Gündemİyi esnaf iyi komşu

İyi esnaf iyi komşu

Osmanlı'dan miras kalan Ahi kültürü Fatih, Çengelköy, Balat gibi tarihi semtlerde yaşamaya devam ediyor. Ciltçilik sanatının son temsilcilerinden 64 yaşındaki Muzaffer Karaca, "Ahilik ocağı emanettir, söndürmeyelim. Gelen bazı işleri gençlere gönderiyorum, böylece onlar da ustalaşıyor. Gençlerden yeni ustalar yetiştirmelerini bekliyorum" diyor.

Fatma Çelikİlker Nuri ÖztürkYeni Şafak
Ahilik ocağını söndürmediler
Ahilik ocağını söndürmediler

Osmanlı'dan günümüze capcanlı bir şekilde sadece camiler, saraylar, hamamlar kalmadı. Esnaf ve zanaatkarların birlikte hareket ettiği Ahilik Ocakları dayanışmanın ve dostluğun yansıması olmuştur. Ahi, cömert ve kardeş anlamına geliyor. Bozacı, mahalle bakkalı, ciltçi, tamirci, garson, köfteciler sayesinde yüz yıllardır bu topraklarda olan ahilik ruhu günümüze taşınıyor. Tereyağı sattığı müşterisi bal istediğinde rafta olmasına rağmen onu siftah etmeyen komşusuna gönderen esnafı hepimiz duymuşuzdur. Peki bu esnaflar hâlâ yaşıyor desek... Esnaflardan kimi kendine gelen cilt işini genç meslektaşına yönlendiriyor kimiyse bozanın yanında bakkalı düşündüğü için leblebi satmıyor. Yeni Şafak Pazar Eki olarak günümüz Ahileri'yle konuştuk.

GENÇLERDEN YENİ USTALAR BEKLİYORUM

Muzaffer Karaca, mücellit sanatının son temsilcilerinden. Kıymetli bir cilt ustası olan Karaca, Topkapı'daki iş yerinde 1800'lü yılların klasik cilt makinelerini de elinde bulunduran tek kişi. Türkiye'de ve Avrupa'da eşi benzeri olmayan cilt makinelerini bulup ilk günkü haline getiren 64 yaşındaki Karaca, "Ben Kırşehirliyim. Ahilik Kırşehir'den başlamıştır, bu ocak emanettir, söndürmeyelim. Ben şu an mesleki aletleri sattığım için bana gelen her işi kabul etmek yerine ciltçi arkadaşlarımıza yönlendiriyorum. Genç ciltçi arkadaşlarla sürekli iletişim halindeyim. Onların da piyasada var olabilmeleri için bana gelen çoğu işi onlara yönlendiriyorum. Ne kadar iş yaparlarsa o kadar usta olurlar ve birilerini yetiştirebilirler. Müşterilerimi Serra Güney Özkan'la tanıştırıyorum, o ve onun gibi gençlerden yeni ustalar yetiştirmesini bekliyorum" diyor. Küçük Ayasofya'da bulunan Serran Cilt Evi'nin sahibi Serra Güney Özkan ise, "Muzaffer bey ile 15 yıldır tanışıyoruz. Kendi atölyemi kurarken yardımı oldu, hâlâ da desteğe devam ediyor. Güzel projeler için yeni insanlar tanımamı sağladı" şeklinde konuşuyor.

Ekmeğimizi oyuncaktan çıkartıyoruz

Asıl mesleği elektronik teknisyenliği olan 67 yaşındaki Mustafa Nacar, uzun yıllar radyo ve televizyon tamirciliği yaptıktan sonra emekli olup oyuncak tamir etmeye başlar. 14 yaşından beri bozulan elektronik aletleri tamir eden Nacar, 10 senedir sadece oyuncak tamiri yapıyor. Elinden geldiğince her türlü oyuncağı tamir etmeye çalışan Nacar, tamirde zorlanacağı bir oyuncak geldiğinde diğer arkadaşlarına yönlendiriyor. Oyuncak tamiri yapan birkaç kişi kaldığına değinen Nacar, "Birbirimize destek olamazsak ayakta kalamayız. Ben çoğunlukla bir firmayla çalışıyorum, oradan oyuncak geliyor zaten. Gelen diğer işleri diğer dükkan daha iyi yapar diyip arkadaşlara yolluyorum. O arkadaşlara da iş çıkarmış oluyorum. Ekmeğimizi oyuncaktan çıkartıyoruz. İnsanlarda bozulanı at yenisi al mantığı yaygın, oysa yaşanmışlık taşıyan eşyalar kıymetli olmalı" diyor.

