Gündem İzinsiz böcek toplayan turiste 40 bin lira ceza

İzinsiz böcek toplayan turiste 40 bin lira ceza

Amanos Dağları'nda bir yaylada vatandaşların fotoğraf çekerken gördüğü Çek Cumhuriyeti vatandaşı T.T. (38) Jandarma İhbar Hattı'na şikayet edildi. Çantasında böcekleri saklamak için kullandığı malzemelerle yakalanan T.T'nin araştırma izni olmadığı tespit edildi. Jandarma ekipleri T.T.'nin ayrıca otel odasında da 69 çeşit böcek yakaladı. İzinsiz böcek toplayan turiste 40 bin 913 lira para cezası verildi.

Haber Merkezi AA
Otel odasındaki çantasında 69 çeşit böcek bulunan T.T.'nin böcekleri bozulmaması için kimyasal maddeli bezin içinde sakladığı görüldü.
Otel odasındaki çantasında 69 çeşit böcek bulunan T.T.'nin böcekleri bozulmaması için kimyasal maddeli bezin içinde sakladığı görüldü.
Amanos Dağları'nda böcek toplayan Çek Cumhuriyeti vatandaşına 40 bin lira para cezası verildi. Alınan bilgiye göre, Amanos Dağları, Zorkun yaylası mevkisinde bir kişinin bitkilerin fotoğrafını çekerek inceleme yaptığını gören vatandaşlar, 156 Jandarma ihbar hattını arayarak bilgi verdi.

Jandarma ekipleri, Çek Cumhuriyeti uyruklu olduğu belirlenen T. T.'nin (38) sırt çantasında yaptığı aramada, çanta içerisinde böcekleri saklamada kullandığı kimyasal madde emdirilmiş talaş benzeri maddeler ve plastik kutular ile fotoğraf makinesinde farklı türde böcek resimleri buldu.

Böceklere ve materyallere el konuldu

Orman ve Su İşleri Osmaniye Şube Müdürlüğü teknik elemanları ile irtibata geçen jandarma ekipleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünden alınması gerekli araştırma izninin olup olmadığını kayıtlardan araştırarak Çek Cumhuriyeti vatandaşının araştırma izninin bulunmadığını tespit etti.

Şüphelinin, kaldığı otel odasında yapılan arama neticesinde, bir sırt çantası içerisinde plastik bir kap içerisinde pamuk parçalarının arasına gizlenmiş 69 adet çeşitli türlerde ölü böceğin olduğu tespit edildi. Bulunan böcekler ile böcekleri toplamada kullanılan tüm materyale el konuldu.

2872 sayılı Çevre Kanunu maddesinin ihlali nedeni ile idari yaptırım kararı gereğince 40 bin 913 lira idari para cezası verilen Çek Cumhuriyeti vatandaşının ifadesinin alınmasından sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.