GündemHalla birilerinirahatsız etti

Halla birilerini rahatsız etti

Annesi ile birlikte İstanbul'daki evlerinde katledilen Suriyeli gazeteci Halla Barakat'ı iş arkadaşlarına sorduk. Onu hep gülen yüzü ve güçlü kişiliğiyle hatırlayacaklarını söylediler. Dünya basınının eleştiren haberinin ölmeden önce youtube kaldırımasının ise şüpheli buldular.

Hatice SakaYeni Şafak
Arkadaşları annesiyle birlikte katledilen gazeteci Halla Barakat’ı anlattı.
Arkadaşları annesiyle birlikte katledilen gazeteci Halla Barakat’ı anlattı.

Suriyeli muhabir gazeteci Halla Barakat'ın iş arkadaşları onun ölüm haberi ile büyük bir şok yaşadı. İstanbul’dan yayın yapan Suriye televizyon kanalı Orient Tv’nin en genç ve başarılı üyesiydi Halla Barakat. Arkadaşlarının çoğu onun için şu tabiri kullanıyor. Halla Barakat orijinal idi. İyi bir kızdı. Derinden seven ve bunun karşılığında Suriyeliler tarafından sevilen bir Suriyeli. İstanbul'da yaşayan ve Halla ile birlikte çalışan Suriyeli muhalif gazeteci Nur Hadad, sosyal medya hesabında şunları yazdı : " Haberi duydum ve bir kelime bile yazamadım. Öyle trajik ki dayanamayacağım. Daha ölmeden iki gün önce kısa film çekimi yapıştık. Onunla tüm günü beraber geçirdik. İçten gülüşü hala aklımdan gitmiyor. " Haddad hesabına şunlarını da yazdı : "Birgün İstanbul'daki ofiste oturuyorduk. Halla bana Üsküdar'daki evimizden Fatih'e taşınabiliriz dedi. Ben de ona, evet Fatih’te daha güvenli olursunuz oradaki Arap topluluğuna yakın olursunuz demiştim. O da herkese yakın olmanın önemi yok. Ne yani Üsküdar'daki evimizde birileri gelip bizi öldürecek mi deyip çok gülmüştü. "

SON HABERİNİ YOUTUBE KALDIRDI

Suriyeli gazeteci Halla, aktivist olan annesiyle birlikte uzun yıllar Amerika'da yaşamıştı. Orouba Barakat kırk yılı aşkın bir süredir Suriye rejimini karşısında durmuş ve bu nedenle ülkesine hiç dönememişti. Bu nedenle Halla'nın ana dili Arapça değil İngilizce olmuştu. İstanbul'daki televizyon kanalı Orient Tv'nin de İngilizce bölümünde 2015 yılından bu yana çalışıyordu. Bu bölümde genç gazetecinin editörü olan Ahmad Al-Shehabi, onun her zaman aktif, çalışkan ve iyi işler ortaya koyan biri olduğunu söyledi. "Genellikle sessizdi ve işine odaklanırdı. O hep Suriye'nin özgürlük mücadelesi üzerine haberler hazırlardı. Bunun yanında Amerika ve Avrupa basınında Suriye devrim hareketiyle ilgili haberlerin nasıl ele alındığıyla ilgili çalışıyordu. Son haberinde dünya basınında yer alan Suriye konulu tüm haber başlıklarında “İç Savaş” yazılmasına dikkat çekmişti. Grafiklerle güzel bir video hazırlamıştı. Orada şunu anlatıyordu. Bu bir iç savaş değil. Aksine rejime yönelik halkın başlattığı bir devrim hareketidir. Haberinde buna odaklanmıştı. Fakat youtube Halla’nın haberini ölümünden önce kaldırmıştı. Öyle anlaşılıyor ki Halla, muhalif bir gazeteci olarak doğru yolda idi ve birilerini rahatsız ettiği için videosunu kaldırdılar"

Orient Tv'de Halla Barakat ve annesi için anma düzenlendi

ONUNLA RÜYALARIMIZ KATLEDİLDİ

Orient televizyonunda muhabir olarak çalışan Souzan Selmah, onun hem iş hem de yakın arkadaşı idi. Birlikte çalıştıkları iki yıl boyunca, onu hep gülümserken gördüğünü söylüyor :

