Gündem İsrail 4ü gazeteci 9 Türkü 6 saat sorgulayıp sınır dışı etti

İsrail 4'ü gazeteci 9 Türk'ü 6 saat sorgulayıp sınır dışı etti

Ramazan programı çerçevesinde Sadakataşı Derneği ile İsrail'e giden 4'ü gazeteci 9 Türk, Ben Gurion Havalimanı'nda gözaltına alınarak 6 saat boyunca sorguda tutuldu. ÜLKE TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk ve Star yazarı Halime Kökçe'nin de aralarında yer aldığı 9 Türk'ün cep telefonları alındı, rehberleri ve Whatsapp konuşmaları incelendi. AK Parti ve Türkiye'deki Filistin yürüyüşleri hakkında sorular yöneltilen Türk vatandaşları daha sonra deport edildi. Hasan Öztürk, 10 yıl boyunca İsrail'e giriş yasağı verildiğini açıkladı.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
İsrail 4ü gazeteci 9 Türkü 6 saat sorgulayıp sınır dışı etti
İsrail, her Ramazan ayında Kudüs'te iftar organizasyonu yapan Sadakataşı Derneği ile yola çıkan 4'ü gazeteci 9 Türk vatandaşını havaalanında 6 saat boyunca sorgulayıp ardından sınır dışı etti.

Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, Star gazetesi yazarı Halime Kökçe, TRT Haber'den Özden Ayvaz ile Hüseyin Günay, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu ve Sadakataşı Derneği Başkanı Kemal Özdal, dernek gönüllüleri Fatih Bolcan, Sümeyra Bolcan ve Durdane Özdal İsrail tarafından Ben Gurion Havalimanı'nda gözaltına alındı.

İsrail 9 T
ürk'e AK Parti'yi sordu

yenisafak.com'un ulaştığı Sadakataşı Derneği gönüllüsü Fatih Bolcan, İsrail yetkililerinin gözaltına aldıktan sonra kendilerine, Türkiye'de yapılan Filistin yürüyüşlerini kimlerin organize ettiğini sorduğunu söyledi. Bolcan, 6 saat süren sorguda İsraillilerin AK Parti'ye ilişkin sorular sorduğunu da açıkladı.

Whatsapp yazışmaları incelendi

Gözaltı süresince Türk grubun telefonlarına da el konuldu ve tuş kilitleri açtırılarak Whatsapp yazışmaları incelendi.

İsrail telefon rehberinden isimler sordu

Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, twitter hesabından sınır dışı edildiklerini duyurduktan sonra, saat 14.45'ten bu yana gözaltında olduklarını belirtirken,"Hepimizin telefonlarını aldılar. Rehberlerimizden isimler sordular. Halime Gökçe ve beni pasaport kontrolünden çıktıktan sonra aldılar" açıklamasını yaptı.

10 yıl giriş yasağı


Saatler süren gözaltı sürecinin sonunda Türk grup sınır dışı edilerek, 10 yıl İsrail'e giriş yasağı verildi. Grup gece 01.00 uçağı ile Ben Gurion Havalimanı'ndan Türkiye'ye hareket edecek.

"6 saat tecritte tutulduk"

Sadakataşı Derneği Başkanı Kemal Özdal, yaklaşık 6 saattir aralarında gazeteciler ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin bulunduğu 9 Türk vatandaşı olarak tecritte tutulduklarını açıklayarak, "9 kişilik Türk ekibimizle bu yıl 4'üncüsünü düzenleyeceğimiz Geleneksel Mescid-i Aksa İftarı için Türkiye'den uçak ile buraya gelmiştik" dedi.

"Pasaportlarımızı pilota teslim edecekler"

Sadakataşı Derneği gönüllüsü Fatih Bolcan, 8 saatlik sorgu, kötü muamele ve hakaretten sonra sınır dışı edildiklerini açıklarken, eşine, iki gazeteciye, dernek başkanı Kemal Özdal ile eşine, 10 yıl süresince giriş yasağı konulduğunu dile getirdi.

Polislerin pasaportlara el koyduğunu ve uçağı beklediklerini söyleyen Bolcan, "Tüm eşyalarımızı ve üzerimizi didik didik aradılar. Ayakkabılarımız, tişörtlerimiz, kemerlerimiz dedektörlerle arandı. Çakmak ve tırnak makaslarına dahi el koydular.
Şimdi 01.00 uçağı ile Atatürk Havalimanı'na dönüyoruz mecburen. Pasaportlarımızı uçağın kaptanına vereceklerini söylediler" dedi.

İsrail'de Türk gazetecilere gözaltı!
OYNAT 08:40
İsrail'de Türk gazetecilere gözaltı!
Ramazan programı çerçevesinde Sadakataşı Derneği ile İsrail'e giden 4'ü gazeteci 9 Türk, Ben Gurion Havalimanı'nda gözaltına alınarak 6 saat boyunca sorguda tutuldu. ÜLKE TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk ve Star yazarı Halime Kökçe'nin de aralarında yer aldığı 9 Türk'ün cep telefonları alındı, rehberleri ve Whatsapp konuşmaları incelendi. AK Parti ve Türkiye'deki Filistin yürüyüşleri hakkında sorular yöneltilen Türk vatandaşları daha sonra deport edildi. Hasan Öztürk, 10 yıl boyunca İsrail'e giriş yasağı verildiğini açıkladı.6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.