Gündem "Filistinin UCMye taraf olması saygıyla karşılanmalı"

"Filistin'in UCM'ye taraf olması saygıyla karşılanmalı"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, Filistin'in Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taraf olmasına ilişkin, "Filistin devletinin kararını egemenlik ilkesi çerçevesinde değerlendirmek ve saygıyla karşılamak gerekir" dedi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Filistinin UCMye taraf olması saygıyla karşılanmalı
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, bakanlıkta düzenlediği olağan basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını cevapladı.

Filistin devletinin Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) kurucu belgesi Roma statüsüne taraf olmak için başvuruda bulunduğunu hatırlatan Bilgiç, "Filistin devleti 1 Nisan tarihi itibariyle Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taraf oldu. Filistin devletinin bu kararını egemenlik ilgisi çerçevesinde değerlendirmek ve saygıyla karşılamak gerekir" diye konuştu.

UCM'nin Filistin'deki duruma ilişkin başlattığı incelemeye ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade eden Bilgiç, şöyle konuştu:

"İsrail-Filistin sorunu adil ve kalıcı bir şekilde çözülmeli ve bu çerçevede barış süreci yeniden canlandırılmalı. Bu bağlamda özellikle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerinin ve uluslararası toplumun üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini vurguluyoruz."

"Husiler işgal ettiği yerlerden çekilmeli"

Türkiye'nin Yemen'deki duruşunun net olduğunun altını çizen Bilgiç, "Husilerin tek taraflı eylemleri Yemen'i parçalanmanın eşiğine getirmiş durumda" dedi.

Körfez İşbirliği Komitesi'nin Yemen'e operasyonel müdahalesi olduğunu hatırlatan Bilgiç, şöyle konuştu:

"Harekatın siyasi diyalog ve uzlaşıya zemin hazırlayacağına inanıyoruz. Temennimiz Husilerin işgal ettikleri yerlerden çekilmesi, ağır silahları iade etmeleri, meşru cumhurbaşkanını kabul etmeleri ve siyasi diyalog sürecini başlatmalarıdır."

Şu anda 36'sı Sana'da, 12'si Aden'de olmak üzere toplam 48 Türk vatandaşının Yemen'de bulunduğunu ifade eden Bilgiç, bunların bir kısmının kendi istekleriyle ülkede kaldıklarını bildirdi.

Üç yıl önce İstanbullulara 'Park et devam et' sloganıyla ücretsiz İSPARK sözü veren İmamoğlu'nun bir vaadi daha yalan oldu
Gündem

Üç yıl önce İstanbullulara 'Park et devam et' sloganıyla ücretsiz İSPARK sözü veren İmamoğlu'nun bir vaadi daha yalan oldu

İBB iştiraki İSPARK otopark ücretlerine yüzde yüz zam yaptı. Yapılan zamla birlikte İstanbul'da pek çok bölgede 25 lira olarak belirlenen park ücreti 50 ve 60 TL'ye kadar yükseldi. İstanbullular zam kararına tepki gösterirken İBB Başkanı İmamoğlu'nun üç yıl önce ücretsiz otopark vaadi gündeme geldi. İmamoğlu, üç yıl önce yaptığı bir konuşmada, 'Park et devam et' sloganıyla, "Bu şehirde hiç kimse kendi sokağındaki İSPARK'a para ödemeyecek. Kamu kurumlarına ait otoparklar mesai saatlerinin dışında vatandaşların hizmetine açılacak." demişti. İstanbullulara su faturasına indirim ve ucuz ulaşıma kadar pek çok söz veren İmamoğlu, ücretsiz İSPARK sözünü de tutmadı.
Liderlerin Kurban Bayramı programı belli oldu: Cumhurbaşkanı Erdoğan bayramda nerede olacak?
Gündem

Liderlerin Kurban Bayramı programı belli oldu: Cumhurbaşkanı Erdoğan bayramda nerede olacak?

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, liderlerin bayram programları da belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kurban Bayramı'nı İstanbul'da ailesiyle geçireceği öğrenilirken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise bayramı Ankara'da karşılayacak. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da bayramı Ankara'da geçirecek liderler arasında yer alıyor.
Samsunspor'da Gökhan Gönül sesleri
Spor

Samsunspor'da Gökhan Gönül sesleri

1. Lig ekiplerinden Samsunspor'un Rizespor'un tecrübeli sağ beki Gökhan Gönül ile anlaşmak üzere olduğu bildirildi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.