Gündem Harıl harıl oteli aradı

Harıl harıl oteli aradı

Başyaver Ali Yazıcı, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı oteli öğrenmek için yaverleri seferber etti. Hava Yaveri Yarbay Erkan Kıvrak, otelin adını ve yerini Yazıcı’ya söylediğini itiraf etti.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Harıl harıl oteli aradı
Kanlı darbe girişiminden bir gün önce Başyaver Ali Yazıcı tarafından Antalya'ya gönderilen ve buradaki bir otelde yakalandıktan sonra tutuklanan Hava Yaveri Binbaşı Erkan Kıvrak, ifadesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 16 Temmuz'da Antalya'da katılacağı programın netleşip netleşmediğini sormak için 15 Temmuz günü Cumhurbaşkanlığı protokol koordinatörü Ali Köse'yi aradığını söyledi. Köse'nin Antalya'da Expo'da toplantıda olduğunu sonra arayacağını söylediğini aktaran Kıvrak, “Başyaver Ali Yazıcı Ankara'dan Antalya'ya gelecekti. Genelde uçakla gelirdi. Bu defa arabayla çıkacağını söyledi" dedi.

OTELİN İSMİNİ VE YERİNİ BİLDİRDİM
15 Temmuz günü Yazıcı'nın kendisini aradığını ifade eden Kıvrak, “Cumhurbaşkanı hangi otelde kalıyor? 2 tane Grand Yazıcı varmış, öğrenir misin?' diye sordu. Kendisine 'öğrenip döneyim' dedim. Cumhurbaşkanı'nın helikopter pilotu Çetin Orhan'ı aradım. 'Şehir merkezine yakın olan Grand Yazıcı otelinde kalacağız. İsmi Turban olması lazım' dedi. Telefonu kapattıktan sonra internetten buldum. Şehir merkezine yakın olanın Turban olduğunu gördüm. Yazıcı'yı arayarak, otelin yerini, ismini söyledim. Bu bilgiyi sadece Yazıcı'ya verdim. Cumhurbaşkanı'nın kaldığı otelin bilgisini neden istediğini sormadım. Marmaris'e gitmek isteyebilir diye düşündüm" diye konuştu. 20.00 sıralarında Yazıcı'yı arayarak, “Antalya'ya yaklaştınız mı? Yemek yiyelim" dediğini aktaran Kıvrak, şöyle devam etti:

DARBEYİ TV'DEN ÖĞRENDİM YATTIM!
“Yazıcı, 'ben takılıyorum, biraz geç geleceğim, Cumartesi 10:00'da görüşürüz' dedi. Bunun üzerine dışarı çıktım bir cafeye oturdum. Ali Köse aradı. 'İstanbul'da köprüyü jandarma kapatmış, Ankara'da uçaklar alçak uçuş yapıyormuş, bilgin var mı?' diye sordu. 'Bilgim yok bakayım' dedim. Cumhurbaşkanlığı'ndan gece nöbetçisi Tunahan Bey aradı, bilgimin olmadığını söyledim. Karacı Yaver Yarbay Mete Semercioğlu'nu aradım. 'Sesler duyuyoruz ne olduğunu bilmiyorum, Yaverlik binasına gidip bir bakayım' dedi. Basından takip etmeye devam ettim. Başbakan'ın açıklaması vardı. Açıklamadan olayın darbe girişimi olduğunu fark ettim. 03.00 sıralarında otele döndüm, 08:30'da kalktım. Kahvaltıya indiğimde, televizyondan darbenin başarısız olduğunu öğrendim. Öğleden sonra saat 14.00 sıralarında Antalya'daki polisler beni kaldığım otelden aldılar."

Aklıma gelmedi düşünemedim
Sahte kimlikle yakalandığına ilişkin haberlerle ilgili soru üzerine Kıvrak, “Polislere sahte kimlik göstermedim. İsmimi de doğruca söyledim. Bulunduğum otel de Cumhurbaşkanlığı'na tahsis edilen oteldir" dedi. “Darbe girişiminin öğrendikten sonra neden Cumhurbaşkanının bulunduğu otele gitmedin?" şeklindeki soruya da “Amirim olan başyaverden Marmaris'e gitmem konusunda bir talimat gelmediği için gitmedim" cevabtını verdi. Darbe girişimi sırasında ve sonrasında Cumhurbaşkanı ve yakınındakileri hiç aramamasıyla ilgili ise Kıvrak kendini, “Aklıma gelmedi, düşünemedim" sözleriyle savunmaya çalıştı.

