Gündem Hangi sıfatla masaya oturdun?

Hangi sıfatla masaya oturdun?

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AB’nin kendisine para sözü verdiğini ve Suriye’ye konut yaparak Suriyelileri göndereceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu’na, “Bu bir pazarlık itirafıdır. Yürütmenin başı değil, yönetimde söz sahibi değil. Kimlerle, hangi sıfatla masaya oturdun?” diye sordu.

Abone Ol Google News
Osman Özgan Yeni Şafak
Hangi sıfatla masaya oturdun?
Kemal Kılıçdaroğlu

2011 yılından bu yana binlerce kişinin ölümüne sebep olan Suriye savaşı hala devam ediyor. Katliamların yanısıra binlerce masum insan da zorla yerlerinden edildi ve mülteci olarak ülkeler arasında sıkışıp kaldı. Sadece Türkiye’de bulunan Suriyelilerin sayısı 3.6 milyon. Türkiye, hem Suriye sınırından yönelen tehditleri bertaraf etmek, hem Suriye’nin kuzeyindeki terörü temizlemek, hem de bölgede barış, istikrar, güven ve huzur ortamını tesis etmek için Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı harekatlarını yaptı. Yine bu amaç doğrultusunda faaliyetler sürerken, Suriye’nin durumu da ortadayken “Suriyelileri evlerine göndereceklerini” söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Onların evlerini yapacağız, yollarını, köprülerini, hastanelerini, her şeyini yapacağız. Bizim müteahhitler yapacak. Kim finanse edecek? AB’den alacağız. Bana söz verdiler” şeklindeki sözleri üzerine başlayan tartışmalar sürüyor.

Bülent Turan
Bülent Turan

BU PAZARLIK İTİRAFI

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarıyla ilgili Yeni Şafak’a değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin 2011’den bu yana Suriye konusunda hep insani bir tavır benimsediğini söyleyen Turan, “Bizim medeniyetimizde, kadim tarihimizde mazluma sırt dönmek yok, tam aksine kucak açmak var. Evet Suriyeli muhacirleri ülkemize kabul etmenin elbette sosyolojik, ekonomik etkileri var. Ancak mazlumun, çocukların ölüme terk edilmesine, bombardıman altına alınmasına göz yummadık” diye konuştu. “Dün Suriyelilere en hasmane tutumu sergileyen Kılıçdaroğlu, bugün onları ‘Kardeşçe ülkelerine göndereceğiz’ diyor” ifadesini kullanan Turan, “Bu bir pazarlık itirafıdır. ‘AB’den söz aldık’ diyor. Hangi sıfatla? Yürütmenin başı değil, yönetimde söz sahibi değil, iktidar partisi değil, neyin sözü bu? Kimlerle hangi sıfatla masaya oturdun? Sürekli ‘Dostlarımızla iktidar olacağız’ diyen Kılıçdaroğlu, Biden’dan sonra başka kapılara da gitmiş olmalı” dedi.

NE VAAD ETTİN?

Türkiye’nin egemenlik haklarını korumasındaki kararlılığının, Doğu Akdeniz, Suriye, Libya ve Kıbrıs’taki tavrının bazı AB ülkelerini rahatsız ettiğinin son derece açık olduğunu vurgulayan Turan, şunları kaydetti: “Daha nice ulusal çıkarımıza aykırı birçok konuda dayatmalar yapmaya çalışıyorlar. İktidar olmasına ihtimal vermiyoruz, ama neler vaadettin Kılıçdaroğlu? Ülkemizin çıkarına uygun hiçbir konuda yanımızda durmamış AB, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de şımarıkça tavırlarına bile ses etmemiş ama Kılıçdaroğlu’na söz vermiş, öyle mi? Çocuğa masal olarak anlatılsa çocuk bu masalla uyumaz, fakat bizim Kemal Bey’i uyutmuşlar anlaşılan. Kılıçdaroğlu ve sürekli bahsettiği dostları hiç heveslenmesin, ne biz ne millet gizli pazarlıklara izin veririz.”

