Gündem Ehl-i sünnet alimleri Diyarbakırda toplandı

Ehl-i sünnet alimleri Diyarbakır'da toplandı

Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi (DÜ) İlahiyat Fakültesi ve Ehli Sünnet Alimler Birliği'nce (ESAB) "Türkiye Ehl-i Sünnet Alimler Birliği Sempozyumu" kapsamında "Ehli Sünnet Alimlerinin Ülke Barışı ve Ümmetin Kalkınmasındaki Rolü" konulu konferans düzenlendi.

Aa Yeni Şafak
 Ehl-i sünnet alimleri Diyarbakırda toplandı
Ehl-i sünnet alimleri Diyarbakır'da toplandı

DÜ Konferans Salonu'nda gerçekleşen konferansta konuşan DÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulkerim Ünalan, alimlerin toplumda oluşan bütün problemlerle ilgilenmesi gerektiğini söyledi.

Toplumlarda meydana gelen bütün kötülüklerin ana sebebinin İslam'ın yeterince bilinmemesi olduğunu belirten Ünalan, toplumun dinlerini, peygamberlerini, peygamberlerin sünnetlerini bilmediğini, o yolda yürümediğini kaydetti.

Ünalan, "Alimler onları uyaracak, onları Allah yoluna sevk edecek. Onların birlik ve beraberliğini sağlayacak olan yegane insanlar da şüphesiz ki alimlerdir. Onun için alimlere bu açıdan büyük görev düşmektedir. Alimlerin bir araya gelmesi, böyle bir dernek kurmaları, seslerini ülkemizde ve dünyada duyurmaları son derece önemlidir" diye konuştu.

ESAB Medreseler Komisyonu Başkanı Muhammed Tayyip Elçi de konferansın Diyarbakır'da düzenlenmesi nedeniyle çok mutlu olduklarını belirtti.

Benzer organizasyonların devamlı yapılması gerektiğine dikkati çeken Elçi, şöyle konuştu:

"Ümmetin önderleri konumundaki alimlerin bu zamanda sesi çıkmaması, kayda değer bir çabalarının gösterilmemesi bizleri derinden üzüyor. Aralarındaki tüm dini, mezhepsel, kültürel ve her türlü ihtilafa rağmen İslam düşmanlığı ortak paydasında buluşan İslam düşmanları, küfür tek millettir gerçeğini bir kez daha bariz bir şekilde ortaya koymuş ve müslümanları birbirine kırdırarak içinden çıkılmaz bir kaosa sokmuştur. Buna karşın rabbi bir, kitabı bir olan müslümanlar ise çok basit sebeplerle ihtilafa düşerek birbirleriyle uğraşıyor. Böyle bir ortamda alimlerin geç de olsa bir araya gelmiş olması gayet sevindirici ve umut veren bir gelişmedir."

Konferansa, Diyarbakır Emniyet Müdürü Halis Böğürcü ve DÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Abone Ol Google News
Uğur Dündar: Yılmaz Özdil beni sırtımdan hançerledin, cenazeme bile gelmeyeceksin
Hayat

Uğur Dündar: Yılmaz Özdil beni sırtımdan hançerledin, cenazeme bile gelmeyeceksin

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil'in Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’nin talebiyle Avusturya’da tutuklanmasına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım Uğur Dündar’ın sert tepkisine neden oldu. Özdil’in “SBK’nın kafakola aldığı gazetecileri, kime hangi televizyonu kurdurduklarını biliyorum ama söylemem demedim, aksine açık açık söylüyorum, ABD’deki iddianamede yazıyor… Dürüst ve güvenilir (!) araştırmacı gazeteciler niye bu mevzudan hiç bahsetmiyor diye soruyorum?” Tweeti gazeteci Uğur Dündar’ın öfkesine neden oldu. Dündar, kendisini en yakından tanıyan isimlerden birinin Özdil olduğunu ifade ederek, “Yazıklar olsun sana, o Tweeti nasıl paylaştın. Karşıma çıkarsan çok fena yaparım” dedi.
Belçika ve Danimarka EURO 2020'de bir üst tura yükseldi
Spor

Belçika ve Danimarka EURO 2020'de bir üst tura yükseldi

Belçika ve Danimarka, EURO 2020 B Grubu'ndan çıkmayı başardı. Belçika'nın 9 puanla lider olduğu grupta Danimarka son maçta Rusya'yı 4-1 yendi ve grubunu ikinci bitirdi.
HDP PKK'nın siyasi kanadıdır: Oy birliğiyle kabul edildi
Gündem

HDP PKK'nın siyasi kanadıdır: Oy birliğiyle kabul edildi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin’in hazırladığı iddianamede 451 partiliye 5 yıl siyaset yasağı istenirken, bunların hakkındaki terör davalarına ayrıntılı şekilde yer verildi. İddianamede “HDP, PKK’nın siyasi kanadıdır” deniliyor. AYM, Şahin’in, partinin banka hesabına bloke konulması yönündeki tedbir talebini ise reddetti.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.