Ağaçların gölgesi herkese yeter

Fatih'de bulunan Kariye Pembe Köşk Çay Bahçesi de canlı mahalle kültürünün görülebileceği nadide yerlerden. Gökdelenler arasında kaybolan insanlar, Kariye bölgesindeki tarihi doku eşliğinde park ve çay bahçelerinde dinlenebiliyor.Pembe Köşk Çay Bahçesi'ne gelirken üst sokaklarda bulunan bakkallardan çekirdek, cips, kuruyemiş alabilir ya da evinizde yaptığınız yemekleri getirip yanına çay söyleyebilirsiniz. Bölgedeki mahalle kültürünü korumak istediklerini söyleyen işletme müdürü Mehmet Emin Ertaş, "Rızkı veren Allah. Ben şimdi burada cips, çekirdek satsam o adamın işine taş koymuş olacağım. Belki de dükkanını kapatmak zorunda kalacak. Kariye Pembe Köşk olarak biz bu çekirdeği satmasak da işimiz dönüyor. Bir sıkıntı yaşamıyoruz Allah'a çok şükür. Onlar da ekmeklerini yiyor bizler de. 20 yıldır bu prensibi sürdürüyoruz. Evlerinde kekini pişirip gelmiş insanımız. Onu nasıl geri çevirebiliriz? Bu ağaçların gölgesi herkese yetiyor" diyor. Fatih'teki ahilik ocağını harlayan bir başka mekan ise Tarihi Vefa Bozacısı. Bozayla birlikte tarçın ve leblebi olmazsa olmazdır. Vefa'da ise olmazsa olmaz olan leblebici komşunun da para kazanması. Vefa'da boza içmeye gelenler leblebiyi komşudan alıyor.

Çevremizle birlikte ihya oluyoruz

Tarih boyunca yaprakları altında ne edebiyatçılar yetiştirmiş ne ayrılıklara sahne olmuştur çınaraltları... Bunlardan en meşhuru olan Çengelköy sahilindeki 'Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi', genç yaşlı dostların, ailelerin, uğrak yeri olmaya devam ediyor. Gelenek, görenek ve ahlâki yaşam tarzına hassasiyet gösterdiklerini belirten mekan sahiplerinden Sefa Morgül, "1994 yılından beri ailece yönetilen bu işletmenin, işletme kararı ile uygulanmaya başlayan bir yöntemimiz var. Misafirlerimiz diledikleri kadar yiyecekleri, evden getirerek veya çarşı esnafından satın alarak bahçemizin eşsiz boğaz manzarası eşliğinde yiyebilmeleridir. İşletmemiz Çengelköy’ün ticari hayatına, Osmanlı’dan gelen ahilik geleneğine bağlı olarak katkı sağlamaktadır. Güzel bir şehirde yaşıyor olmamıza rağmen güzelliklerinden mahrum kalabiliyoruz. Biliyoruz ki çoğumuzun evinde boğaza karşı yemek yeme şansı yok. Biz de açıldığımız günden bu yana herkes kendini evinde hissetsin diye dışarıdan yiyecek getirilmesine mani olmadık. Evinizde hazırladığınız ve dışarıdan aldığınız yiyeceklerinizi getirebiliyorsunuz. Komşu esnafımız da böylece iş yapıyor. Dışarıdan yiyecek getirilmesine izin vermesek diğer esnafın işlerini aksatmış oluruz. Çay bahçesinin çevresindeki simitçi, börekçi ve bakkallar da bizimle birlikte ihya oluyor" ifadelerini kullanıyor.