Merak etmediler

Erkan Kıvrak-Şafak Deliacı-Furkan Özdaban-Ali Yazıcı-Mete Semercioğlu-İsmail Terzi
Erkan Kıvrak-Şafak Deliacı-Furkan Özdaban-Ali Yazıcı-Mete Semercioğlu-İsmail Terzi


Darbe girişimi sırasında Ali Yazıcı'nın İzmir 2. Jet Ana Üssü'nde olduğu hatırlatılarak, “Hiçbir yaverin Cumhurbaşkanının yanında olmamasını, olaylar sırasında ve sonrasında hiçbirinin telefon açıp, cumhurbaşkanına yardım önerisinde bulunmamasını (merak etmemesini) nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Kıvrak, “Bu durum görüntü itibariyle normal değildir, ancak başyaver bize, 'herkes bulunduğu yerde emniyette kalsın' dediği için biz pozisyonlarımızı koruduk" dedi. Kıvrak ayrıca, “Ben FETÖ'cü değilim. Fetullah Gülen'i televizyondan tanırım. Hiç kitabını okumadım. Fetullah Gülen grubunun evlerine gitmedim. Silahlı kuvvetlerde bildiğim FETÖ'cü subay yoktur" ifadelerini kullandı.

ALİ YAZICI'NIN İZMİR'E GİTMESİ NORMAL DEĞİL
Kıvrak, ifadesinin devamında şunları kaydetti: “Başyaverim Ali Yazıcı'nın FETÖ'cü olup olmadığını değerlendiremiyorum. Ancak Cumhurbaşkanının Marmaris'teki programındaki değişiklerle ilgili bilgileri son 1 haftadır birkaç kez benim üzerimden öğrenmeye çalıştı. Ayrıca İstanbul'daki gemi indirme programının netleşip netleşmediğini Denizci Yaver Yarbay Şafak Deliacı vasıtasıyla sorduğunu öğrendim. Ayrıca Yazıcı'nın darbe faaliyeti devam ettiği sırada Cumhurbaşkanımızın kaldığı oteli bombalayan helikopterlerin kalktığı İzmir Çiğli Ana Jet Üssü Komutanlığı'na gitmesini normal karşılamıyorum, burada şüpheli bir durum var. Bu şüphenin benimle bir ilgisi yok diye düşünüyorum. Suçsuzum, başka diyeceğim yoktur."

Marmaris'te darbeci askerler otelin yerini vatandaşlara sormuş
OYNAT 02:03
Marmaris'te darbeci askerler otelin yerini vatandaşlara sormuş
Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde, darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konakladığı otelden ayrılmasının ardından bir grup askerin durdurdukları araçlardaki kişilere Erdoğan'ın konakladığı otelin adresini sorduğu öğrenildi. O anlar ise bir iş yerinin kameralarına yansıdı.


Marmaris'te darbeci askerlerin yakalanma anı
FOTOĞRAF 4
Title
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı öldürmek için operasyon düzenleyen FETÖ'nün darbeci askerleri, 16 günlük kaçışın ardından güvenlik güçleri tarafından yakalandı.
Title
Yakalanan darbeci askerler, karakola götürülüp kimlik tespitlerinin yapılmasından sonra Muğla Emniyet Müdürlüğüne gönderildi.
Title
Marmaris'te darbeci askerlerin yakalanma anı
Title
Yakalanan 9 askerden bazılarının, Çetibeli Jandarma Karakolu'ndaki gözaltı fotoğrafları ortaya çıktı. Darbeci askerlerden ikisi fotoğrafta görülüyor.
Marmaris'te darbeci askerlerin yakalanma anı
Marmaris'te darbeci askerlerin yakalanma anına ait görüntüler ortaya çıktı.6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.