Gündem İzmirde ulaşımın yükünü İZBAN sırtladı

İzmir'de ulaşımın yükünü İZBAN sırtladı

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, 2010 yılında hizmete giren İZBAN'ın bugüne kadar 80 milyon yolcu taşıdığını açıkladı.

Aa Yeni Şafak
İzmirde ulaşımın yükünü İZBAN sırtladı
İzmir'de ulaşımın yükünü İZBAN sırtladı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İZBAN'ın, kısa sürede İzmir'in toplu ulaşımının ana omurgası olduğunu belirten Yıldırım, hattı Cumaovası'ndan Torbalı'ya uzatacak bölümünün inşaatının yıl sonunda tamamlanacağını, Tepeköy-Selçuk kesiminin çift hatta çıkarılması için 2013 yılında ihaleye çıkılacağını bildirdi.

Bakan Yıldırım, İzmir kent içi yolcu taşımacılığı EGERAY kapsamında, TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bir araya gelerek kurduğu İzmir Banliyö Taşımacılığı Sistemi Anonim Şirketi'nin (İZBAN), ortak akıl ve işbirliğinin sembolü olduğunu ifade etti. 30 Ağustos 2010 yılında hizmet vermeye başlayan İZBAN'ın İzmir'in kronikleşen trafik sorununa nefes aldırdığını dile getiren Yıldırım, ''İki yıldır faaliyette olan hatta toplam 80 milyon 62 bin yolcu taşındı. 6 ila 12 dakikada hareket eden trenler 206 bin sefer, 8 milyon 800 bin kilometre yol kat etti. Bu rakamlar bize yapılan hizmetin ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor. İZBAN, kısa sürede İzmir'in toplu ulaşımının ana omurgası oldu'' dedi.

Hava limanı bağlantılı Aliağa-Cumaovası hattının Türkiye'nin en büyük banliyö sistemi olduğunu hatırlatan Yıldırım, mevcut hattı Cumaovası'ndan Tepeköy'e uzatacak bölümün inşaat çalışmalarında sona yaklaşıldığını kaydetti. Bu bölümde altyapı işlerinin tamamlandığını bildiren Bakan Yıldırım, Cumaovası-Tepeköy arasında üst yapı 3 tabaka balast işleri ve ray kaynak çalışmalarının yıl sonu itibariyle tamamlanacağını, bu bölümün de tamamlanmasıyla hattın uzunluğunun 112 kilometreye çıkacağını ifade etti.

''Tepeköy-Selçuk bölümünün ihalesi 2013'te''

Bakan Yıldırım, hattın Tepeköy'den Selçuk'a uzatılacağını, 26 kilometrelik bu bölümün çift hatlı olması için proje hazırlandığını ve 2013 yılında ihaleye çıkılacağını müjdeledi. Efes Antik Kenti'nin bulunduğu Selçuk'un dünya turizmi için de önemli bir merkez olduğuna dikkati çeken Yıldırım, ''Hattın Selçuk'a kadar uzatılması İzmir turizmine dolayısıyla da ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacak. Egemizin incisi İzmir bizim göz bebeğimiz. Aynı zamanda Batıya açılan kapımız olan İzmir'in sorunlarını bir bir çözüyoruz'' diye konuştu.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.