Teknoloji Mustafa Amca'yı yıkamaz

Türkiye'nin en eski fotoğraf makinesi tamircilerinden 89 yaşındaki Mustafa Kemal Demirtaş, Sirkeci'deki dükkanında zamana meydan okuyan eski makineleri tamir ediyor. Hayatının 70 yılını fotoğraf ve fotoğraf makinesi tamiriyle geçirmiş koca bir çınar Mustafa Amca. Fakat ne yazık ki dükkânına ne gelen var ne giden. Haliyle Mustafa Amca'ya da pek iş çıkmıyor. Var olan işleri ise Hacı Yakup Han içerisindeki esnafın yönlendirmesiyle yapan Mustafa Amca, "Herkes yeni teknolojinin peşinde. Benim gibi antika bir kafa dükkânlarına gelirse esnaf arkadaşlar bana yönlendiriyor" diyor. Handaki dükkân sahiplerinden Muzaffer Bal da destekçilerden biri: "Mustafa Amca'ya maddi manevi destek oluyoruz. Bazen vergilerini ödüyoruz bazense parça temin ediyoruz. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin Mustafa Amca yıkılmamalı."

Tarihi dokuda tarihi kardeşlik

Balat'ta da esnaf kardeşliği de yaşamaya devam ediyor. Burada bulunan Köfteci Arnavut, yıllara meydan okuyarak müşterilerine hizmet veren küçükcük bir dükkân. Şu an üçüncü kuşaktan Mina İştay işletiyor. Mekanda birçok farklı lezzet var ama lokantanın ünü, dilden dile yayılmış olan köftesinden geliyor. Bu mekana İstanbul'un her yerinden akın akın geliniyor. Karnınızı doyurduktan sonra kalkmadan önce bir çay içmek isterseniz ise çayınız yandaki kahvehaneden getiriliyor. Çayı bilerek yapmadıklarını belirten İştay, "Bizim müşterimiz zaten belli. Çay müşterimize ikramımız oluyor. Yani buraya bir demlik koymak zor değil ancak kahvehanenin de kazanmasını istiyoruz." diyor.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Özgür Suriye Ordusu yemin etti
Dünya

Özgür Suriye Ordusu yemin etti

Özgür Suriye Ordusu, Ayn Dakna'da öldürüldükten sonra cesetleri Afrin sokaklarında PYD/PKK'lı teröristlerce gezdirilen muhalifler için intikam yemini etti. ÖSO komutanı Ebu İbrahim "Onların kanı yerde kalmayacak, buna yemin ettik" dedi.
Adebayor en nefret ettiği kulübü açıkladı
Spor

Adebayor en nefret ettiği kulübü açıkladı

Başakşehir'in Togolu forveti Emmanuel Adebayor, İspanyol basınına sürpriz bir demeç verdi. Tecrübeli golcü, yaptığı açıklamalarda en nefret ettiği kulübü anlattı.
Cenazede kayınpederine hakkını helal etmedi
Gündem

Cenazede kayınpederine hakkını helal etmedi

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde Muhlis Kocasarı, cenaze törenine katıldığı kayınpederinin kendisine adil davranmadığını öne sürerek hakkını helal etmedi. Kocasarı, "Benim alacağım kaldı. Bu nedenle mezarlıkta imamın huzurunda hakkımı helal etmedim. Alıncaya kadar da helal değildir. Her şeyi Allah'a havale ediyorum" dedi.
Villarreal kasasını transferlerle doldurdu
Spor

Villarreal kasasını transferlerle doldurdu

La Liga takımlarından Villarreal son yıllarda yaptıkları oyuncu satışlarıyla gündemde. İspanya'da üst sıraları hedefleyen bir takım olan La Liga ekibi, son olarak eski Bursasporlu Cedric Bakambu'yu 40 milyon euroya Çin'e gönderdi.
NASA'nın kar uzmanından Türkiye'ye kötü haber
Gündem

NASA'nın kar uzmanından Türkiye'ye kötü haber

NASA'nın Kar Uzmanı Painter, küresel ısınmadan dolayı Türkiye'yi bekleyen kötü haberi açıkladı. Painter, "Türkiye'ye daha az kar yağacak ancak daha çok yağmur yağışı olacak. Bu da büyük bir kuraklığa neden olacak' dedi.