” Masasında işin başında otururken olgun, ciddi bir kadın iken birlikte yemeğe gittiğimizde tatlı bir çocuk olurdu. Yetişkin birinin kararlılığıyla çocuk sevinci taşıyan çok özel bir insandı. O, mazlum Suriye halkı için her şeyi yapmaya hazırdı. Kararlılığı beni çok etkilerdi. Halla’nın katilinin eli sadece onu değil, rüyalarımızı da öldürdü. Bir an önce Türk hükümetinin sorumluluları bulmasını diliyoruz. “

BİZİM DEĞERLİMİZ OLARAK KALACAK

Orient Tv'de program yapımcısı Muhammed Hacı Bekir, ise şunları söyledi : “ Aramızdaki en genç gazeteci oydu ve bizim gözbebeğimizdi. Yaşının küçük olmasına rağmen asla çocuk gibi değil olgun idi. İşe üniversitede öğrenci iken başlamıştı. Onu 2015 yılının başlarında tanıdım. Halla bizlerden şu yönden farklıydı. Çoğumuz Suriye’de doğup büyüdük. Oranın baskı rejiminin gölgesinde yaşadık. O , Amerika’da doğup büyümüştü. Özgür bir ortamdan geliyordu. Belki de en çok bu yüzden, Suriye’nin özgürlük mücadelesi için annesi ile birlikte savaşıyordu. Onu ve annesini İstanbul’da Suriye adına düzenlenen her eylemde, her etkinlikte en önlerde görürdünüz. “ Suriyeli şair Mahmud Altaweel , Halla Barakat’in annesi Ourba Barakat’i yakından tanırken Halla ile televizyonda çalıştıkları dönemde tanışmış ve onun da annesi gibi güçlü olduğunu görmüş. :” Tunus’ta bir münazara düzenleniyordu. Rusya’nın Suriye müdahalesi konuşulacaktı. Annesi pasaportta yaşanan bir sorun nedeniyle münazaraya gidemeyecekti. Hemen Halla’yı kendi yerine gönderdi. Çünkü kızının tıpkı kendisi gibi Suriye halkını temsil edebilecek donanımda olduğunu biliyordu. Halla gerçekten genç yaşına rağmen kendini çok iyi yetiştimiş biriydi "

Prof. Dr. Peyami Çelikcan

Keşke mutluluğu sürseydi

 Halla Barakat, İstanbul Şehir Üniversitesi’nden yeni mezun olmuştu. Üniversitenin İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Peyami Çelikcan onunla ilgili bize, şunları söyledi: “ Halla Barakat İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisiydi. Üniversitemizde öğrenim gören çok sayıdaki Suriyeli öğrencilerimizden biriydi. Gazetecilikle ilgilendiği için, İletişim Fakültesinden de çok sayıda ders almıştı. Bu derslerden bir tanesi de benim vermiş olduğum “Video Yapım” dersiydi. Uygulamalı bir ders olması nedeniyle zorlanabileceğini söylemiş ve kendisini de uyarmıştım. Ancak dersi aldı ve çok başarılı oldu. Sonraki çalışmalarında da bu derste edindiği bilgi ve becerileri uygulama imkanı buldu. Halla Barakat örnek bir öğrenciydi. Disiplinli, çalışkan, üretken, uyumlu ve gayretliydi. İyi bir ekip arkadaşı, güçlü bir liderdi. Bütün hocaların ve öğrencilerin sevdiği, güvendiği ve hayranlık duyduğu “güzel ahlaklı” bir öğrenciydi. Kendisini son olarak 2016-2017 Mezuniyet Töreninde görmüştüm. Diplomasını takdim etmiştim. Diğer mezunlarımız gibi mutlu, gururlu ve heyecanlıydı. Keşke bu mutluluğu uzun yıllar sürebilseydi. Çok üzüldük… Annesiyle birlikte doğru bildiği yolda korkusuzca bir mücadele yürüttü. Ve birlikte haince öldürüldüler. Bu dünyada acılarla dolu bir hayatı onurlu bir şekilde yaşadılar. Allah ebedi alemdeki hayatlarını huzurlu eylesin…”

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.