GündemFETÖ üyelerine sahte diploma hazırlatmış

FETÖ üyelerine sahte diploma hazırlatmış

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) üyelerine usulsüz diploma temin ettiği ortaya çıktı. Soruşturmalar kapsamında tutuklanması sonrası örgüte ilişkin itiraflarda bulunan ve adli kontrol kararıyla serbest bırakılan H.A, "Ö.A. isimli kişiye bir gün 'Üniversite diploması nasıl alırım' diye soru sordum. Ö.A, 'O işin kolayı var, ben hallederim Rusya ülkesinden diploma alabiliyoruz, ben isterim gelir' diye cevap verdi" dedi.

Haber MerkeziAA
Diploma
Diploma
FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanması sonrası örgüte ilişkin itiraflarda bulunan ve adli kontrol kararıyla serbest bırakılan H.A, savcılıktaki ifadesinde örgüte ilişkin bilgiler verdi.

Örgütle bağlantılı olduğu için kapatılan okulun, yönetim kurulu başkanlığını da geçmişte yürüten H.A, ifadesinde tutuklanmaları sonrası itirafçı olmamaları ve dışarıdan avukat tutmamaları yönünde örgütün baskı yaptığını anlattı.

Darbe girişiminden önce FETÖ'ye bağlı okullardaki toplantılarda örgütün avukatlarının yakalanma ve gözaltına alınma durumunda inkar yolunu seçmeleri yönünde telkinde bulundukları iddia eden H.A, polisin kendilerine hiçbir şey yapamayacakları yönünde bilgilendirildiklerini ifade etti.

"Diploma işi kolay Rusya'dan getirtiriz"

Örgütün sahte işlere de bulaştığını örnekle ifade eden H.A, Kırklareli İş Adamları Derneği Genel Sekreteri Ö.A ile aralarında geçen diyaloğu şöyle anlattı:

"Ö.A. isimli kişiye bir gün 'Üniversite diploması nasıl alırım' diye soru sordum. Ö.A, 'O işin kolayı var, ben hallederim Rusya ülkesinden diploma alabiliyoruz, ben isterim gelir' diye cevap verdi. Ö.A, devamında bazı iş adamlarına, üniversiteyi kazanamayan örgüt içerisindeki kişilere Rusya'dan diploma hazırlattığını, sonra bu diplomalara denklikle Türkiye'de geçerlilik kazandıklarını da anlattı.

Ben inanmadım fakat benden bu iş için 30-40 bin lira istedi. Ben para vermek istemediğim halde diplomayı bana getirdi. Ben de kendisine istemediğim halde neden getirdiği için çıkıştım. 'Ben senden istemedim ve parada vermem' dedim. Fakat elime tutuşturduğu diplomayı eve götürdüm. Hiç bakmadan sinirlendim yırttım ve attım. Bu diplomayı hiç bir yerde kullanmadım. Fakat çok şaşırmıştım bu duruma."

H.A ifadesinin bir başka bölümünde ise örgütün finans sorumlusu olduğunu ileri sürdüğü A.T ile İstanbul'da bir cemevi ziyaretinde bulunduklarını anlattı.

H.A, A.T'nin ziyaret sonrası kendisine "Bunun Alevi dedesi gibi gözüktüğüne bakmayın, aslında bu bizim şakirtimiz, bize çalışır" dediğini aktardı.

FETÖ'cülerin yalanı ele geçirilen mektupla ortaya çıktı
GÜNDEM
FETÖ'cülerin yalanı ele geçirilen mektupla ortaya çıktı

İTÜ'de FETÖ operasyonu: 37 akademisyen hakkında gözaltı kararı
GÜNDEM
İTÜ'de FETÖ operasyonu: 37 akademisyen hakkında gözaltı kararı

5 ilde FETÖ operasyonu: 36 polis gözaltında
GÜNDEM
5 ilde FETÖ operasyonu: 36 polis gözaltında

Cengiz Ünder İtalya'yı sallamaya devam ediyor
Spor

Cengiz Ünder İtalya'yı sallamaya devam ediyor

Roma formasıyla çıktığı son 2 maçta 3 gol atıp 1 de asist yapan Cengiz Ünder, Udinese deplasmanında takımını 1-0 öne geçiren golü attı. Milli futbolcu attığı golden sonra büyük bir sevinç yaşarken Serie A'daki gol sayısını 4'e çıkardı.
İşte bizi öldüren telefonların listesi
Teknoloji

İşte bizi öldüren telefonların listesi

Günün büyük bir bölümünde elimizden düşürmediğimiz ve her işimizi anında yaptığımız telefonlar, yaydığı radyasyon ile sağlığımızı büyük ölçüde tehdit ediyor. Almanya Nükleer Güvenlik Radyasyondan Korunma Ofisi ise bu durumu araştırarak, en çok radyasyon yayan cihazların listesini paylaştı. İşte o liste…
Soy ağacını 1300'lü yıllara kadar aramak mümkün
Gündem

Soy ağacını 1300'lü yıllara kadar aramak mümkün

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. 1800'lere kadar giden soy ağacı aramalarını daha geri tarihlere getirmek mümkün. Aile tarihini araştıran ve 1300’lü yıllara kadarki kayıtlara ulaşan Kayserili Araştırmacı Hayri Şişlioğlu, daha geri tarihlere kadar soy ağacı bilgisine ulaşılabileceğini söyledi.
Hobi olarak başladılar şimdi talebe yetişemiyorlar
Ekonomi

Hobi olarak başladılar şimdi talebe yetişemiyorlar

Samsun'un Alaçam ilçesinde hobi olarak besledikleri süs tavuklarının ve yumurtalarının yüksek fiyattan satıldığını gören iki arkadaşın oluşturduğu kümeste 120 civarında tavuk bulunuyor. Girişimcilerden Samet Kır "Şu anda nisan ayı da dahil olmak üzere yumurta satışlarımız dolu" açıklamasında bulundu.
e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi
Gündem

e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. Alt üst soy ağacı sorgulamak isteyen kişiler turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra soy ağacı sorgulama yapabiliyor. Peki soy ağacı sorgulama nasıl yapılır? İşte e-Devlet soy ağacı sorgulama girişi ve detayları…