesabını sormaya başlayalım. 'Çin malına hayır' diyerek tepkimizi gösterelim" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.