GündemDünyanın derdi porselende

Dünyanın derdi porselende

Sakıp Sabancı Müzesi’nde açılan “Ai Weiwei Porselene Dair” sergisini Çinli muhalif sanatçı Ai Weiwei ile birlikte gezdik. Sanatçı eserlerini yaparken geçmişten ilham aldığını söylüyor. Sanatçı 100’ün üzerindeki eseriyle tarihin farklı dönemlerine ziyaretçileri yolculuğa çıkarıyor. Göçmenlerin hikayesinden, Çin’deki depreme ya da Gazze’de bir hayvanat bahçesindeki drama gezerken şahit olabilirsiniz.

Ayşe OlgunYeni Şafak
Çinli muhalif sanatçı Ai Weiwei
Çinli muhalif sanatçı Ai Weiwei

Ai Weiwei İstanbul’a ikinci kez geldi. Bu defa Sakıp Sabancı Müzesi’nde açtığı “Ai WeiWei Porselene Dair” adlı kişisel sergisi için buradaydı.Sergi açılışında kısa bir konuşma yapan Wei, bu konuşmasında geçmişten ilham aldığını çünkü bugünü anlamak için en çok geçmişe ihtiyacımızın olduğunun altını önemle çizdi. Bu vurguyu eserlerini gezerken de gördük. Porselenler, sanatçının dünyanın farklı yerlerinden, tarihin çeşitli katmanlarına uzanan sanat yolculuğunu anlatıyor. Sanatçı günümüzde göçmenlerin yaşadığı süreci, Çin’in Sichuan kentinde 2008’de meydana gelen deprem sonrası devlet tarafından saklanan kayıpları, Gazze’de bir hayvanat bahçesinde çaresizliğe bırakılan hayvanlar üzerinden savaşın oluşturduğu acıyı porselenler aracılığıyla dünyaya anlatıyor.

Ai Weiwei’yi sadece sanatçı olarak tanımlamak zor. Zaten dünya medyasında da onun sanatçı kimliğinden çok muhalif duruşu ilgi çekiyor. Sergi açılışında da sanatçının hayat hikayesini SSM müdürü Nazan Ölçer anlatırken bu vurguyu özellikle yaptı. Muhalif duruşundan dolayı sürgün yaşayan bir babanın oğlu olarak Pekin’de doğan sanatçı babasının tutulduğu bir kampta büyür. 1981 yılında henüz 24 yaşındayken Çin’e gider ve tam 12 yıl sonra geri döndüğünde kapitalizmin merkezi bir Çin’le karşılaşır. Çağdaş sanatın önemli temsilcilerinden biri olsa da Wei eserlerini geçmişten ilham alarak yeniden tasarlar ve ülkesinde de özellikle mimari alandaki çalışmalarıyla büyük ses getirir. Ancak 2008 Sinchuan depreminde hayatını kaybeden fakat kimlikleri bile tesbit edilmemiş beş bin kişi yok sayılınca harekete geçer ve bu isimlerin ailelere ulaşarak görüşmeler yapıp videolar çeker. Bu araştırma Çin hükümetinin hoşuna gitmez tabi. Bu çalışmanın üzerine defalarca soruşturma geçiren, hapse atılan ve ağır vergi cezasına çarptırılan Weiwei'nin en büyük destekçisi ise halktır. Kamuoyunun baskısıyla uzun uğraşlar sonucunda pasaportuna kavuşan Weiwei soluğu Berlin’deki ofisinde alır. O günlerle ilgili pek konuşmak istemeyen Wei sadece şu cümleyi kuruyor: “Çin’e girmem yasak ve benim adımı internetteki tüm aramalardan sildikleri için adımı Çin'de kimse sosyal medyada ya da internette göremez.”

SOSYAL MEDYA STARI

Oysa Weiwei için sosyal medya en az eserleri kadar kıymetli. Bir derviş edasıyla başı önünde ağır ağır sükûnetli bir şekilde konuşan sanatçı sergi sonrası kendisiyle selfie çektirmek için yarışan basın mensupların arasında son dönemlerin belki de en popüler ‘sosyal medya star’ı oldu. Ssoyal medya hesabından onlarca Türk portresi paylaşan sanatçı bu portrelerle ilerde sosyal medyada özel bir çalışma yapacakmış.

YIL SONUNA KADAR AÇIK

Sanatçının 1976-77 yıllarında ilk ürettiği Kuş Motifli Tabak’tan İstanbul için yeni ürettiği ve ilk kez sergilenen “Kuş Motifli Tabak” serisi dahil 100’ün üzerinde eseri sergide yer alıyor. Ziyaretçileri bir anlamda içinde bulunduğu dünyayı yeniden sorgulatıyor ve dünya tarihinin savaş ve göçler üzerine kurulu olduğunu gözler önüne seriyor. Porselen eserlerin naif dünyasında gezerken insanı dünyanın acımasızlığıyla buluşturuyor. Çünkü porselen tabak ve vazoların içinde yoksul insanlar, savaştan kaçan korkulu aileler, savaş ve yokluk bize bakıyor.

