GündemFETÖnün şarj evleri

FETÖ’nün şarj evleri

Teröristbaşı Gülen’in “şarj evleri” dediği “Işık Evleri” soruşturması tamamlandı. 15 Temmuz darbe girişimine katılanların da Işık evlerinde yetiştiği belirtildi.

Osman ÖzganYeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in “şarj evleri” diye nitelendirdiği, örgütün eleman yetiştirmede kullandığı “Işık Evleri” soruşturması tamamlandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, FETÖ’nün Ankara yapılanmasında yer alan 48 şüphelinin “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılması istendi.

TEK TİP KİŞİLİKLER

Ankara Cumhuriyet Savcısı Zafer Ergün tarafından hazırlanan iddianamede, örgütün “Işık Evleri”ni en stratejik birim olarak gördüğü belirtildi. İddianamede, teröristbaşı Gülen’in “şarj evleri” diye bahsettiği hücre evleriyle ilgili önemli ayrıntılar yer aldı. Söz konusu evlerin, yeni elemanların örgüt ideolojisi doğrultusunda “şarj edilerek” bireysel dönüşümlerinin gerçekleştirildiği ve tek tip kişilik oluşturulduğu yerler olduğu da ifade edildi.

EMİR ROBOTLARI!

İddianamede, “Işık Evleri”nin insan kaynağının, genellikle gelir seviyesi düşük muhafazakar ailelerin ortaokul, lise ve üniversite çağlarındaki çocuklarından sağlandığına dikkat çekildi. Ayrıca hücre evlerine ham olarak giren ve örgüt jargonunda ‘talebe’ denilen hedef şahsın, her türlü emri sorgusuz yapacak birer robota dönüştürüldüğü vurgulandı.

15 TEMMUZ’U ONLAR YAPTI

Daha sonra ise bu kişilere “militan kimlik” inşasının gerçekleştirildiği ve devletin kritik kurumlara sızdırıldığı kaydedildi. İddianamede, “15 Temmuz darbe girişiminde de görüleceği üzere devletine ve milletine kurşun sıkmaktan ve bombalamaktan çekinmeyen, hiçbir değer tanımayan FETÖ mensubu ‘Kurşun Askerler’, Işık Evleri’nde yetişmiştir” denildi.

YABANCI ÖĞRENCİLERE TUZAK

İddianamede, FETÖ’nün Türkiye’de okuyan yabancı öğrencileri de ağlarına düşürdüğü anlatıldı. İtirafçı olan şüphelilerden Mehmet Yusuf G., “Kurtuluş semtinde kaldığım bir evde Bangledeşli 3 şahıs vardı. İncesu’daki bir evde de Azerbaycan uyruklu şahıs vardı” dedi. Mehmet Yusuf G. ayrıca A-4 küçük bölgeden Arnavut uyruklu Doğan kod isimli bir kişinin sorumlu olduğunu söyledi. FETÖ abilerinden şüpheli Ali S.D. ise “Gazi Eczacılık Fakültesinden 2015 yılında mezun oldum. Gazi Üniversitesinde öğrenci olduğum 5. yılın ilk 4 ayında Kazan ilçesinde cemaat evinde 3 öğrenci olarak kaldık. Benim haricimdeki iki kişiden biri Türkmen uyruklu diğeri ise Kırgız uyruklu öğrenciler idi” ifadesini kullandı.

Katilin izi bulundu
GÜNDEM
Katilin izi bulundu

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.