Gündem Göçmen dairesi geliyor

Göçmen dairesi geliyor

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele Dairesi Başkanlığı kurulacak. Düzenlemenin yasalaşmasıyla göçmen kaçakçılığı “katalog suçlar” kapsamına alınacak ve verilecek cezalar artırılacak.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele Dairesi Başkanlığı kurulacak. Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele Dairesi Başkanlığı kurulması için başlatılan çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. Söz konusu düzenleme, İçişleri Bakanlığı tarafından Bakanlar Kurulu'na gönderilecek. Kararın en kısa sürede Bakanlar Kurulu'nda imzadan çıkmasının beklendiği, kadro tahsisi ve diğer işlemlerin tamamlanmasının ardından yeni daire başkanlığının hizmete başlayacağı öğrenildi.

KATALOG SUÇ SAYILACAK

Göçmen kaçakçılığı ile mücadele için hayata geçirilecek yasal düzenlemelere ilişkin ön çalışmalar da Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülecek. Düzenlemenin yasalaşmasının ardından bu suçlar “katalog suçlar” kapsamına alınacak ve verilecek cezalar artırılacak. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada insan kaçakçılığının bir terör suçu olarak görülmesi gerektiğini belirtmiş, bu kapsamda gerekli yasal düzenlemelerin yapılacağını bildirmişti.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.