Gündem İzmirde çıkan yangın hayatı durdurdu

İzmir'de çıkan yangın hayatı durdurdu

İzmir'de makilikte başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle ormanlık alana yayıldı. Yetkililer, yangının 100 hektardan fazla alanda etkili olduğunu, yangının devam ettiği bölgede yerleşim yeri bulunmadığını belirtti.

Haber Merkezi IHA
Menderes ilçesi Şaşal Mahallesi yakınlarındaki makilik alanda çıkan yangın ormana sıçradı.
Menderes ilçesi Şaşal Mahallesi yakınlarındaki makilik alanda çıkan yangın ormana sıçradı.

İzmir'in Menderes ilçesinde makilikte başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle ormanlık alana yayıldı.

Şaşal Mahallesi yakınlarında bozuk orman ve makilik arazide başlayan yangın, çevredeki ormanlık alana sıçradı. Yangının büyümesi üzerine çevre ilçelerle Aydın ve Balıkesir'den de kara ve hava ekipleri bölgeye sevk edildi.

Orman Bölge Müdürlüğüne ait 6 helikopter, 4 uçak ve 50 arazözün yanı sıra çevre belediyelerden ekiplerle alevlere müdahale ediliyor.

İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, yaptığı açıklamada, yangının 100 hektardan fazla alanda etkili olduğunu, yangının devam ettiği bölgede yerleşim yeri bulunmadığını belirtti.

Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez'in de bölgeye geleceğini kaydeden Aybal, "Dağlık alanda devam etmesi nedeniyle müdahalede güçlük yaşanıyor. Yangını kontrol altına alma çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

Öte yandan, güvenlik nedeniyle Menderes ile Gümüldür'ü bağlayan yol, trafiğe kapatıldı.

Yangının hava kararmadan kontrol altına alınması için helikopter ve uçakların Tahtalı Baraj Gölü ve Gümüldür sahilinden su alarak bölgeye aralıksız sortiler düzenlediği, çalışmaların etkisiyle yoğun dumanın son 1 saatte hafiflediği gözleniyor.

Bazı bölgelerde sık orman arazilerinin küle dönüşmesi ise dikkati çekiyor. Yangının etkili olduğu alan içinde bulunan bir taş ocağındaki yaklaşık 30 çalışanın tahliye edildiği de aktarıldı.

Orman yangını İzmir'de hayatı durdurdu
OYNAT 02:13
Orman yangını İzmir'de hayatı durdurdu
İzmir'in Menderes ilçesindeki Gümüldür bölgesinde çıkan orman yangını nedeniyle bazı enerji nakil hatları zarar görünce Menderes, Buca, Karabağlar, Gaziemir, Konak bölgesinde sular kesildi. Öte yandan, Menderes, Gümüldür ve Özdere bölgelerine elektrik de verilemiyor.

Su verilmeye başlanıyor

Yangın nedeniyle Menderes ile Gümüldür ve Özdere mahallelerinde elektrik kesintisi uygulandı.

İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün (İZSU), internet sitesinde Menderes'teki yangın nedeniyle bazı ilçelerde su kesintisi olduğu belirtildi. Buca, Gaziemir, Karabağlar ve Konak ilçelerindeki su kesintileriyle ilgili şu bilgilere yer verildi:

"Yangın nedeniyle İzmir kentimize büyük oranda su sağlayan Tahtalı Barajı ve Görece Arıtma Tesisi'ne enerji sağlayan enerji nakil hattı zarar görmüştür. TEDAŞ tarafından enerji verilemediğinden Tahtalı Barajı'ndan su alınamamaktadır. Bu nedenle su kesintisi uygulaması yapılmak zorunda kalınmıştır."

İZSU'dan yapılan son açıklamada ise Tahtalı Barajı Pompa İstasyonu ve Görece Arıtma Tesisi'ne enerji verilmeye başlandığı belirtildi.

Açıklamada, saat 19.00 itibarıyla pompa istasyonunun devreye alındığı ve arıtma tesisine su aktarmaya başlandığı belirtilerek si kesintisinden etkilenen Buca, Karabağlar ile Konak ilçesinin bir bölümünün saat 20.00'den itibaren gece yarısına kadar kademeli olarak su alabileceği kaydedildi.

Manavgat'ta çıkan yangında 550'ye yakın hayvan telef oldu
GÜNDEM
Manavgat'ta çıkan yangında 550'ye yakın hayvan telef oldu

Türkiye'de sıcaklık rekorunun kırıldığı il
GÜNDEM
Türkiye'de sıcaklık rekorunun kırıldığı il

Abone Ol Google News
Gökhan Töre için resmi teklif gelmedi
Spor

Gökhan Töre için resmi teklif gelmedi

Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek, transferle ilgili yaptığı açıklamada, "Bifouma ve Acquah’a yurt dışından teklifler var. Gökhan Töre için de Beşiktaş’tan bize resmi bir teklif gelmedi. Gelirse bunu sezon sonu değerlendiririz. Gökhan’ın da tek düşüncesi şu anda Yeni Malatyaspor" dedi.
'Aksaray Malaklısı' anne karnında talep alıyor: Doğumunu bekliyoruz
Gündem

'Aksaray Malaklısı' anne karnında talep alıyor: Doğumunu bekliyoruz

Aksaray Malaklısı adıyla bilinen, bacak ve ayak kalınlığı, büyük kafatası, sarkık dudağı ve heybetiyle dikkat çeken çoban köpeği yavrularına sahip olmak isteyenler, henüz doğmadan anne karnında sipariş veriyor. Aksaray Malaklısı Irkları Geliştirme Derneği Başkanı (AKMİD) Muammer Tıpırdamaz, ''Bu yıl talepler çok erken başladı. Elimizdeki yavru köpeklerin yüzde 95'i satıldı. Şimdi anne karnındaki malaklı köpeklerin doğumunu bekliyoruz" dedi.
Bakan Varank
Gündem

Bakan Varank "hücre evi simülasyonlu'' sanal operasyona katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Başkanlığı bünyesindeki SATEM özel harekat polislerinin düzenlediği 'hücre evi simülasyonlu'' sanal operasyona katıldı. Varank, "Güvenlik güçlerimizin yüksek teknolojiyi kullanıyor olması, gurur verici. Hiçbir risk altına girmeden en gerçekçi senaryolarda eğitimlerini alıyorlar. Beraberce birkaç simülasyonu da deneme fırsatı bulduk. Önce eğitim parkurlarından geçtik, daha sonra bina içi teröristlerle çatışma senaryosunda, bizler amatör olarak polis arkadaşlarımızla birlikte bulunduk" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.