Gündem Farklı ülkelerden gelerek hem meslek hem de birbirlerinin kültürlerini öğreniyorlar

Farklı ülkelerden gelerek hem meslek hem de birbirlerinin kültürlerini öğreniyorlar

Trabzon’da Ortahisar Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kuaförlük kursuna daha çok Asya ülkelerinden gelenler ilgi gösteriyor. Kursiyerler, kurslar sayesinde hem birbirlerinin kültürünü hem de meslek öğreniyorlar.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi İHA
Farklı ülkelerden gelerek hem meslek hem de birbirlerinin kültürlerini öğreniyorlar
Trabzon’da Ortahisar Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kuaförlük kursu.

Yabancı uyruklu kadın kursiyerlerin, kuaförlük mesleğini ileriye dönük getirisi daha çok olduğu için tercih ettikleri belirtilirken kursiyerlerin çoğu Irak, İran, Azerbaycan, Ermenistan ve Afganistan uyruklu kadınlar. Yabancı uyruklu kadın kursiyerler genellikle kuaförlük mesleği tercih etmelerinin yanında, İngilizce başta olmak üzere diğer yabancı dil kurslarına da ilgi gösteriyor.

Trabzon Ortahisar Halk Eğitim Merkezi Müdürü Orhan Genç, yabancı uyruklu kursiyerlerin meslek öğrenimi yanında birbirlerinin de kültürünü yakında tanıma fırsatı bulduklarını belirterek amaçlarının, bu tür kurslar sayesinde beceri kazanarak iş hayatlarına atılmalarını sağlamak olduğunu kaydetti.


Genç, “Kuaförlük kurslarımıza, Trabzon’da ikamet eden herhangi bir mesleği olmayan yetişkinler geliyor. Kurslarımızdan önemli özelliklerinden bir tanesi, ülkemizde ve şehrimizde yaşayan yabancı uyruklu ev hanımları, yabancı uyruklu vatandaşlara mesleki beceriler kazandırarak bu sayede iş hayatına atılmalarına katkı sağlamak. Şu andaki kuaförlük kursu, 700 saatten fazla bir programdan oluşuyor. Bu programı tamamlayanlar almış oldukları sertifikalarla meslek eğitim merkezlerine müracaat ederek ustalık belgelerini alıyorlar. Dolayısıyla işyeri açma yeterliliğine sahip olarak kendi işyerlerini kurabilecekler. Şu andaki kuaförlük kursuna, Türk vatandaşlarımızın yanı sıra Iraklı, İranlı, Azerbaycanlı, Ermenistanlı ve Afganlı kursiyerler devam ediyor. Bu kurslar, sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki bölümden oluşurken, yabancı uyruklu sayısı 15 kadar. Merkezimizde düzenlediğimiz 3 bin 750 farklı çeşit kurs programlarından hangilerini seçerlerse 12 kişi bir araya geldiğinde onlara bu hizmeti veriyoruz. Yabancılarla, Türk vatandaşlarımızın aynı ortamda öğrenim görmelerini arzuluyoruz. Çünkü hem dil öğrenme hızı artıyor, hem de birbirlerine kültürlerini anlatıyorlar. Yaşadıkları Trabzon’umuz da, ülkemizdeki insanların uyacağı kuralları kendi vatandaşlarımızdan öğreniyorlar. Dolayısıyla daha çabuk uyum sağlamaları ve hayatlarını daha rahat bir şekilde devam etmelerine de imkân sağlamış oluyoruz” dedi.

Kuaförlük mesleğinin ileri dönük getirisi daha fazla olduğu için tercih edildiğini belirten kuaförlük usta öğreticisi Ayfer Yılmaz da “Şu an 21 kursiyerimiz var. Bunlardan 6 tanesi yabancı uyruklu, diğerleri Türk vatandaşı. Amacımız kursiyerlere çıraklık eğitimini verdikten sonra ustalığa geçişlerini sağlamak. Kursiyerlerimizden kuaförlük konusunda bilgisi olanda olmayan da var. Yaklaşık 1 ay oldu hemen hemen çoğu konuları öğrendiler diyebilirim. Yabancı uyruklu bayanlar genelde kuaförlük ve yabancı dil kurslarına daha fazla ilgi gösteriyorlar. Kuaförlüğü seçmelerindeki neden ise ileriye dönük bir meslek olması. Çünkü günümüzde kadınlarımız süslenmeyi çok seviyor dolayısıyla getirisi çok olan bir meslek” diye konuştu.

Trabzon’da mezar taşlarını çalan mermerci ustası çıktı: Silip 500 TL'ye satmış
GÜNDEM
Trabzon’da mezar taşlarını çalan mermerci ustası çıktı: Silip 500 TL'ye satmış

Okul müdür yardımcısının dikkati yeni bir pitbull saldırısını önledi
GÜNDEM
Okul müdür yardımcısının dikkati yeni bir pitbull saldırısını önledi
Üç genç adam anlatıyor: Necip Fazıl’la tanışma anını unutamadık
Hayat

Üç genç adam anlatıyor: Necip Fazıl’la tanışma anını unutamadık

26 Mayıs 1904 tarihinde İstanbul’da doğan 20. Yüzyılın en önemli aksiyon ve fikir adamlarından Necip Fazıl Kısakürek 25 Mayıs 1983 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Vefat ve doğumunun yıl dönümünde ise Atatürk Kültür Merkezi’nde torunu Şeyma Kısakürek Sönmezocak’ın küratörlüğünü yaptığı “Zindan’dan Mehmed’e Mektup” başlıklı interaktif bir sergiyle anılıyor. Biz de geniş kitleleri etkileyen Kısakürek’le gençlik günlerinde yüz yüze tanışan üç yazarla ilk tanışmalarını konuştuk. Rasim Özdenören, Kamil Eşfak Berki ve Muzaffer Doğan o ilk tanışmayı anlatırken Kısakürek’i de 20. Yüzyılın fikir dünyasını yönlendiren büyük düşünür olarak tanımlıyorlar.
Emniyet stokları enflasyonu azdırdı: Olası krize karşı hazırlıklıyız
Ekonomi

Emniyet stokları enflasyonu azdırdı: Olası krize karşı hazırlıklıyız

Dünyada artan gıda fiyatları nedeniyle ülkeler, yüksek enflasyonla boğuşuyor. Sektör temsilcileri, ülkelerin panik halinde gıda emniyet stoklarını artırdığını ve bunun da küresel enflasyonu azdırdığını söylüyor. Fiyat artışlarına karşı çözüm için tarımsal üretimde seferberliğin önemine dikkat çekiliyor.
Gündüz yürü gece aydınlan: Yürüdüğün yol elektrik üretecek
Ekonomi

Gündüz yürü gece aydınlan: Yürüdüğün yol elektrik üretecek

Prototipi geliştirilen ve akıllı şehirlerin bir parçası haline gelecek BASTEM sayesinde, yürürken elektrik üretmek mümkün olacak. Belediye parklarında ve millet bahçelerinde kullanılabilecek sistem sayesinde enerji tasarrufu sağlanacak.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.