UCUZ DIŞ SİYASET

Suriye’de sadece yol, su, elektrik, sağlık, barınma gibi temel ihtiyaçlarda sıkıntılar değil, insani bir trajedinin yaşandığına dikkat çeken Turan, “5 kişilik bir aileden, 1 dakika sonra yapılan saldırıda ne yazık ki 1 kişi kalabiliyor. Herkes vatanında yaşamak ister. Ancak can güvenliğinin olmadığı bir yere gitmek tercih olmaz. Elbette zamanı geldiğinde, savaş ve katliam bittiğinde, ülkelerine geri dönmeleri için adımlar atılır. Bölgenin en güçlü devleti olarak Türkiye, yanıbaşımızdaki Suriye’nin normale dönüşünde tabii ki söz sahibi olacak. Kılıçdaroğlu ya yaşananların farkında değil, ya da işine öyle geliyor. Kılıçdaroğlu’nun iç siyasetteki marifetsizliği ortada. Bu açıklamalarıyla dış politikadaki beceriksizliği, dış siyasetteki ucuz anlayışı, gizli pazarlıkları da ortaya çıktı” dedi.

O sözün karşılığı terör devleti mi
GÜNDEM
O sözün karşılığı terör devleti mi

Kılıçdaroğlu'nun dostları sahaya indi: Darbenin derneğini kurdular
GÜNDEM
Kılıçdaroğlu'nun dostları sahaya indi: Darbenin derneğini kurdular
Beş ildeFETÖ operasyonu

Beş ilde
FETÖ operasyonu

Mahrem kadın yapılanmasına şafak baskını düzenlendi.
Bıçak vesopalı park kavgası

Bıçak ve
sopalı park kavgası

​Polis havaya ateş ederek durdurdu: 11 yaralı var.
Ölüm durakta yakaladı

Ölüm durakta yakaladı

​Minibüs bekleyen adam durakta hayatını kaybetti.
Bıçak<br>kemiğe dayandı<br>

Bıçak
kemiğe dayandı

Felâketler kör gözümüze parmağını sokunca farkına vardık
Bedeniyle kavgalı
bir kuşak yetişiyor

Bedeniyle kavgalı bir kuşak yetişiyor

​Dismorfobi (kendini beğenmeme) dijital çağ hastalığına dönüştü
Persona non grata

Persona non grata

Örgütlü hareket eden 10 büyükelçiye tepki

10’unuz değil 100'ünüz gelsin

10’unuz değil 100'ünüz gelsin

Büyükelçilerin toplu açıklamasına tepkiler peş peşe geldi
Kavala Soros’çu Demirtaş
teröristtir

Kavala Soros’çu Demirtaş teröristtir

​Bahçeli'den CHP liderinin “Kavala veDemirtaş neden hapiste” sözlerine cevap
FETÖ’yü dost ülkelerden
temizleyeceğiz

FETÖ’yü dost ülkelerden temizleyeceğiz

"Togo'nun FETÖ ile mücadelemize verdiği destek takdire şayandır"
Türkiye artık Afrika gücü!

Türkiye artık Afrika gücü!

​Fransız medyası itiraf etti
Güle güle güzel adam

Güle güle güzel adam

​BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar dün son yolculuğuna uğurlandı
İhracatta bir rekor daha

İhracatta bir rekor daha

​Türkiye'nin dünya ihracatından aldığı pay ilk kez yüzde 1'in üzerinde
Çift doz aşıda 33 şehirde
yüzde 75’i aştık

Çift doz aşıda 33 şehirde yüzde 75’i aştık

​Türkiye, toplumsal bağışıklığa her geçen gün biraz daha yaklaşıyor
Kuzey Akım-2 yoksa gaz da yok

Kuzey Akım-2 yoksa gaz da yok

Rusya'dan Avrupa'ya tehdit gibi ön şart
Beşiktaş Avrupa'da yok

Beşiktaş Avrupa'da yok

​Temsilcimiz grubundaki üçüncü maçta da yenildi.
Togo'da samimi görüntüler

Togo'da samimi görüntüler

Cumhurbaşkanı Erdoğan ​üç Afrika ülkesinin lideriyle buluştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.