Gündem İngiliz gazetesi manşetten verdi Erdoğan görüşmeyi aniden terk etti

İngiliz gazetesi manşetten verdi: Erdoğan görüşmeyi aniden terk etti

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden olan The Times, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Brüksel'de sürdürdüğü AB temaslarına geniş yer verdi. Gazete, Erdoğan'ın AB'yi yeterli sayıda mülteci almamakla ve Türkiye'ye mültecilere barındırması için yeterli maddi yardımda bulunmadığını söyledi ve ardından da toplantıyı terk ettiğini yazdı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
İngiliz gazetesi manşetten verdi: Erdoğan görüşmeyi aniden terk etti
İngiliz Gazetesi The Times, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmeyi terk ettiğini söyledi.

İngiliz gazeteleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü Brüksel gezisine sayfalarında geniş yer ayırdı.

Türkiye herhangi bir söz vermedi

The Times gazetesi, Erdoğan ve Avrupa Birliği (AB) yetkilileri arasındaki görüşmede anlaşma sağlanamadığını, Erdoğan'ın da Yunanistan'a göçmen ve mülteci akışını durdurma konusunda herhangi bir söz vermediğini vurguladı. BBC Türkçe'de yer alan habere göre gazete, Erdoğan'ın görüşmeyi terk ettiğini yazdı.

The Times'ın özel haberi

Times'ın Brüksel muhabiri Bruno Waterfield'ın haberine göre, Erdoğan'ın Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel'le 1 saat 45 dakika süren görüşmesi gergin geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel'le görüşmesi.
DHA
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel'le görüşmesi.

Erdoğan toplantıyı terk etti

  • Erdoğan AB'yi; yeterli sayıda mülteci almamakla, Türkiye'ye mültecilere barındırması için yeterli maddi yardımda bulunmamakla ve Ankara ile Brüksel arasında 2016'da varılan anlaşmaya uymamakla suçladı ve görüşmeyi aniden terk etti.

Gazetedeki haberde Erdoğan'ın AB'den, Türkiye'ye 6 milyar euro yardım da öngören anlaşmanı yenilenmesi ve Ankara'ya daha fazla maddi yardımda bulunulmasını istediği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: NATO kritik bir dönemdedir
DÜNYA
Cumhurbaşkanı Erdoğan: NATO kritik bir dönemdedir

"Türkiye'yle aramızda görüş ayrılıkları var"

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen de görüşme sonrası yaptığı açıklamada, 2016'da imzaladıkları anlaşmanın tam olarak ne anlama geldiği ve hangi maddelerinin uygulanmadığı konusunda Türkiye'yle aralarında görüş ayrılıkları olduğunu söylemişti.

İki taraf bir araya gelecekti

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de, iki tarafın yetkililerinin önümüzdeki günlerde "anlaşmanın uygulanmasını netleştirmek ve bir noktada buluşup buluşmadıklarını görmek için" bir araya geleceklerini açıklamıştı.

Drama kayıtsız kalma lüksünüz yok
GÜNDEM
Drama kayıtsız kalma lüksünüz yok

Diğer gazeteler ne diyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Brüksel gezisiyle ilgili olarak diğer İngiliz gazetelerinde de çeşitli haberler var.

Guardian gazetesi, AB liderlerinin Erdoğan'la "açık sözlü" bir diyaloğa girdiklerini kabul ettiklerini yazıyor.

Financial Times gazetesi AB'nin Türkiye'yle, "gelecekte olabilecek değişikliklerden etkilenmeyen" bir anlaşma yapmak istediğini vurguluyor.

AB yine maddi yardım öneriyor

Daily Telegraph gazetesine göre ise AB, göçmenleri birlik sınırları dışında tutması koşuluyla Türkiye'ye daha fazla maddi yardım yapabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Brüksel'deki Türk vatandaşlarına koronavirüs uyarısı
OYNAT 00:00
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Brüksel'deki Türk vatandaşlarına koronavirüs uyarısı
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak 'TUR' ile TSİ 18.00'de Belçika'nın başkenti Brüksel'e geldi. Buradan Türkiye'nin AB Daimi Temsilciliğine geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk vatandaşları tarafından sevgi gösterileriyle karşılandı. Erdoğan gurbetçileri koronavirüs nedeniyle uyardı, 'Aman ha koronavirüse dikkat. Biz tedbiri alacağız, gerisi Allah'tan. Ellerimizin yıkanmasından tutunuz, birbirinizle öpüşmeye varıncaya kadar dikkatli olacağız' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs nedeniyle Stoltenberg ile tokalaşmadı
OYNAT 00:27
Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs nedeniyle Stoltenberg ile tokalaşmadı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel'de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan'ın, toplantı sonrası koronavirüs salgını nedeniyle Stoltenberg ile tokalaşmamak için 'koronavirüs' demesi salonda gülümsemelere neden oldu.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.