Gündem Ehl-i sünnet alimleri Diyarbakırda toplandı

Ehl-i sünnet alimleri Diyarbakır'da toplandı

Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi (DÜ) İlahiyat Fakültesi ve Ehli Sünnet Alimler Birliği'nce (ESAB) "Türkiye Ehl-i Sünnet Alimler Birliği Sempozyumu" kapsamında "Ehli Sünnet Alimlerinin Ülke Barışı ve Ümmetin Kalkınmasındaki Rolü" konulu konferans düzenlendi.

Aa Yeni Şafak
 Ehl-i sünnet alimleri Diyarbakırda toplandı
Ehl-i sünnet alimleri Diyarbakır'da toplandı

DÜ Konferans Salonu'nda gerçekleşen konferansta konuşan DÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulkerim Ünalan, alimlerin toplumda oluşan bütün problemlerle ilgilenmesi gerektiğini söyledi.

Toplumlarda meydana gelen bütün kötülüklerin ana sebebinin İslam'ın yeterince bilinmemesi olduğunu belirten Ünalan, toplumun dinlerini, peygamberlerini, peygamberlerin sünnetlerini bilmediğini, o yolda yürümediğini kaydetti.

Ünalan, "Alimler onları uyaracak, onları Allah yoluna sevk edecek. Onların birlik ve beraberliğini sağlayacak olan yegane insanlar da şüphesiz ki alimlerdir. Onun için alimlere bu açıdan büyük görev düşmektedir. Alimlerin bir araya gelmesi, böyle bir dernek kurmaları, seslerini ülkemizde ve dünyada duyurmaları son derece önemlidir" diye konuştu.

ESAB Medreseler Komisyonu Başkanı Muhammed Tayyip Elçi de konferansın Diyarbakır'da düzenlenmesi nedeniyle çok mutlu olduklarını belirtti.

Benzer organizasyonların devamlı yapılması gerektiğine dikkati çeken Elçi, şöyle konuştu:

"Ümmetin önderleri konumundaki alimlerin bu zamanda sesi çıkmaması, kayda değer bir çabalarının gösterilmemesi bizleri derinden üzüyor. Aralarındaki tüm dini, mezhepsel, kültürel ve her türlü ihtilafa rağmen İslam düşmanlığı ortak paydasında buluşan İslam düşmanları, küfür tek millettir gerçeğini bir kez daha bariz bir şekilde ortaya koymuş ve müslümanları birbirine kırdırarak içinden çıkılmaz bir kaosa sokmuştur. Buna karşın rabbi bir, kitabı bir olan müslümanlar ise çok basit sebeplerle ihtilafa düşerek birbirleriyle uğraşıyor. Böyle bir ortamda alimlerin geç de olsa bir araya gelmiş olması gayet sevindirici ve umut veren bir gelişmedir."

Konferansa, Diyarbakır Emniyet Müdürü Halis Böğürcü ve DÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Abone Ol Google News
İzmirli bir grup depremzededen eylem: Enkaz altında kalan ziynet eşyalarımızın parasını istiyoruz
Gündem

İzmirli bir grup depremzededen eylem: Enkaz altında kalan ziynet eşyalarımızın parasını istiyoruz

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde evleri yıkılan veya hasar görenlerden oluşan 100 kişilik bir grup, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde toplandı. Depremzedeler adına basın açıklaması yapan Nilsu Karaman Aktarıcı, enkaz paralarını, içeride kalan hurda bedellerini, enkazda kalan ziynet eşyalarının parasını istediklerini dile getirdi. Depremzeler, eylem sonrası bakanlığa taleplerini içeren dilekçe sundu.
Nahda Hareketi'nden siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerine çağrı: Ülkedeki kazanımları koruyalım
Dünya

Nahda Hareketi'nden siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerine çağrı: Ülkedeki kazanımları koruyalım

Tunus'taki Nahda Hareketi, siyasi partilere ve sivil toplum örgütlerine, ülkenin demokratik kazanımlarının korunması hedefiyle yaşanan son gelişmeler konusunda istişareleri yoğunlaştırma çağrısında bulundu. Hareket ayrıca Cumhurbaşkanı Said'den kararlarından dönmesini ve sorunların çözümünde demokrasiye uygun anayasal çerçevede hareket etmesini istediklerini belirtti.
Sosyal medyada yeni provokasyon: Suriyelilerin “Gitmiyoruz mitingi” düzenleyeceği yalanı ortaya atıldı
Gündem

Sosyal medyada yeni provokasyon: Suriyelilerin “Gitmiyoruz mitingi” düzenleyeceği yalanı ortaya atıldı

Sosyal medyadaki yalan terörüne bir yenisi eklendi. 2019 yılına ait bir görsel üzerinde oynama yapılarak oluşturulan sahte afişle, Suriyelilerin İstanbul Saraçhane’de 'Gitmiyoruz mitingi' düzenleyeceği yalanı paylaşıldı. Haber platformları ve çok sayıda sosyal medya kullanıcısı, bunu gerçek sanarak paylaştı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.