GündemİBB geleceğin bilim adamlarını yetiştiriyor

İBB geleceğin bilim adamlarını yetiştiriyor

Geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek için TÜSSİDE Bilim Kampı'nı hayata geçiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi kampa katılan çocuklara bilim dünyasının kapılarını aralıyor. İstanbul Gebze'de 9 Eylül'e kadar 3 dönemde gerçekleştirilecek kampların her birine 25 öğrenci katılım sağlıyor.

Haber MerkeziYeni Şafak
Öğrencilere kamp sonunda sertifika verilecek.
Öğrencilere kamp sonunda sertifika verilecek.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK ve TÜSSİDE işbirliğinde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen başarılı 6,7 ve 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik yapılan Bilim Kampı İstanbul'da devam ediyor.

İstanbul Gebze'de 9 Eylül'e kadar 3 dönemde gerçekleştirilecek kampların her birine 25 öğrenci katılım sağlıyor. Yatılı olarak gerçekleşen ve TÜSSİDE'nin uzman eğitmenleri tarafından yürütülen Bilim Kampları'nda öğrencilerin deneyerek ve gözlem yaparak yer alacakları atölyelere ve eğitsel etkinliklere yer veriliyor.

Şifrelerin matematiğini çözecekler

Öğrencilerin bilime yönelik merakını arttırmak ve aynı zamanda bilimin eğlenceli yönünü öğrencilere aktarmak amacıyla gerçekleştirilen Bilim Kampları, bilim insanlarıyla tanışma şansı da sunuyor. Kamp programı kapsamında TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü, MAM Malzeme Enstitüsü, MAM Yer ve Deniz Bilimleri Enstitüsü'ne ziyaretler yapılarak, araştırmacıları ile deneyler ve etkinlikler gerçekleştirilecek. Ayrıca, TÜBİTAK BİLGEM öğrencilerle şifrelerin matematiğini çözecek.

Çocukların yaz tatilinde hem bilim hem de eğlenceyi biraraya getirebilecekleri şahane bir fırsat sunan Bilim Kampı, geleceğin bilim insanlarını bilimin eğlenceli ve heyecan verici doğasıyla tanıştırıyor. Kamp kapsamında Alternatif Enerjiler Atölyesi ve Hareket/Sürtünme Atölyesi, Kule Takım Çalışması, Doğayla İletişim, Pil Motor Atölyesi, Ölçüm Atölyeleri, Aman Petrol Canım Petrol Atölyesi, Bilim Dedektifleri, Şifreleme Atölyeleri, Define Avı/Şifreler Atölyesi gibi pek çok etkinlik yer almakta.

Öğrencilerin İzmit Bilim Merkezi'nin sergilerini de gezecekleri Bilim Kampı'nın sonunda alacakları sertifika ile kamp sona erecek.

Cengiz Ünder İtalya'yı sallamaya devam ediyor
Spor

Cengiz Ünder İtalya'yı sallamaya devam ediyor

Roma formasıyla çıktığı son 2 maçta 3 gol atıp 1 de asist yapan Cengiz Ünder, Udinese deplasmanında takımını 1-0 öne geçiren golü attı. Milli futbolcu attığı golden sonra büyük bir sevinç yaşarken Serie A'daki gol sayısını 4'e çıkardı.
İşte bizi öldüren telefonların listesi
Teknoloji

İşte bizi öldüren telefonların listesi

Günün büyük bir bölümünde elimizden düşürmediğimiz ve her işimizi anında yaptığımız telefonlar, yaydığı radyasyon ile sağlığımızı büyük ölçüde tehdit ediyor. Almanya Nükleer Güvenlik Radyasyondan Korunma Ofisi ise bu durumu araştırarak, en çok radyasyon yayan cihazların listesini paylaştı. İşte o liste…
Soy ağacını 1300'lü yıllara kadar aramak mümkün
Gündem

Soy ağacını 1300'lü yıllara kadar aramak mümkün

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. 1800'lere kadar giden soy ağacı aramalarını daha geri tarihlere getirmek mümkün. Aile tarihini araştıran ve 1300’lü yıllara kadarki kayıtlara ulaşan Kayserili Araştırmacı Hayri Şişlioğlu, daha geri tarihlere kadar soy ağacı bilgisine ulaşılabileceğini söyledi.
e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi
Gündem

e-Devlet alt ve üst soy ağacı sorgulama girişi

e-Devlet soy ağacı sorgulama hizmeti yeniden açıldı. 8 milyon kişi soy ağacı sorgulaması yaptı. Alt üst soy ağacı sorgulamak isteyen kişiler turkiye.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra soy ağacı sorgulama yapabiliyor. Peki soy ağacı sorgulama nasıl yapılır? İşte e-Devlet soy ağacı sorgulama girişi ve detayları…