Gündemİyi-kötü okul ayrımı bitecek

İyi-kötü okul ayrımı bitecek

2019'da çözülecek derslik sorunundan sonra iyi-kötü okul ayrımı ortadan kalkacak ve TEOG, içerik bakımından seçme-elemeden ziyade yerleştirme sınavına dönüşecek. MEB de TEOG'un kaldırılması için çalışmalara başlayacak.

Yasemin AsanYeni Şafak
İyi-kötü okul ayrımı bitecek
İyi-kötü okul ayrımı bitecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı’nın (TEOG) kaldırılması gerektiğiyle ilgili açıklamaları 'TEOG kalkıyor mu?, Kaldırılırsa ne olacak?' tartışmalarını da beraberinde getirdi. Erdoğan’ın açıklamaları sonrası harekete geçen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz sistemin kaldırılması hakkında Başbakan Binali Yıldırım’a bilgi sundu.

DERSLİK SAYISI YETERLİ OLACAK

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) yenilediği ettiği 2015-2019 stratejik eylem planına göre, 2019'da yeterli derslik sayısına ulaşıldıktan sonra tüm okullarda ikili eğitim sona erecek. Bunun için 40-50 yıllık, depreme dayanaksız okullar yıkılacak ve yapılacak yeni binalar 24-32 derslikli inşa edilecek. İkili eğitim en fazla mesleki ve teknik, imam hatip ile ortaöğretim okullarında sorun oluşturuyordu. Derslik sorunu aşıldıktan sonra her türden okulda normal eğitim başlayacak.

KENDİ MAHALLELERİNDE OKUYACAKLAR

MEB derslik sorununu çözdükten sonra TEOG, içerik bakımından seçme-eleme sınavından ziyade yerleştirme sınavına dönüşecek. Derslik sayısının veya fiziksel durumun yetersizliğinden dolayı başka okullara gidecek öğrenciler, bu sorun çözüldükten sonra kendi mahallelerindeki okullara devam edebilecek. Böylece 'Puanı yüksek okul iyi okuldur' algısı ve iyi-kötü okul ayrımı ortadan kalkacak. MEB, TEOG’un kaldırılması konusunda çalışacak. Gelecek günlerde nasıl bir sistem getirileceğini Bakanlık ayrıntılı çalıştıktan sonra kamuoyu ile paylaşılacak. 

İstanbul’da yol çalışmalarına ara

3 milyonu aşkın öğrenci ve öğretmen için ders zilinin çalacağı İstanbul’da ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için kent genelinde çeşitli önlemler alındı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Pazartesi sabahının trafik çilesine dönüşmemesi için, vatandaşlara 06.00- 14.00 saatleri arası toplu ulaşım ücretsiz olacak toplu taşıma araçlarını kullanın çağrısı yaptı. Öte yandan 23 bölgede yol çalışmalarının sürdüğü İstanbul’da yarın çalışmalar duracak. Zaruri çalışmaların 22.00-05.00 saatleri arasında yapılması planlanırken, kazalar için yollarda 83 çekici hazır tutulacak. Yarın İSPARK’ların da ücretsiz olacağını açıklayan belediye, toplu ulaşım için ek 398 araç ile 4433 adet sefer planladı.

Ankara’da dersler 07.50’de başlayacak

Milli Eğitim Bakanlığının okul saatlerinin belirlenmesi için valiliklere yazı göndermesinin ardından Ankara Valiliği, okul idarecileri, veliler ve Servis İşletmecileri Odası ile istişare ederek okul saatini belirledi. Valilikten yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “İkili eğitim yapan anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerin sabah en erken 07.50’de açılmasına, tam gün eğitim yapan anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerin sabah 08.30’da açılmasına, iklim şartları ve güneşin doğuşundaki değişime göre okulların açılış ve kapanış saatlerinin tekrar gözden geçirilmesine karar verilmiştir."

İlk ders zili yarın çalıyor
GÜNDEM
İlk ders zili yarın çalıyor

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.