Gündem Elitaştan Diyarbakır Baro Başkanına sert tepki

Elitaş'tan Diyarbakır Baro Başkanı'na sert tepki

Başbakan Başdanışmanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin bir televizyon kanalındaki “PKK terör örgütü değildir” sözlerine tepki göstererek, “Bir baro başkanının böyle bir şey söylemesi hukuk cinayetidir” dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi IHA
Elitaştan Diyarbakır Baro Başkanına sert tepki
Başbakan Başdanışmanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Adayı Mustafa Elitaş, seçim çalışmaları kapsamında AK Parti Kayseri Milletvekili adayları İsmail Tamer, Avşar Aslan ve Sami Dedeoğlu ile birlikte Felahiye ve Özvatan ilçelerini ziyaret etti. Ziyaretlerin ardından gündeme ilişkin açıklamalar yapan Başbakan Başdanışmanı Elitaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yarın düzenlenecek mitingi hakkında bilgiler verdi. Elitaş, “Genel merkezimizden aldığımız bilgi çerçevesinde Sayın Başbakanımız ve Genel Başkanımız cumartesi günü saat 16.30'da Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda Kayseri halkına hitap edecek. Tüm hemşehrilerimizi Sayın Başbakanımızı Cumhuriyet Meydanı'nda karşılamaya ve onun hitabını dinlemeye davet ediyorum” dedi.
Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin katıldığı bir televizyon kanalındaki programda “PKK terör örgütü değildir” şeklindeki ifadesini değerlendiren Elitaş, Elçi'ye tepki gösterdi. Elitaş, “Bir hukuk adamının, bir baro başkanının, bir kitleyi temsil eden bir kişinin silahlı siyasi örgüt demesi hiçbir literatürde olmayan bir durumdur. Siyaset fikirle yapılır. Siyaset düşünce ile yapılır. Siyaset söylem üretilerek yapılır. Elinde silahı bulunanlar ya mafyadır, ya teröristtir ya da katildir. 1980 öncesinde çeşitli gruplar birbirleri ile silahla söz geçirmeye çalışırken, bugün PKK terör örgütü eğer silahlı bir siyasi örgüttür diyorsa baro başkanının hukukçuluğundan endişe etmek gerekir” diye konuştu.

Elitaş ayrıca, “Böyle bir şeyi söylemesi hukuk adına bir cinayettir. Baro başkanı silahlı bir terör örgütünü masum göstermeye çalışarak 'silahlı bir siyasi örgüttür' demesi hukuk cinayeti işlemesine sebebiyet vermiştir. Doğan Medya Grubu'nun sözcülerinden CNN Türk'ün de bu baro başkanını orada göstermesi, silahlı terör örgütünü masum bir unsur olarak hak ve menfaatlerini silahla savunmalarını istemelerini masum gösteren, normal gösteren bir davranış içerisindedir” şeklinde konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.