Gündem Etimesgut Belediyesi ev sahipliğinde Ahilik geleneği tanıtıldı

Etimesgut Belediyesi ev sahipliğinde: Ahilik geleneği tanıtıldı

Ahi Evran'ın anıldığı Etimesgut'ta, hem ahilik tanıtıldı, hem de ahilik geleneği yaşatıldı. Başkan Demirel'e ahilik geleneği şed giydirildi, ahiler gibi hizmet veren Ankaralı zanaatkarlara Ahilik Hizmet Beratı verildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Etimesgut Belediyesi ev sahipliğinde: Ahilik geleneği tanıtıldı
Ahilik geleneği tanıtıldı

Unesco ve Cumhurbaşkanlığı'nca ilan edilen “Ahi Evran Yılı” kutlamaları kapsamında Ahi Evran Doğumunun 850. yılında Ahiler şehri Etimesgut'ta anma programı düzenlendi. Etimesgut Belediyesi tarafından Türk Tarih Müzesi ve Parkı Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen programa Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Ankara Esnaf Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Mehmet Yiğiner, AK Parti Etimesgut İlçe Başkanı Halil Hotaman, MHP, AK Parti, CHP ve İYİ Parti belediye meclis üyeleri, Kırşehir dernek ve vakıf yöneticileri ve çok sayıda davetli katıldı.

KONFERANS DÜZENLENDİ

İstanbul Kültür Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Kurtoğlu'nun konuşmacı olarak yer aldığı etkinlikte "Gelenekten Geleceğe Ahilik" konulu konferans düzenlendi. Akademisyenler, ahiliğin özelliklerini anlatırken, iyi bir ahinin iyi bir Müslüman olduğuna vurgu yaptılar.

AHİLER ŞEHRİ ETİMESGUT

Başkan Demirel de konuşmasında Etimesgut tarihinde ahilerin önemli yer tuttuğunu belirterek, "Dönemlerinde fikir ve düşünceleriyle cemiyet hayatına yön veren Ahilerimizden Ahi Mesut ve Ahi Elvan ilçemizde yaşamıştır. Biz de belediye olarak tarihçilerimizle birlikte Ahimesut ve Ahi Elvan ve Emiryaman'ın kabirlerini tespit ederek yerine türbe, camiler inşa ettik. Ahilerimizin hatıralarını ilçemizde yaşatıyoruz. Atatürk tarafından örnek nahiye olarak kurulan ilçemizin ilk adı da Ahi Mesut'tur. Atatürk daha sonra Etibank, Sümerbank'ı kurduğu dönemlerde ilçemizin adını Etimesgut olarak değiştirmiş tarihini de daha eskilere götürmüştür" dedi.

Mehmet Yiğiner de Ankara'nın Ahiler şehri olduğunu ifade ederek Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda ahilerin büyük rol oynadığını söyledi.

DEMİREL USTALARIN USTASI ÜNVANI

Ahilik geleneklerinin de yaşatıldığı programda 4. dönem belediye başkanlığını icra eden Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel'e Kırşehir Ahiler Şed Kuşatma Ekibi tarafından Ustaların Ustası Unvanı verilerek şed giydirildi. Omzuna yağlık giydirilen Demirel Türkmen Beyi ilan edildi.

ZANAATKARLARA AHİLİK BERATI

Törende Etimesgut'ta bir ilk gerçekleştirilerek Ahiler gibi hizmet veren ve hizmette 40 yılını dolduran zanaatkârlara Ahilik Beratı verildi. Başkan Demirel Ankara ve Etimesgut'ta uzun yıllar hizmet veren zanaatkarları tebrik ederken, "İlçemizde elbetteki birçok esnafımız ahiler gibi dürüst esnaf ve zanaatkarlık yapan hemşehrilerimiz vardır. Burada temsilen bazı zanaatkarlarımıza bu beratı veriyoruz" dedi.

Mohaç Meydan Savaşı'nın yapıldığı alan tespit edildi
Dünya

Mohaç Meydan Savaşı'nın yapıldığı alan tespit edildi

Kanuni Sultan Süleyman'ın komutasındaki Osmanlı ordusu ile Macaristan Kralı 2. Layoş komutasındaki Macar ordusu arasında, 29 Ağustos 1526'da gerçekleşen ve iki saat gibi kısa bir sürede sonuçlanan Mohaç Savaşı'nın yapıldığı alan Macar bilim insanları tarafından tespit edildi. Pecs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Norbert Pap, ''Mohaç Savaşı bugünkü Macaristan'da bulunan Mohaç kentinin güneyinde bir yerlerde gerçekleşti ama savaşın tam olarak nerede olduğu hakkında Macaristan'da yüz yıldır devam eden tarihi bir tartışma vardı. Macar Kralı II. Layoş, kuzeyde Csele bölgesindeki bataklıkta boğularak hayatını kaybediyor. Araştırmamızda bu yeri de tespit ettik. Bunu birçok Türk kaynak da teyit ediyor'' dedi.

Ahmet Ağaoğlu’nun yeni yönetim listesi açıklandı
Spor

Ahmet Ağaoğlu’nun yeni yönetim listesi açıklandı

Trabzonspor Kulüp Başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun yeni yönetim listesi açıklandı. Divan Kuruluna sunulan listede yeni isimler yer alıyor.
Zerzevan Kalesi’nde 1600 yıllık flüt ve bronz anahtarlı yüzük bulundu
Hayat

Zerzevan Kalesi’nde 1600 yıllık flüt ve bronz anahtarlı yüzük bulundu

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde, Roma İmparatorluğu'nun doğudaki son garnizonu olan 3 bin yıllık Zerzevan Kalesi'ndeki kazılarda 1600 yıllık flüt ve bronz anahtarlı yüzük bulundu. Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun, bulunan flütün askeri yerleşim yeri olan kalede yaşayanların sanat ve müziğe ilgilerinin olduğunu göstermesi açısından önemli olduğunu söyledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.