Gündem Ezan susmasın diye camisini terk etmedi

'Ezan susmasın' diye camisini terk etmedi

Sokağa çıkma yasağı uygulanan bir ilçede görev yapan imam, “Memleket ezansız kalmasın” diyerek 5 ay boyunca görev yaptığı camiden ayrılmadı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Ezan susmasın diye camisini terk etmedi
Terör olaylarının yaşandığı ve sokağa çıkma yasağının uygulandığı bir ilçede imam olan A. A, “Memleket ezansız kalmasın” diyerek camisini eve çevirdi ve 5 ay boyunca camiyi terk etmedi. İmam A.A, “Evimi camiye taşıdım, cemaat ezansız kalmasın diye camide yatıp kalktım" dedi. 28 yıl boyunca görev yerinden ayrılmayan imam A.A, yaşanan terör eylemleri nedeniyle ailesini memleketine gönderdi ama kendisi ilçede kaldı. İmamın bu davranışı, ilçe halkından da büyük takdir topladı.

MEMLEKET EZANSIZ KALMASIN

İmam A, “Camide imam odası vardı. Orayı ev olarak kullandım. Merkezi sistem benim camimdeydi. Hiçbir şey yok gibi davrandık. Elhamdülillah, memleket ezansız kalmadı” diye konuştu. Cenazeler üzerinden örgüt propagandasına fırsat vermediklerini dile getiren A, “Ölenlerin hepsinin dini görevlerini yaptık. Yıkayıp, kefenledik, cenaze namazlarını kıldık” diye konuştu.

CAMİME SES BOMBASI ATILDI

“Okunan ezanlara bile tahammülü yok." diyen imam, "Benim camimde ezanlar okunuyor diye, sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlanmasının üçüncü akşamı, saat 22.00'de caminin avlusuna ses bombası atıldı. Bunlar, daha bu sürecin başında yaşandı. Camide cemaat yoktu. Anladım ki bu ezanların okunmasından birileri rahatsız.” ifadelerini kullandı.

Görmez'den teşekkür telefonuDiyanet İşleri Başkanı Görmez'in 19 Ocak Salı günü kendisini arayarak teşekkür ettiğini belirten imam A, “Başkan Bey, bir şekilde haberdar olmuş hassasiyetimizden. Teşekkür etti, tebrik etti. Ben de dualarını istedim” dedi. Görmez'den cami için bir talebi olmayan imam A, “Başkanımızdan duadan başka bir şey talep etmem” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.