Özel film gösterimi

Sanatçı ayrıca geçtiğimiz günlerde 74. Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan ve tüm dünyadan göçmenlerin hikâyelerini anlatan ‘Human Flow’ adlı belgeselinden de bahsetti. Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer de sergi kapsamında özel bir gösterimle filmin ziyaretçilere sunulacağını duyurdu.

İlham kaynağı islam eserleri müzesi

Göçmenler için geçen yıl kamplarda çalışırken SSM Müdürü Nazan Ölçer’in daveti üzerine İstanbul’a gelen sanatçı bu ziyaret sırasında Ölçer’le birlikte İslam Eserelri Müzesi’ni ziyaret etmiş ve burada gördüğü bir çini porselenden çok etkilenmiş. Bu sergi için yaptığı çalışmalarda esin kaynağı o parselen olmuş. Ölçer ise bu defa çok sayıda porselenin muhafaza edilidği Topkapı Sarayı’nı gezdirecek. Kariyeri boyunca birçok alanda çalışan Ai Weiwei’in porselenlerinin yanı sıra video, duvar kâğıdı ve fotoğrafları da sergi kapsamında yer alıyor.

Aylan bebeği unutmadı

Ai Weiwei’in ülkemize ikinci gelişi demiştik. Geçtiğimiz yıl İzmir’den botlarla Avrupa’ya kaçan mültecilerle görüşen ve Suriye sınırındaki kampları gezen Weiwei, mülteci dramının simgesi Aylan Kürdi’yi porselen tabaklarından birine işlemiş. Mülteci sorunu bir sanatçı duyarlılığıyla yaklaşan Weiwei’in çektiği bir de belgesel var. Geçtiğimiz haftalar 74. Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan ve dünyadaki göçmenlerin hikayesini anlatan Homen Flow adlı bu belgesel için de sergi devam ederken özel bir gösterim yapılacak.

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Sumudica'dan 'ofsayt' isyanı
Spor

Sumudica'dan 'ofsayt' isyanı

Kayserispor Teknik Direktörü Marius Sumudica, Galatasaray'a 3-1 yenildikleri maçtan sonra sert açıklamalarda bulundu. Rumen teknik adam, mücadeleyi kaybettikleri için üzgün olduğunu ifade ederken sarı kırmızılıların ilk golünün 1 metre ofsayt olduğunu söyledi.
Beyaz Saray: Türkiye ile çalışmaya devam ediyoruz
Dünya

Beyaz Saray: Türkiye ile çalışmaya devam ediyoruz

Beyaz Saray, "Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini biliyor ve ciddiye alıyoruz. NATO müttefiki olarak Türkiye ile birlikte çalışmaya devam ediyoruz" açıklamasını yaptı.
Selçuk İnan ve Eren Derdiyok geri döndü
Spor

Selçuk İnan ve Eren Derdiyok geri döndü

Galatasaray, Kayserispor'la oynadığı karşılaşmanın ilk yarısını 2-0 önde kapattı. Sarı kırmızılılarda Eren Derdiyok attığı gollerle devreye damga vururken Selçuk İnan'da dikkat çeken bir performans sergiledi.
11 rekor ile dünyanın en büyüğü olacak
Ekonomi

11 rekor ile dünyanın en büyüğü olacak

Cumhuriyetin 100. yılına 5 kala açılacak olan İstanbul’un üçüncü havalimanı rekor üstüne rekor kırıyor. Havalimanı, Yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi, günlük 3 bin 500 iniş-kalkış, 42 ayda tamamlanması, 100 bin metrekarelik yaşam alanı, 25 bin araçlık otopark, 42 kilometrelik bagaj sistemi, 143 yolcu köprüsü, 73 milyar liralık ekonomik katkısı, 225 bin kişiye istihdam, 5,5 milyon tonluk kargo kapasitesi ve 62 kilometrelik güvenlik çemberiyle 11 alanda ilke imza atıyor.
Çok önemli KİT açıklaması
Ekonomi

Çok önemli KİT açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu KİT'lerde yeni istihdam alanları açacaklarını belirterek, "O istihdam alanlarına taşeronda çalışan kardeşlerimizi geçirerek peyderpey o alanda da taşeronu sonlandırmak için çalışma içerisinde olacağız." dedi. KİT'ler kadroya geçecek mi, KİT'ler taşeron işçi konusundan yararlanacak mı? İşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'ndan flaş KİT ve taşeron işçi açıklaması