Gündem Sıcaktan bayılan kuşu suyla ayılttı

Sıcaktan bayılan kuşu suyla ayılttı

Düzce’de susuz kalıp, çatıdan düşen baştankara kuşunun yardımına vatandaş koştu. Vatandaşın avucunun içinden su içip kendine gelen kuş, daha sonra gölgelik alana bırakıldı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Düzce haber: Sıcaktan bayılan kuşu suyla ayılttı
Baştankara kuşu, sıcak ve boğucu hava sebebiyle baygın düştü.

Arapçiftliği Mahallesi’ndeki bir evin çatısına konan baştankara kuşu, sıcak ve boğucu hava sebebiyle baygın düştü. Kuşun yerde baygın halde olduğunu fark eden Aydın Şengül isimli vatandaş kuşun üstüne su döktü.

Baştankara kuşu Şengül’in avucundan su içti
Baştankara kuşu Şengül’in avucundan su içti

Ayılan kuş daha sonra Şengül’in avucundan su içti. Baştankara cinsi kuş daha sonra gölgelik alana bırakıldı.

Kuş daha sonra gölgelik alana bırakıldı.
Kuş daha sonra gölgelik alana bırakıldı.

"Canlılar için evlerimizin dış bölümlerine su bırakalım"

Kuşu baygın halde göründe hemen müdahale ettiğini söyleyen Şengül, "Kuş çatıdan düştü, muhtemelen susuz kaldı. Hemen yanına gittim. Elimdeki suyu onun bulunduğu yere döktüm. Ondan sonra kuşu elimde biraz daha beklettim, daha sonra uçtu gitti. Lütfen bu sıcak günlerde anızları yakmayalım. Sessiz canlılar için evlerimizin dış bölümlerine su bırakalım. Sokak hayvanları için kuşlar için yem ve su bırakmak çok iyi olacaktır. Hayvanlar susuz kalıp, bayılıyorlar" şeklinde konuştu.

Sıcak havadan bunalan köpek soluğu havuzda aldı
GÜNDEM
Sıcak havadan bunalan köpek soluğu havuzda aldı

Serengeti değil Muş: Sıcaktan bunalan mandalar Karasu Nehri'nde serinliyor
FOTOĞRAF 7
Title
Muş’ta vatandaşların geçim kaynağı olan mandalar, aşırı sıcakların hakim olduğu kentte günün 2-3 saatini nehirde serinleyerek geçiriyor.
Title
Hasköy ilçesine bağlı Azıklı, Karakütük, Sarıbahçe ve Umurca köylerinde binin üzerinde bulunan mandalar, Karasu Nehri’ne sokularak serinletiliyor.
Title
Karakütük köyü sakinlerinden Ahmet Özdemir, çiftçilik ve hayvancılıkla geçimlerini sağladıklarını söyledi.
Title
Azıklı, Karakütük ve Umurca köylerinde ağırlıklı olarak manda yetiştiriciliği yapıldığını aktaran Özdemir, “Mandalarımız öğle 12.00 gibi suya giriyor, aşağı yukarı iki saat suda kalıyor. Havalar çok sıcak. Akşam da 17.00’de bir saat suyun içerisine bırakıyoruz.
Title
Daha sonra hayvanları otlatıp köye götürüyoruz. Havalar sıcak olduğu için hayvanlar bunalıyor, su olmazsa dayanamıyorlar. Onun için bol bol suyla bunları yıkayıp, dinlendirip ahırlara yerleştiriyoruz.
Title
Bu bölgenin geçim kaynağı hayvancılıktır. Başka bir işimiz olmadığı için geçimimizi hayvancılıkla sağlıyoruz” dedi.
Title
Serengeti değil Muş: Sıcaktan bunalan mandalar Karasu Nehri'nde serinliyor
Muş'ta son günlerde yaşanan bunaltıcı sıcaklar nedeniyle hayvancılık yapan vatandaşlar, büyükbaş hayvanlarını Karasu Nehri'nde serinletiyor.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.